Egitim yardimi
egitim yardimi

Bu makalemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca öğrencilere yapılan yardımlar ile bu yardımlara nasıl başvurulacağını, hangi şartlarda eğitim yardımı alındığını anlatacağız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, etkili sosyal yardımları ile yoksullukla mücadelede fon kaynaklarının büyük kısmını eğitim yardımlarına ayırmaktadır.

Eğitim gören öğrencilere yardımın kritik bir önem taşıdığından yola çıkan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu anlamda öğrencilere bir çok konuda yardım yapıyor. Toplumun bir çoğu bu yardımlardan haberdar olmadığı gibi, faydalanamıyor.

Peki Devlet Eğitim Görenlere Hangi Yardımları Yapıyor?

Öncelikle engelli öğrencilerimize yönelik,  Milli Eğitim Bakanlığı ile koordineli olarak “Ücretsiz Taşıma Projesi “ kapsamında öğrencilerin erişimini ücretsiz olarak karşılamaktadır.

2003 yılından bu yana fondan ayrılan kaynaklar ile İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin okullarda okutulan ders kitapları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

Bakanlığın en önemli yardımlarından biri nüfusun ekonomik olarak güçlük çektiği temel eğitim hizmetlerinden, sosyal güvenlik kurumuna tabi olmayan fakir ve yardıma muhtaçlığı onaylanan ailelere yapılan Şartlı Eğitim Yardımı’dır.

Yapılan Şartlı Eğitim Yardımı Ne Kadar?

Erkeklerde İlkokul çocuklarına 35 TL, orta öğretim çocuklarına 50 TL iken bu rakam kız çocuklarında ilkokula gidenlerde 40 TL, orta öğretime gidenlerde ise 60 TL olarak, okulun açık olduğu dönemlerde 10 ay olarak yapılmaktadır.  Ödemeler PTT ile T.C Ziraat Bankası nezdinde bulunan çocukların anneleri adına açılan hesaplara yatırılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımına Nasıl Başvurulur?

Şartlı Eğitim Yardımına ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına  (SYDV) T.C. Kimlik numarasının yazıldığı nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaport ile yapılabilir. Vakıflarca başka bir belge istenilmemektedir.

Şartı eğitim yardımına annenin olmaması durumunda, aynı hanede yaşamak şartı ile baba tarafından yada 18 yaşını doldurmuş başka biri tarafından başvuru yapılabilir.

Başvuru için bir sınırlama bulunmadığından aynı zamanda birkaç çocuk için başvurabilirsiniz.

Bunların dışında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olarak Mütevelli heyetince fakir ve yardıma muhtaç olduğu belirlenen ailelerin çocuklarına ayrıca nakdi yardım yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir