Kredi ve Finans Portalı

Mevduat Hesabı Nedir?

Bankaya gittiğiniz zaman vadeli ve vadesiz olmak üzere karşınızda gördüğünüz hesaplar mevduat hesaplarıdır. Bankaya yatırdığınız tüm paralar, döviz ve kıymetli madenler mevduat olarak ele alınır ve bunların bulunduğu hesaplara da mevduat hesabı adı verilir.

Mevduat hesapları kişisel ve kurumsaldır. Kişisel hesapları banka birikim hesabı olarak ele alırken bir kurum tarafından açılan hesabı ise ticari hesap olarak ele almaktadır. Mevduat hesapları genel anlamda vadeli ve vadesiz hesap olarak ele alınır. Kredi kartı bir vadeli hesap örneğidir. Banka kartlarınız ise vadesiz mevduat hesabına örnektir.

Vadeli hesaplardan da vadesiz hesaplardan da para çekmek mümkündür. Vadeli hesap aynı zamanda banka ile iş birliği içinde olunan bir hesaptır. Bir kişi vadeli hesabını belirli bir faiz ile bankaya devreder. Bunun anlamı benim size yatırdığım parayı kullanabilirsiniz demektir. Banka da parayı kullanmasına karşılık olarak kişiye belirli bir komisyon öder bu da paranın kullanılması süresi boyunca paraya işleyen faizdir. Vadeli hesaptan para çekmeniz halinde faiziniz de bozulacaktır.

Bankalar özellikle maaş alan müşterilerine maaş mevduat hesabı açalar ve bu hesapları üzerinden ek hesap tanımı ile kredili mevduat hesabına dönüştürürler. Diğer bir adıyla avans hesabı ile verdiğiniz otomatik ödeme talimatlarını hesabınızda para olmasa dahi ek hesaptan kullanarak ödenmesini sağlamış olursunuz.

Açılan mevduat hesapları üzerinden bankalar talimatlarınız doğrultusunda fon alım satımı yapmaktadır. Hesabınızdaki paraya fon alımı yapılırken, sizin para çekmeniz ile otomatik satış yapılmış olur ve hesabınıza geçen parayı çekmiş olursunuz.

Vadeli Mevduat hesabı ile kişi yatırdığı parayı ne zaman çekeceğini bildirdiği ihbarlı mevduat hesapları da bulunur. Kişi yatırdığı para talep ettiği tarihten önce çekerse faizi bozulmuş olur ve hedef kazanç sağlanamaz hale gelir.

Kişiler bankalarda açmış oldukları mevduat hesaplarını unutur ve 10 yıl boyunca hesapta hareketlilik yaşanmazsa, hesaptaki para Sigorta fonuna devredilir. Bunun için bankada unutulan paralara ne olur başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sonuç olarak mevduat hesaplarını sıralayacak olursak;

  • Vadesiz Mevduat Hesabı
  • Vadeli Mevduat Hesabı
  • İhbarlı Mevduat Hesabı

Açılan başlıca mevduat hesaplarıdır. Resmi kurum ve kuruluşları kendi mevzuatları içerisinde farklı hesaplar açarak bankacılık faaliyetlerini yürütmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.