Engelli bakim maasi
engelli bakim maasi

Engelli yakını olup, engelli kişinin bakımı ile yaşamını idame ettirmeye yetecek kadar geliri bulunmayan vatandaşlara Devletçe yapılan ve aylık olarak ödenen para yardımına Evde Bakım Maaşı denilmektedir.

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşı, kendine bakamayacak engelli vatandaşın bakımını üstlenen vasisine verilen,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca verilen bir maaştır. Engelli vatandaşın ailesinin aylık gelirinin evde bulunan bireylerin sayısına bölümünün asgari ücretin 2/3’ünden az olduğu durumlarda yararlanılabilir. Bu ödenen maaşa evde bakım maaşı denilmektedir. Bu maaşı alabilmek için engelli bireyin ailesinden olmanız gerekmektedir ve bakımının tamamen size ait olduğunu belirtmelisiniz.

Evde bakım maaşını alabilmek için engelli vatandaşın engelini belirten bir sağlık raporu olmalıdır. İkinci olarak kendi bakımını sağlayamadığı ve muhtaç olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Üçüncü ve son şart olarak ailenin gelir miktarının bu maaşı almaya gerek duyacak kadar az olması gerekmektedir. Bu üç şart sağlandıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına başvurarak evde bakım maaşını almaya başlayabilirsiniz.

Başvuru sırasında engelliye ve ona bakacak olan vasiye ait belgeler istenmektedir ve var ise aynı evde yaşayan biri işyeri sahibi ise bu kişiye ait vergi beyannamesi gibi gelir durumunu belirten belgeler istenmektedir.

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında memur maaş katsayılarında değişiklik yapılmakta olup; Maaş katsayısı ile hesaplanmaktadır. Ocak 2017 tarihinde yapılan değişiklik ile maaş katsayısı 0,096058 lira olmuştur. 2017 yılı asgari geçim indirimine bağlı olarak ilk altı ay 847 Lira, ikinci altı ay ise 990 lira  olmuştur. Yani Temmuz ay’ından itibaren rakam değişecektir.

Evde Bakım Maaşına Başvuru Nereye, Nasıl Yapılır?

Evde Bakım maaşı başvurusu için gerekli şartları taşıyanlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Başvuru yapabilmenizi için bakım parası talebinde bulunacak kişi tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden alacakları Sağlık Kurul Raporu ile birlikte muhtaçlık belgesini alarak başvuruda bulunmalıdır.

Evde Bakım Maaşı Şartları Neler?

  • Öncelikle Sağlık Kurul Raporu (ağır engelli bulunduğuna dair)
  • Engelliye Bakacak kimsenin Kimlik Fotokopisi
  • Engelliye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
  • Muhtarlıklardan ve Nüfus Müdürlüklerinden alınacak Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Gelir Durumu

Bu belgelerle birlikte, yardımı yapacak kişi şahsen Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuruda bulunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir