Yaşlıya engelliye bakana zam
yaşlıya engelliye bakana zam

Bilindiği gibi kendisine bakamayacak durumda olan yaşlılara ve engelli kişilere aynı çatı altında yaşamak kaydıyla evde bakım maaşı adı altında aylık ödeniyor. Yaklaşık 800 bin kişinin yararlandığı belirtilen bu yardım için 2022 yılında ödenen tutar 2354 TL oldu .

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar Oldu?

1798 TL tutar üzerinden ödenen evde bakım maaşı Ocak 2022 tarihinden itibaren 2354 TL olarak ödenmeye başlayacak. Böylelikle ödenen ücrete 556 TL bir artış yansımış olacak.

Evde Bakım Maaşını Kimler Alabiliyor?

Adından anlaşılacağı üzere bu yardım tutarından faydalanabilmeniz için engelli ya da kendi  yaşamını idame ettiremeyecek kadar yaşlı olmanız gerekiyor. Bu şartları taşıyan kişiler Aile Sosyal Politikalar Bakanlığına  bağlı İl Müdürlükleri ya da ilçe Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekiyor.

Engellilere maaş bağlanabilmesi için tam teşekküllü bir hastaneden rapor alınması ve alınan raporda yüzde 50 ve daha üzeri engelli olduğuna dair karar belirtiliyor olması gerekli şartlardan.

Yapılan bu yardım engelliye ya da yaşlının kendisine değil bu kişilere bakan kimselere veriliyor. Evde Bakım maaşı ile ayrıntılı yazımıza ulaşabilir, evde bakım maaşını sorgulayabilir, ya da evde bakım maaşına kredi veren bankaları inceleyebilirsiniz.

Devlet Yardımı Kalemleri Fazla

Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) yapılan yardımların sayısı bir hayli fazla. Yapmanız gereken gerekli şartları taşıyor olmanız halinde istenilen evraklar ile birlikte İl ve İlçe Müdürlükleri ile SYDV bürolarına başvuruda bulunmak. Bu anlamda her türlü desteği sağlayan personel sizlerden gerekli evrakları alarak başvuru işlemlerinizi tamamlıyor ve gerekli incelemeleri uzmanlarca yapılarak karar verecek heyete sunuyor. Heyetin incelemesi sonrası kişiye maddi yardım yapılması ya da maaş bağlanması gibi hususlar değerlendiriliyor.

Adres Değişikliğine Dikkat

Yardım başvurusu için mutlaka ikametinizin bulunduğu vakıflara yapılması gerekiyor ki, gerekli işlemler başlatılabilsin. Yardım başvurusu sonrası almaya hak kazanan vatandaşlar farklı bir bölgeye adres değişikliğine gittiği zaman bu yardımlarında kesintiye uğramaması adına yeni ikametinin bulunduğu bölgedeki Vakıf ya da il, ilçe müdürlüğüne giderek gerekli başvuruyu yapması gerekiyor. Aksi takdirde maaşı kesilebilir ve mağdur durumuna düşebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir