Bankalarda unutulan paralar
bankalarda unutulan paralar

İnsan olarak bizler unutkanızdır. Unuttuğumuz şeylerden birisi de bizler için çok değerli olan ve yaşamımızı idame ettirecek temel ihtiyaçlarımızı karşılayan paradır.

Bankalarda Unuttuğumuz Paralarımıza Ne Olur?

İster istemez bir çok nedenlerle bankalarla çalışmak zorunda kalıyoruz. Aylık çalışma karşılığı olan maaşlarımızı aldığımız bankalara, kullandığımız elektrik, su, telefon faturalarını ödüyoruz. Eft, havale yapmak için, yatırım hesabı açmak için yine bankalara gitmek zorunda kalıyoruz.

Bir çok nedenle farklı bankalardan hesap açabiliriz. İş yerimizin maaş hesabı, yatırım hesabı, kredi kullandığımız bankadan açılan hesaplar derken bir çok yerde açtığımız hesaplar kalır ve hesabımızda bakiyeler kalabilir. Hatta vefat edip giden yakınlarımızın paraları da kalmış olabiliyor.

Son dönemde çıkan yönetmelik ile bankalarda bulunan hesaplarımız üzerinden bankalar bizden hesap işletim ücreti kesmektedir. Bu yüzden insanlar bankalarda hesap işletim ücreti ödememek adına hesaplarını kapattırmak zorunda kalıyor ve takibini iyi yapıyorlar. Hal böyle olsa da para unutulmalarının önüne geçilmiyor ve unutulanlar 10 yılı doldurduğunda 5411 Sayılı Kanunun 62. Maddesine göre zaman aşımına uğrayıp tasarruf mevduat sigorta fonuna aktarılmaktadır.

Kesilen Hesap İşletim Ücreti Yasal mı?

BDDK 2014 tarihinde yayınlanan Yönetmelik ile bankaların vatandaşlardan hangi ücretleri kesebileceğini belirleme yoluna gittiğinden hesap işletim ücreti de yasal hale getirildi. Bankalarda bulunan hesaplarınız ve bu hesapların işletilmesi, hesapla ilgili işlemlerin saklanması gibi sebeplerden dolayı bu ücreti kesebilmektedirler.

Bankada unutulan paraları nasıl öğreniriz?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) zaman aşımına uğramış mevduat ve emanetlerin listesini dönem dönem internet üzerinden yayınlayarak insanlara sorgulama yapma imkanı vermektedir. Sizde www.tbb.org.tr/zamanasimi.html  adresine tıklayarak sorgulama yapabilirsiniz. TBB her yıl Şubat ayında bu sorgulama sayfasını aktif hale getirerek Mayıs ay’ı sonuna kadar vatandaşların hizmetine sunmaktadır.

Yapılan açıklamalara göre 2015 yılı itibariyle bankalarda unutulan paranın toplam 299 bin 429 adet hesapta 100 milyon lirayı bulduğu belirtilmektedir. Unutulan hesaplar içerisinde en çok meblağ ise 41 bin dolar civarlarında. Bunlarla birlikte birçok resmi kurum, siyasi partiler, şirket ve vakıflarda hesaplarını unutanlar arasında.  En çok hesap Denizbank’ta unutulurken, İş Bankası ve Yapı Kredi sıralamayı takip etti.

One Comment

  1. benim 87 yılından unuttuğum bir para vardı. okul yarışmasında hediye vermişlerdi. acaba o para ne oldu ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir