Belediye para yardimi ne kadar
belediye para yardimi ne kadar

Ülkemizde çeşitli nedenlere bağlı olarak sürekli ya da geçici olarak yapılan yardımlar Başbakanlığa bağlı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Kaymakamlıklar ile Valilikler bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) yapılmaktadır. Fakat sosyal devlet anlayışı içerisinde Belediyelerde vatandaşlarına nakdi yardımlarda bulunabilirler.

Belediye bünyesinde kurulan Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü yardıma ihtiyacı olan vatandaşların başvurusunu almak, değerlendirme komisyonuna sunmak, çıkan sonucu başvuru sahibine bildirmek ve yardım almaya hak kazanan insanlara para yatırılmasını sağlamakla yükümlüdür.

Belediye para yardımına o belediyenin sınırları içerisinde resmi olarak ikamet eden her yardıma ihtiyacı olan başvurabilse de başvuru sahibinin geliri ve sahip olduğu taşınır ve taşınmaz mallarının incelenmesi sonucu Belediye Değerlendirme Komisyonundan onay alması gerekir.

Son yıllarda yapılan yardım ağının genişlemesiyle sosyal yardımların bakış açısı farklı bir yapıya büründü. Her ne kadar bazı kesimlerce taraflı olarak görünüyor olsa da gerçekten nakdi yardıma ihtiyacı olan kişilere ulaşılıyor olması en sevindirici tarafı olarak söylenebilir.

Belediye Para Yardımına Başvuru Nasıl Yapılır?

İkamet edilen ilçenin ya da Büyükşehir Belediye Başkanlığına bizzat yapılmasında fayda vardır. Belediye ilk etapta kişinin ikamet adresini teyidini yaparak başvurusunu alır. Gerekli bilgilere ulaşıyor olsa da Belediye para yardı yapılmadan önce uzman incelemeciler yardım talebinde bulunan vatandaşın evine giderek yerinde inceleme yapabilir. Ama illa ki gelip inceleme yapacak diye bir kural yoktur.

Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Belediye Sosyal Yardımlar Değerlendirme Kurulu belediyelerin çalışmalarına göre farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak haftalık toplanmaktadır. Evinize gelinip incelenmesi ve komisyona girmesi başvuru sayısına göre ve ilçenin nüfusuna göre uzayabilir. Bazı yardımlar Belediye Meclisinden geçmesi gerekebilir. Belediye Meclisleri her ay’ın ilk haftası toplanır ve bu durumda bir ay kadar sürebilir.

Belediye Para Yardımını Nereye Yapar?

Onlarca büyükşehir ve 968 tane belediyesi olan ülkemizde her belediye farklı bankalar ile çalışabilir. Bazı belediyeler PTT kanalıyla bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Yardımı alacak kişiye hesap açtırması istenilirken bazı belediye başkanlıkları çıkardıkları sosyal yardım kartları ile hızlı sonuç alma yoluna gitmektedirler.

Belediyeler Hangi Durumlarda Para Yardımı Yapar?

  • Parasal olarak muhtaçlık sınırı altında gelire sahip olan kişilere
  • Öksüz, kimsesiz aileler ile çocuklarına
  • Fakir olup ölen ve cenaze masraflarını karşılayamayacak olanlara
  • Evine gelen afetler sonucu evsiz kalanlara
  • Askere gidenlerin ailelerine
  • 65 yaşını geçmiş ve müşkül düşmüş kişilere
  • İhtiyacı bulunan öğrencilere Burs Yardımı

Belediye Ne Kadar Yardım Yapar?

Sınırları içerisindeki vatandaşlarına nakdi ve fiziki yardımda bulunabilen belediyeler başvuru sahiplerinin ve ihtiyaç sahiplerinin durumlarını göz önünde bulundurarak ihtiyaçlarına ve belediyenin verebileceği miktarları dikkate alarak yardımda bulunduklarından yapılacak yardım miktarında kesin rakamlar bulunmaz.

2 Comments

  1. Benim rahatsızlıgımvar kanser hasdasıyım hacizgeldi elektirigimi ödeyemedigimden dolayı banayardımedin Allah rızası için yoksa canıma kıyacam

  2. benim eşim raporu var çalışamıyor 3 aydan 3 aya maaş veriyorlar engelli maaşı 4 çocuğum var ev kira kirayı ödüyemedik elektirik suyu ödüyemedik abisi kardesıde artık borç vermiyo yardım etmiyo çocuğuma bez alamıyorum 10tl param kaldı çocuklarım aç kalacak biz tc vatandaşıyım suryelilere yardım var bize yok allah bunu kabul eder mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir