Evde bakim maasi sorgulama
evde bakim maasi sorgulama

Devlet olarak engelli vatandaşlara yardım sağlanmasının yanında engelliye bakan kişilere de evde bakım maaşı verilmektedir. Sosyal ve genel yaşam seviyesinin daha da yükselmesi için sağlanan bu hizmetten birçok vatandaşımız yararlanmaktadır. Bu sosyal yardımlar yoksulluğun engellenmesi ve muhtaç durumda bulunan bireylerin hayata tutunmaları açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Evde engelliye bakan kişinin de maaşa bağlanması güzel bir uygulamadır ancak maaş alınabilmesi için engelliyle kan bağının bulunması gerekmektedir. Siz de evde bakım maaşını sorgulama işlemi yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Evde Bakım Maaşı Öğrenme

Maaşlar her ay belli bir tarihte yatmaktadır. Genelde her ayın 10’unda maaşlar yatmaktadır ancak araya giren resmi tatiller ya da özel günler bu maaşın yatmasını sarktırabilmektedir. Ya da bazı uygulamalarla daha da önce bir tarihe çekilebilmektedir. Sizde evde bakım maaşını sorgulamayı bu yüzden merak edebilirsiniz.

Evde bakım maaşı almak için çok başvuru yapılmaktadır ama başvurulara bakıldığı üzere herkesin genel bir bilgi almadan eksik olarak başvurulduğu görülmektedir. Maaş almak için başvuru şartları neler hepsini inceleyip yerine getirdikten sonra başvurursanız eğer ret almazsınız. Bakım parasının ise ne zaman yattığı aşağıda gösterilmiştir;

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olanlara maaşları ayın 10. Gününde yatar.

Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olanlara maaşları ayın 11. Gününde yatar.

Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olanlara maaşları ayın 12. Gününde yatar.

Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olanlara maaşları ayın 13. Gününde yatar.

Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olanlara maaşları ayın 14. Gününde yatar.

Evde Bakım Aylığı Kazanmak İçin Gerekli Şartlar

  1. Gelir kriterlerine uygun olmalısınız
  2. Bakıma muhtaç kriterinin olması gerekir
  3. Bakıma muhtaç kişinin ağır engelli olduğuna dair rapor gereklidir.

Evde Bakım Parası için Nereye Başvurulur?

Evde bakım parası alabilmek için engelli olan vatandaşın ikametgâhının bulunduğu ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne veya İlçe Müdürlüklerine başvurmanız gerekmektedir.

Evde Bakım Maaşı Nereden Alınır?

Engelli maaşları her 3 ayda bir yatmaktadır ancak yanlış bilinen bir şey vardır ki evde bakım maaşı da 3 ayda bir yattığı sanılmaktadır ancak her ay hesabınıza maaş yatmaktadır. Ödeme günleri geldiğinde her ay PTT’ye giderek maaşınızı almak için başvurabilirsiniz. Yalnız yanınızda mutlaka nüfus cüzdanınızı da götürmeyi unutmayınız aksi takdirde maaşınızı alamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir