Maastan icra kesilirken gelen icralar ne olur
maastan icra kesilirken gelen icralar ne olur

Kişiye borçlarından dolayı icra tebligatı gelmesinden sonra, kişi bu tebligatta belirtilen masraflarda dâhil olmak üzere hepsini ödemekle yükümlüdür ve süresi içerisinde ödemelidir. Ödenmez ise kişinin maaşından kesintiler uygulanmak suretiyle zamana yayılarak bu borcun tahsili yapılır. İnsanların Kredi kartı, kredi veya senet borçları gibi her türlü vereceklerinden kaynaklanan icra takibi sonrası kişinin maaşının 4’te 1’ini geçmeyecek düzeyde bir icra kesintisi yapılır. Bu kesinti miktarı farklı olarak hesaplansa da; 2000 lira maaşla çalışan bir kişinin icra kesintisi aylık olarak 500 lirayı geçemez. Bununla birlikte icralık kişinin başka ek gelirleri var ise, yani ek ders ücreti, görev ücreti, yolluk vb. bu ücretler üzerinden de istenildiği takdirde icra kesintisi uygulanabilmektedir. Bu durum biraz da idarenin inisiyatifinde kalmaktadır.

Peki İcra Kesintisi Yapılırken Kişiye Başka İcralar Gelirse Ne Olur?

Kişinin maaşından düzenli olarak kesinti yapılırken insanlar genellikle “ikinci veya üçüncü icra gelirse maaşımdan kesilebilir mi, bu icralar ne olur?” diye merak etmektedir. Çünkü borcunu ödeyemeyen kişilerin zamanla başka borçları da art arda gelmektedir.

Alacakların bu şekilde icra yoluyla kesilmesiyle birlikte borç verenin veya hizmet veren kişinin haklarının korunması hedeflenmiş, kanunlar yoluyla bu haklar tanınmıştır. Aynı zamanda borçlu olan kişinin en fazla maaşında yüzde 25 oranında bir kesinti yapılabilir. Başka icralar gelse bile ilk icra bitmeden kesinlikle borçlu olan kişinin maaşına yansıtılamaz. Bu da kişinin yaşamını idame ettirebilmesi için sağlanmış bir haktır.  İlk gelen icra işleme alındıktan sonra diğer gelen icra kararları sıralamaya dizilir. Ancak bu sıralama sonrası borçlunun dikkat etmesi gerektiği bir husus vardır. O da borçlar ne kadar ertelenirse, o kadar çok faiz ödemekle kalacak ve borcun ifa edilme süresi uzayıp gidecektir.

Borçlu olan kişi maaşından ikinci icranın da kesilmesini isterse bu durumda kişinin maaşından ikinci icrada kesilir. Kesinti talebinden ziyade istediği gibi İcra Müdürlüğünde istediği dosya numarasına nakit para yatırımı yaparak bu işlemi gerçekleştirir. Ancak mutemet işlerini yapan idareye bu durumu yazı olarak bildirmelidir. İcra Müdürlüğü’nün veya işveren bu konularda tasarruf kullanamaz kullandığı takdirde bu yasa dışı bir işlem olur. Borçlu olan kişi İcra Müdürlüğü’ne kendisi muvafakat verirse bu durumda kişinin istediği kadar tutar maaşından kesilir. Yani maaşında icra olan birisi borçlarının erken bitmesi için maaşından ikinci bir icra kesilmesini isteyebilir.

İcra borçları varken kişi eğer emekli olur ise alacaklılar için biraz daha sıkıntılı süreç başlayacaktır. İcra borçları emekli olunduktan sonraki ikramiye ile kapatılabilir ancak bu miktar borçların kapanmasına yetmez ise icra kesintisi kişinin emekli maaşı üzerinden yapılamamaktadır. Bu durumda alacaklı borçlu ile tekrar anlaşma yoluna gitmelidir.

2 Comments

  1. Maaştan ıcra kesintisi yapılıp yani borçlunun maaşından işveren kesmiş fakat ıcra ödemesini yapmamışsa ne yapmak gerekir

    1. Emre bey maaştan kesilen icra kesintisi maaş bordrosuna mecburen yansıtılmak zorunda. Maaş bordrosunda görünen kesinti de mutlaka yerine gitmeli. Maaş bordronuza bakarsanız kesilip kesilmediğini görürsünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir