Askere gidenlerin kredi borclari
askere gidenlerin kredi borclari

Askerlik dönemi gelen, ve askere gidecek olan kişilerin kredi ile kredi kartı borçları ne olur? Diye bir soru sorarsanız cevaplamaya çalışalım.

Günümüzde gerçek kişilerin bir çok işlemi bankalar aracılığı ile yapılmaktadır ve hemen hemen herkesin bankalara bir şekilde borcu bulunmaktadır. Kredi borçlarının vade günü gelmesiyle kredi borçlarının ödenmesi gerekmektedir aksi takdirde, borçlar yasal takibe düşer. Yasal takibin başlamasıyla mevcut borçlara, faiz, vekalet ve icra masrafları gibi yükler biner.

Peki askere gideceklerin kredi borçları ne olur?

Krediyi kullanan kişiler asker gidecek olurlarsa üzülerek belirtmek istiyoruz ki, bankalar bu tür borçların ödenmesinin ertelenmesi, dondurulması ya da bunlara benzer bir kolaylık sağlamamaktadırlar. Yasal olarak bir düzenleme bulunmadığı gibi bankalar kendi mevzuatları içerisinde böyle bir çalışmaları bulunmamaktadır. Sadece askerlere değil başka hiçbir durumda kredi dondurma gibi bir husus söz konusu değildir.

Kredi kartı taksiti erteleme gibi kısa dönemli bir çalışma yapılsa da, bankalar bunu birkaç ay ile sınırlı tutmaktadır. Askerlik dönemi ise uzun bir dönem olacağından bu durumda yeteri kadar erteleme sağlanamayacaktır.

Askere giden kişi borçlarını ödeyememekle beraber arkasında bıraktığı ailelerine maddi olarak faydası dokunmamaktadır. Bunun için kredi ve kredi kartı borçlarının temizlenerek askere gidilmesinde kişinin kendisi ve yakınları adına fayda vardır.

Asker Aileleri Para Yardımı Alıyor mu?

Devletin askere gidenlere ve yakınlarına yardım konusunda adımları bulunmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı vakıflar aracılığıyla askere gidecek muhtaç insanların yakınlarına askerlik süresi boyunca nakdi yardım yapılmaktadır. Ancak belirtilen şartları taşımaları gerekmektedir.

Asker aileleri yardımı nasıl alır?

İkametinizin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına (S.Y.D.V.) bizzat asker, asker yakınının müracaatı ile adresinize gelecek olan sosyal incele uzmanı bir rapor tanzim ederek ilçe Mütevelli Heyetine sunar. Yardıma muhtaç durumda olduğunuz tespit edilirse, aylık yardım almaya başlanılır. Alacağınız nakdi yardımlar bakanlıkça yapılanlar PTT üzerinden, S.Y.D.V. yapılan yardımlar ise Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır.

Vakıfça yapılan nakdi yardımlar dışında bağlı bulunulan belediyelerce de asker ailelerine yardım yapılmaktadır. Genelde bakliyat tarzında yiyecek yardımı yapan Belediyeler, bazı durumlarda nakdi yardımda yapabilir.

Asker Ailelerine Yardım Ne Kadar?

Asker ailelerine 100 TL ve 250 TL olmak üzere iki farklı yardım yapılmaktadır. Bunun için askerin ailesinde sigortalı, düzenli bir maaşının olmaması şartı başta olmak üzere, vakıf tarafından muhtaç olduğu onaylanması gerekmektedir.

Muhtaç durumdaki asker ailelerine yapılan yardımlar ile ilgili asker çocuklarına para yardımı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Konuyla ilgili sorularınızı yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir