Kredi icralarında zaman aşımı
kredi icralarında zaman aşımı

Kredi ve kredi kartı borçları zaman aşımına uğrayabilmektedir. Ancak bankalar zaman aşımının önüne geçmek amacıyla yasal boşlukları değerlendirmektedir. Bu işlemler emri yenileyerek yapılmaktadır. Kredi icralarında zaman aşımı için belirlenen süreci sizleri için bu yazımızda derledik.

Kredi icralarında zaman aşımı süresi kaç yıldır?
Kredi icralarında zaman aşımı süresi kaç yıldır?

Kredi Borcu Zaman Aşımı Süresi Ne Kadardır?

Kredi icralarında zaman aşımı 10 yıldır. Ancak bu süre boyunca bankaların hiçbir işlem uygulamaması gerekmektedir. Bankalar borçlarını müşterilerden alabilmek için yasal boşluklardan yararlanabilmektedir. Bu tür durumlarda icra emri yenilenmekte ve zaman aşımının önüne geçilmektedir.

Borçlu kişinin bankalara olan borcunu ödememesi, kara listeye girmesine neden olmaktadır. Sicili olumsuz etkilenen kişi, daha sonraki süreçte bankacılık işlemlerinden yararlanamamaktadır. Bu tür durumlarda kredi notu negatif etkilenmekte ve hatta hesaplarına bloke konulabilmektedir. Kişinin bu tür durumlar ile karşılaşmaması adına borcunu ödemesi veya yapılandırma işlemi ile yeniden taksitlendirmesi gerekmektedir.

Yasal olarak borcunuzun zaman aşımına uğrayarak silinmesi için bankanızın borcunuza işlem yapmaması, yani unutması gerekmektedir. Banka icra emrini her yenilediğinde süre sıfırlanmış olur. Dolayısıyla herhangi bir yanlış olmadığı sürece borcunuz zaman aşımına uğramaz.

Hacizlerde Zaman Aşımı

İcrada olduğu gibi haciz işlemlerinde de zaman aşımı vardır. Haczedilen menkuller 5 Ocak 2013 tarihinden sonra yapılan düzenlemelere göre altı ay içerisinde, gayrimenkuller ise bir yıl içinde satılmalıdır. Bu süre daha önce menkullerde bir yıl iken gayrimenkullerde iki yıl idi. Belirlenen süre içerisinde satılmayan hacizli malların süre sonunda otomatik olarak hacizleri kalkmış olur. Haciz işlemlerinin kaldırılması haczin yapıldığı kurumdan gerekli belgelerin alınarak gerekli yerlere başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Kredi Borçlarında Hukuksal İşleyiş Nasıldır?

Tüm bankacılık kredi faaliyetlerinde kredi kartı, ek hesap borcu, esnaf kredisi ya da ticari kredi gibi tüm konular için banka hukuksal işlem başlatır. Borçlu kişi, ilk olarak banka avukatları tarafından ikaz edilmektedir. Bu ikazlara kulak asmayan ya da borç için yapılandırma talep etmeyen kişilerin, hesaplarına bloke konulmaktadır. Maaşı bulunmayan kişilerde ise üzerinde kayıtlı görülen mal varlığı konusunda icra takibi başlamaktadır.

Borçların icra takibine koyulması için, ilk olarak borçlu kişiler üzerinde yazılı olarak uyarılması gerekir. Kredi borçlarında da aynı kural geçerli olmaktadır. Yazılı olarak bildirilmiş olan yani borç için icra takibi yapılacağından haberdar olan şahıs, borcu hâlâ ödemediği zaman icra takibine alınmaktadır.

Kredi kartı borcu zaman aşımı kaç yıl?

Kredi kartı borçlarında zaman aşımı 10 yıldır. Ancak bu süre boyunca bankanın hiçbir işlem yapmaması gerekmektedir. Banka icra emrini her yenilediğinde zaman aşımı süresi sıfırlanmaktadır.

Bankaya olan borç ne zaman silinir?

Bankaya olan borçlarda zaman aşımı 10 yıldır. Ancak icra emri gönderildiğinde bu süre sıfırlandığından borcun silinmesi mümkün değildir.

Banka kredisini ödemeyince ne olur?

Banka kredisini 3 ay boyunca ödemeyince hakkınızda yasal işlem başlatılır. Borcunuzu ödemediğiniz her an anaparaya faiz işlenir. Banka hesaplarınıza ve maaşınıza el konulabileceği gibi icra takibine de girebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir