Kredi ve Finans Portalı

Kredi İcralarında Zaman Aşımı

Yasal olarak kredi icralarında zaman aşımı 10 yıl olsa da, bankalar bu zaman aşımının önüne geçmek için yasal boşlukları kullanmaktadırlar. Yani icranın zaman aşımı engelini aşabilmek adına icra emrini yenileyerek zaman aşımının önüne geçerler.

Son birkaç yıl içerisinde banka kredisi kullanarak ev ya da araç gibi pahalı mülkleri edinebilmek, kolay hale geldi. Yıl içerisinde her ay taksit öder gibi ödeme yapılan banka kredileri, bazen ufak bir aksilik konusu içerisinde ödeme güçlüğü yaşanmasına neden olmaktadır. Ancak banka kredilerinin düzenli ödenmesi gerekir. Bir ay ödenmemiş olan kredi taksiti, küçük olan borcun faiz eklenerek kabarmasına neden olmaktadır. Bunun yanında 1–3 ay ödemede yaşanacak olan aksilik, hem hukuksal yollara başvurulmasına hem merkez bankası tarafından kara liste içerisinde alınmaya, hem kredi notunun kısa süre içinde düşmesine neden olmaktadır.

Hacizlerde Zaman Aşımı

İcrada olduğu gibi haciz işlemlerinde de zaman aşımı vardır. Haczedilen menkuller 5 Ocak 2013 tarihinden sonra yapılan düzenlemelere göre altı ay içerisinde, gayrimenkuller ise bir yıl içinde satılmalıdır. Bu süre daha önce menkullerde bir yıl iken gayrimenkullerde iki yıl idi. Süresi içerisinde satılmayan hacizli malların süre sonunda otomatik olarak hacizleri kalkmış olur. Haciz işlemlerinin kaldırılması haczin yapıldığı kurumdan gerekli belgelerin alınarak  gerekli yerlere başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Düzenli Ödeme

Kredi taksitlerini düzenli ödeyemeyen insanlar için, daha doğrusu tüm bankacılık kredi faaliyetlerinde kredi kartı, ek hesap borcu esnaf kredisi ya da ticari kredi gibi tüm konular için banka hukuksal işlem başlatır. İlk olarak borçlu insanlar banka avukatları tarafından ikaz edilmektedir. Bu ikazlara kulak asmayan ya da borç için yapılandırma talep etmeyen kişilerin, maaşına el koyulmaktadır. Maaşı yer almayan kişilerde ise üzerinde kayıtlı görülen mal varlığı konusunda icra takibi başlamaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Kredi İçin Ek Gelir Beyanı

Hukuksal İşleyiş

Borçların icra takibine koyulması için, ilk olarak borçlu kişiler üzerinde yazılı olarak uyarılması gerekir. Kredi borçlarında da aynı kural geçerli olmaktadır. Yazılı olarak bildirilmiş olan yani borç için icra takibi yapılacağından haberdar olan şahıs, borcu hâlâ ödemediği zaman icra takibine alınmaktadır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.