Evde bakim maasi 2018
evde bakim maasi 2018

Devletçe çeşitli nedenlerle muhtaç durumda olan ailelere aylık olarak belli miktarlarda sosyal yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımların alınabilmesi için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekir. Bununla ilgili olarak evde bakım maaşı hakkında ayrıntılı yazımıza yer vermiştik.

Evde bakım maaşı ve diğer sosyal yardımların miktarları her altı ayda bir farklılık göstermektedir. 2017 yılının ikinci yarısında bu rakam 967 TL olarak yapılmıştır.

Evde engelli kimsesi veya hastası bulunan kişiler gerekli şartları yerine getirip 1027 TL bakım maaşına bağlanır. Halk dilinde maaş olarak belirtiliyor olsa da, aslında bu bir sosyal yardımdır.

 Peki, Evde Bakım Maaşının Alınabilmesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 Bakım maaşının bağlanabilmesi için aşağıdaki üç şart aranır;

 Bakıma muhtaç olduğuna dair kriterlerinin bulunması,

 Engelli bireyin % 50 ve üstü engellidir ibaresinin bulunması gerekir.

 Gelir durumunun şartlara uygun olması gerekir.

 Engelli Kişinin Çalışma Durumu Bakım Maaşını Etkiler mi?

 Şartlara uygun raporu bulunan engelli kişi iki açıdan değerlendirmeye alınır;

 Engelli birey, çalışıyor iken belirtilen gelir şartlarına uyuyor mudur? Eğer ki yanıt “evet” ise bu bakımdan sorun yok demektir.

 Engelli birey, çalışıyor iken bakıma muhtaçlık şartlarına uyuyor mudur?

 Eğer çalışıyorken işe gidişlerde, iş yerinde; bakıcısına ihtiyaç duymuyor ise heyet, bakıma muhtaçlığı bakımından negatif sonuç verebilir. Çünkü evde bakım maaşı bakıcıya 7/24 saat hizmeti karşılığı ödenmektedir. Eğer ki bakıma ihtiyacı var ise heyet pozitif sonuca varabilir.

 Bir diğer önemli hususta şudur;

 Engelli kişi çalışıyorsa, iş yerine servis ile gidip ve iş yerinde hiç kimseye ihtiyaç duymuyorsa fakat evinde veya iş yeri haricinde evde ve sosyal hayatında bakıcı kişiye sürekli ihtiyaç duyuyor ise, bakıcısı günün 24 saatinde bakımını yapıyorsa ve iş yerinde başkasına bu yüzden bakıcısı bakım hizmetini zaten sağlandığından ötürü ihtiyaç duyulmuyorsa bakım aylığı bağlanmaktadır.

 Peki Evde Bakım İçin Ne Kadar Ödenecek?

 2018 yılında asgari ücretin zamlanmasıyla birlikte aylık gelirin hesaplanıp kriterlere uyup uymadığı tespit edilir. Bunun için gelirinizi 967 TL ile evdeki kişi sayısıyla çarparak bulabilirsiniz. Başvuru için il sosyal hizmetlere gitmeniz gerekmektedir. Gerekli beyanda bulunduktan sonra heyet tarafından yanıt gelir. Onaydan sonra aylık bakım hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir