Engelli maas sorgulama
engelli maas sorgulama

Devletimiz birçok vatandaşımıza sosyal devlet olma yolunda önemli adımlar atarak yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan biri de özürlü maaşlarıdır. Her 3 ayda bir ödenen özürlü maaşları özürlü vatandaşların özür durumuna göre de değişkenlik göstermektedir. Özürlü maaşı bireylerin kendilerine verilmektedir ya da 18 yaşını doldurmamış bireylerde ona bakan kişiye verilmektedir. Peki, özürlü maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Özürlü Maaşı Nasıl Sorgulanır ve Nereden Alınır?

Özürlü maaşları herkese 3 ayda bir yatmaktadır. Maaşların ödeme günleri ilden ile değişiklik göstermektedir. Maaşlar hesabınıza yattıktan sonra PTT giderek maaşınızı alabilirsiniz. PTT’ye maaşınızı almak için giderken yanınıza nüfus cüzdanınızı almayı unutmayın yoksa maaşınız size verilmeyecektir.

Her şeyin internetten yapıldığı bu dönemde özürlü maaşı sorgulama işlemi de e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devlete girdiğinizde sizden TC Kimlik Numaranız ve Şifreniz istenecektir. Şifresi olanlar girip içeriden özürlü maaşı sorgulamasını hızlıca yapabilir. Eğer şifreniz yok ise PTT’den 1 TL karşılığında bir e-devlet şifresi alarak sisteme giriş yapabilir ve böylece sorgulayabilirsiniz.

Özürlü maaşları her 3 ayda bir devletin belirttiği günlerde ödenmektedir. Bu günler sizin doğum yılınızın sonundaki rakamlara göre değişiklik göstermektedir. Özürlü maaşları; Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere hep 3 ayda bir ödenmektedir.  Hangi günde yatacağı ise;

Doğum yılınızın son rakamı 0 ve 5 ise size ayın 5. Gününde yatar.

Doğum yılınızın son rakamı 1 ve 6ise size 6. Gününde yatar.

Doğum yılınızın son rakamı 2 ve 7ise size 7. Gününde yatar.

Doğum yılınızın son rakamı 3 ve 8ise size 8. Gününde yatar.

Doğum yılınızın son rakamı 4 ve 9ise size9. Gününde yatar.

2017 Eylül Ayı Özürlü Maaş Miktarı

01.07.2017 – 31.12.2017 dönemindeki özürlü maaşların tutarları aşağıdadır.

  • %40 – 69 Engelli Aylığı: 1132,98 TL
  • %70 ve Üstü Bakıma Muhtaç Engelli Aylığı: 1699,47 TL
  • 18 Yaş Altı Engelli Yakını Aylığı: 1132,98 TL
  • 65 Yaş Üstü Yaşlılık Aylığı: 754,45 TL

2022 Aylığından Faydalanmak için Gerekli Belgeler?

Devlet Sosyal Güvenlik Kurumu’nun özürlü vatandaşlara vereceği maaş için bireyin en az %40 özürlü olması gerekmektedir. Bu da doktorlar tarafından raporlanmış olması gerekmektedir. Herhangi bir sosyal kurumdan prim ödenmiyor olması gerekmekte. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekmekte ve bütün belgeleri tamamladıktan sonra kaymakamlıklara başvurmanız gerekmektedir. Devlet artık özürlü vatandaşlarına yeterli desteği vermekte ve özürlü vatandaşların yanında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir