Zaman asimina ugrayan banka hesaplari
zaman asimina ugrayan banka hesaplari

Hemen hemen her bankacılık işleminde olduğu gibi açılan banka hesaplarında da zaman aşımı kavramı vardır ve sürenin dolması ile onlarda da tarihin kapanan sayfalarından olabilir.

Zaman Aşımına Uğrayan Banka Hesapları

Bankalarda işlemleri olmayan kişiler neredeyse kalmadı. Bankaların müşterileri artış gösterdikçe de bankalar hakkında merak edilen konular artış gösteriyor. Bu konulardan biriside; zaman aşımına uğrayan banka hesapları konusudur. Bir bankada hesabınız varsa ve bu hesaptan 10 yıldır herhangi bir işlem yapmıyorsanız hesabınız zaman aşımına uğrayacaktır. Bankaların açıklamalarına göre zaman aşımına uğrayan birçok banka hesabı vardır. Hatta bu hesaplar sadece bireysel hesaplar değil içlerinde şirketlerin, muhtarlıkların, belediyelerin, okulların veya hastanelerinde hesapları var.

Bankalarda hesabınızın zaman aşımına girip girmediğini bankaların yayımladığı listeler sayesinde görebilirsiniz. Bankalar bazen resmi internet siteleri üzerinden zaman aşımına giren hesapları yayımlamaktadır. Aynı zamanda zaman aşımına girecek olan hesapları da paylaşarak bu hesapların sahiplerine uyarıda bulunuyorlar. Zaman aşımı listeleri bankaların internet sitesi dışında TMSF’nin internet sitesi üzerinden de yayımlanmaktadır. TMSF’nin resmi internet sitesine girerek zaman aşımına uğrayan banka hesabınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir hesap son yazılı tarihten itibaren 10 yıl boyunca hiçbir işleme tabi tutulmazsa bankalar hesabı bildirerek zaman aşımına sokmaktadır.

Yatırım Hesapları Zaman Aşımına Uğrar mı?

6362 Sayılı Kanuna göre yatırım amaçlı açılan hesaplar ve hesaplarda bulunan maddi değerler de on yıllık süre içerisinde hesapta bir hareket olmamasından sonra zaman aşımına uğramaktadır. Hesapta maddi bir unsur var ise bu değer Yatırımcı Tazmin Merkezine gelir irat edilir. Yayımlanan zaman aşımına uğrayacak listeler internet sitelerinde açıklanır ve   bu listeler de bulunanların yıl sonunda 31 aralık tarihine kadar banka şubelerine başvurmaları gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir