Kredi icralarinda zaman asimi
kredi icralarinda zaman asimi

Zaman aşımı mevhumu icraya düşmüş olan kredi borçları için de geçerlidir. Bu makalemiz ile sizlere kredi icralarında zaman aşımı konusunda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi İcralarında Zaman Aşımı

İlk olarak sizlere haciz ve icra takibi arasındaki farkları belirtelim. Çünkü haciz ile icra takibi farklıdır. İcra takibi demek alacağı olan kişinin alacağının tahsilini gerçekleştirmek için başlattığı bir yoldur. Haciz ise icra takibi başlatıldığı halde ödeme yapılmazsa kişinin mal ve haklarına icra müdürlüğünce el konulur.

Kredi icralarında zaman aşımı vardır. Yasalar gereğince, Borçlar Kanununun 125 maddesine göre bu zaman aşımı 10 yıldır. Bazı durumlarda zaman aşımı geçersiz duruma düşebilir. Örneğin 2006 yılında banka size icra takibi başlattı diyelim. Banka avukatı ya da yetkili kılacağı görevli  her yıl icra dosyanızı yenilerse zaman aşımınız geçersiz sayılacaktır. Her yenileme ile zaman aşımı süresi uzatılmış olur. Aynı zamanda banka avukatları aciz vesikası alırsa icradaki zaman aşımı süresi 20 yıla yükselecektir.

İcra takibinde olduğu gibi hacizde de zaman aşımı süresi vardır. Haczedilen malların zaman aşımı süreleri farklıdır. Aynı zamanda haczedilen malların satışı içinde konulan bir zaman aşımı süresi vardır. Mallara haciz konulduğu takdirde gayrimenkullerin 2 yıl içerisinde diğer varlıkların ise 1 yıl içerisinde satılması gereklidir.

Aciz Vesikası Nedir?

Yapılan icra takibi neticesi ile alacak miktarın ödenmeyen kısımları için icra dairesince verilen onaylı belgedir. Bu belgenin düzenlenmesi ancak icra takibini yapan kurumca yapılabilir. Başka bir kurum tarafından yapılırsa belge geçersiz olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir