Hayat sigortası nedir
hayat sigortası nedir

Bu makalemizde Hayat Sigortasının ne olduğunu, neden yapıldığını, yapıldığı takdirde nasıl bir kazanımlara sahip olunacağını, sigorta primlerinin hangi durumlara göre hesaplandığını anlatacağız.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat Sigortasının amacı sigorta ettirenlerin, sigortalıların ve sigortalı lehtarlarının hak ve menfaatlerinin korunmasıdır.

Hayat Sigortası primleri, gider payı aracı komisyonu ve işletme masrafı oranı sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir.

Yani Hayat Sigortası yaptıracaksanız bunu siz ve sigorta şirketi arasında serbestçe yapabilirsiniz.

Hayat Sigortası primlerinin hesaplanmasında sigortalının risk gruplarına göre durumu göz önünde tutulur. Risk grubu içerisinde sigorta ettirilecek kişinin yaşı, hasta olma durumu, ferdi kaza, işsizlik ve tehlikeli hastalıklar önemli hususlardır.

Kredi kullanan tüketiciler ilk etapta ödeyecekleri primin yüksekliği ile hayat sigortası yaptırmaktan kaçınmaktadırlar. Sonuçlarını düşünmeden hareket ederler ve her daim yaşayacaklarmış gibi davranırlar.

Bununla birlikte kredi veren finansal kuruluşlar tüketicinin talebi olmadan verdikleri kredi oranları üzerinden ve risk grubu durumları üzerinden sigorta yapmaktadırlar. Çünkü finansal kuruluşlara ait sigorta şirketleri bu şekilde hem para kazanmış olacaklardır hem de verdikleri krediyi riske etmemiş olacaklardır.

İster Taşıt Kredisi olsun, ister tüketici kredi, isterse konut kredisi olsun kullanılan kredilerde Hayat Sigortası yaptırılması, sigortayı ettiren ve lehtarları açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü uzun dönemlerde, yüksek miktarlarda çekilen kredilerde, krediyi kullanan kişinin vefat etmesi sonucu şöyle bir soru ortaya çıkar. Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder?  Başlıklı yazımızı okursanız bunun cevabını almış olacaksınız.

Sonuç olarak kullanmış olduğunuz kredinizin kalan taksitlerinin ödenmesi ve ödediğimiz taksitleri geri alabilmeniz adına yaptıracağınız hayat sigortası ile lehtarlarınıza yani ölen kişinin mirasçılarına kolaylık sağlamış olacak, maddi yükümlülükler getirmemiş olacaksınız.

Hayat Sigortası ile ilgili  10 Ekim 2012 tarih ve 28437 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Hayat Sigortalıları Grubu Yönetmeliğini http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2012/10/20121010-22.htm adresinden ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda  bulunan yorumlar kısmına yazarsanız en kısa zamanda cevaplayacağım.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir