Mevduat hesabi
mevduat hesabi

Mevduat; herhangi bir bankaya bir vade sonunda ya da ihbar süresi bitiminde çekilmek şartı ile yatırılan paradır. Bankalar da faiz ya da kur farkını gözeterek topladıkları kaynaklara da aynı isim verilmektedir.

Dört çeşit mevduat hesabı bulunur. Bunlardan birincisi vadesiz mevduat hesabıdır. Bu hesapta bulanan nakitin bir getirisi yoktur ve herhangi bir sözleşme yapılmasına da gerek yoktur. İkincisi ise vadeli mevduat hesabıdır. Hesaptaki para vadeyle yatırıldığı için vadesi dolduğu zaman faiziyle birlikte bu para çekilebilir ya da vade uzatılabilir.

Mevduat Hesapları Çeşitleri

Anında mevduat sisteminde de banka size parayı verir ancak parayı ödeme sürenize göre bir faiz belirler ve bu şekilde para toplar. Anında mevduat hesabını bir bankadan açtırmanız için öncelikle bankanın müşterisi olmanız gereklidir. Bankanın müşterisi değilseniz çeşitli kodlar ile birçok bankaya mevduat hesabı için başvuru yapmanız mümkündür. Bunlarda birlikte hesap sahibinin parayı çekeceği tarihi bildirdiği ihbarlı mevduat hesabı ile normal dönemi dışında hesaptaki paranın çekildiği kırık vadeli mevduat hesabıdır.

e-Mevduat Hesabı Nedir?

Mevduat hesapları bankaların şubelerinden açılabilmektedir. E-Mevduat hesabında bu bankalar nezdinde açtırdığınız internet bankacılığı üzerinden açabildiğiniz, işlem yapabildiğiniz hesaplardır.

Özellikle herhangi bir bankadan kredi kartınız varsa direkt olarak kredi kartınıza yansıtılan bir ücret ile para çekebilirsiniz. Bu işlemi kredi kartı sahibi olan kişiler yaptığı zaman anında hesaplarına para geçmektedir. Bankada hesabınız yoksa öncelikle hesap başvurusu yapmanız ardından paranın hesabınıza geçmesi söz konusudur.

Banka size sunduğu imkânlar dışında, sizin para talebiniz olması halinde, yüksek faiz uygular ve bu şekilde parayı sizden geri alır. Bu nedenle aldığınız paraları oldukça kısa süreler içerisinde ödemeye önem vermeniz gerekmektedir.

Vadeli mevduat hesabında olan paranızı banka her türlü bankacılık işleminde kullanır. Sözleşme tarihi ile belirlenen oranlarda faiz hesabını yaparak hesap sahibine öder.

Vadeli Mevduat Hesabı açtırdığınız zaman vadesi dolmadan çekeceğiniz paranın faizi alınamayacağı bilinmelidir. Hesabınızdaki paraya zaman zaman ihtiyacınızın olacağını düşünüyorsanız vadelerinizi kısa tutabilirsiniz. Hesap açtırmadan önce bankaların verdikleri faiz oranlarını araştırarak açtırmanız maddi olarak size fazladan getiri getirecektir.

Anında mevduat hesabı başvurusu, anında para hesabı, vadeli mevduat hesabı, e-mevduat hesabı nasıl açılır, vadesiz mevduat hesabı, mevduat hesapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir