Her borca icra dosyasi acilmayacak
her borca icra dosyasi acilmayacak

Alışveriş sonrası borcunu ödeyemeyenlerin korkulu rüyası haline gelen icra işlemlerinde değişikliğe gidildi ve artık firma avukatları 3300 TL altındaki alacakları için doğrudan icra yoluna gidemeyecekler. Ayrıca mevcut borç için de borçlunun ikametine borçların ödenmesi için ihbarname gönderemeyecekler.

Tüketici Hakem Heyetlerine İcra Dosyaları Gelecek

Kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan Tüketici Hakem Heyetlerine mağdur olan tüketicilerin başvuruları yapılırken, Yargıtay 13 Hukuk dairesi almış olduğu karar ile bundan böyle alacaklı konumundaki firma ve şirketler alacakları için Hakem heyetlerine başvuruda bulunacak. İcra Müdürlüklerinin icralar için açılan dosyalar ile oldukça yoğun olduğu her kesim tarafından biliniyor. 3300 lira ve altındaki borçların Hakem heyetlerine yönlendirilmesi ile İcra daireleri bir hayli rahatlamış olacak.

Avukatlar İcra Borcu İçin İletişime Geçiyor

Kişilerin çeşitli nedenlerle aldığı hizmet ve eşyalar gibi ürünlerin borcunu ödeyemez haline gelmesinden sonra alacaklılar alacağının sağlanabilmesi için vekaleti bulunan avukatlar aracılığıyla tüketicilere ulaşmaya çalışılırlar. Bu noktadan sonra mevcut borca avukatlık ücreti, icra masrafları gibi hususlarda eklendiğinde borcun çok daha fazlası tüketiciye mal olmakta. Tüketiciler ise icra işlemlerinin nasıl yapıldığı hakkında bilgi sahibi olmadıklarından dolayı avukatların yaptığı konuşmalar ile etkilenmekte ve belki de ödememesi gereken tutarları korkularından ödeme yolunu seçmektedirler. Bu nedenle birer tüketici olarak haklarınızı iyi bilmeniz sizlerin yararına olacaktır ve cebinizden çıkacak fazla tutarlar ile mağduriyeti yaşamamış olacaksınız.

Eve ve İş Yerine Haciz

2012 yılında yapılan düzenleme ile alacaklılar, alacaklarına istinaden borçlunun evinden ve iş yerinde haciz yapamaz ve eşyaları haczedemez hale getirildiler. Fakat bu durumdan da haberi olmayan tüketicilerin bu bilgi eksikliğinden faydalanan alacaklı vekilleri iletişim yoluyla baskı kurabiliyor.  6352 Sayılı yasa ile icraların konulması engellenmiş durumda olsalar da bazı bilgisi olsa dahi avukatların bu durumdan habersizmiş gibi hareket ederek alacaklılara ulaşabiliyor.

İcra Müdürlüklerinin yükünü hafifletmek adına Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 8738 sayılı kararı İcra Müdürlüklerince de bilinmesine rağmen belirlenen 3300 lira limitin altındaki alacaklar için icra kanalıyla ihbarnameler gönderilebiliyor. Bu ihbarnamelerin neden ve nasıl gönderildiği de ayrı bir merak konusunu teşkil ediyor.

İhbarname Yapılırsa Ne Yapmalı?

Borçlu durumdaysanız ve size borcun ödenmesi için ihbar yapılmışsa burada yapmanız gereken ilk husus bir dilekçe ile ilgili icra müdürlüğüne başvuruda bulunmaktır. Başvuru dilekçenizde ilgili Yargıtay kararına atıfta bulunarak icranın yapılamayacağını, başvuru şartlarının farklı yürütülmesi gerektiğinden Tüketici Hakem Heyetlerine başvurunun uygun olacağı belirtilebilir.

Tüketici Hakem heyetlerine yapılan başvurular sonucu borçlu olan kişiye tebligat çıkarılarak borç konusu hakkında ayrıntılı savunma ve belgeleri istenir ve heyet başvuran ile borçlunun vermiş olduğu beyan ve bilgiler doğrultusunda karar alarak her iki tarafa da bu hususu yazılı olarak bildirir. Alacaklı ya da alacaklı vekili ile bu başvurular sonrası ayrı bir ödeme planı çıkarılabilir, yeni bir anlaşma ile borcun ifası için farklı bir yöntem denenebilir.

One Comment

  1. Limit bir tarafa aslında kimseye icra gelmeli. Bunun daha farklı bir çözüm yolu bulunsa herkes için iyi olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir