E devlet kredi puanı sorgulama
E Devlet Kredi Puanı Sorgulama

Kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları arasında bir bağ kurarak köprü vazifesi gören e-devlet www.turkiye.gov.tr adresinden şifrelerinizle giriş yapılmaktadır. E-devlete giriş şifrelerini PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Kredi puanı ya da kredi notu, bireylerin kişisel finans geçmişini temsil etmektedir. Kredi puanı sorgulama e devlet üzerinden de yapılabilmektedir. Bankalar ile gerçekleştirdiğiniz finansal geçmişinizin sonucunda kredi notunuz ortaya çıkar. Bu not sayesinde bankalardan kredi kullanımı yapabilirsiniz. Borcunuza sadık kalmanız ve çektiğiniz krediyi zamanında ödemeniz ya da kredi kartı kullanımını düzgün yapmanız gibi tüm işlemler kredi puanınızı oluşturmaktadır.

Oluşan kredi puanına tüm bankalar erişebilmektedir. Siz de kredi puanınızı hem bankaların verdiği hizmet ile hem de e-devlet ile öğrenebilirsiniz. Sonuç olarak bankadan almak istediğiniz kredi kartı limiti ya da kredi limiti sizin kredi puanınız ile belirlenmektedir. Bir borcu edinirken banka sizin bu borca ne kadar sadık kalabileceğinizi araştırır.

Kredi puanınız 1 ile 1900 arasında değişkenlik gösterir. Kredi kullanabilmek için ve bankanın size güvenebilmesi için puanınızın 1200 ve üzerinde olması önemlidir. Genelde kredi puanı 900 ya da 1000 olanlara kredi zor verilmektedir. Bu yüzden kredi başvurusu yapmadan önce kredi puanı sorgulama e devlet üzerinden yapılmalıdır. Bu sayede bankaların size istediğiniz kadar kredi verip veremeyeceğini de öğrenmiş olursunuz.

Kredi notunuz iki birim tarafından takip edilmektedir.

 • Türkiye Bankalar Birliği (TBB)
 • Kredi Kayıt Bürosu (KKB)

Kredi puanınız oluşturulurken kredi kartınızın limiti, ödemeleriniz, kredileriniz, kredinizin ne için kullanıldığı gibi birçok değişken göz önünde bulundurulur.

 1. Risk Merkezi Raporu Başvurusuna  e devlet üzerinden üzerinden ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Öncelikle size ait T.C. Kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapmalısınız.
 2. Sonrasında ise e-devlet üzerinden “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yapmak için arama sekmesine yazabilirsiniz.
 3. Karşınıza çıkan ekrandan “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” raporunu edinme talebinde bulunmalısınız. Sonrasında ise size en az 2 saat en fazla da 1 gün içinde rapor iletilmiş olacaktır.
 4. Rapor hazır olduğunda e-devlet üzerinde bulunan numaranıza SMS gelmektedir.

Kredi puanı sorgulama e devlet sayesinde yukarıda anlattığımız şekilde kolayca öğrenilmektedir. Ayrıca kredi notunuzu kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Bunun için kredi ödeme düzeninizin %35’ini, şu an sahip olduğunuz kredinizin borç durumunun %35’ini, yeni aldığınız kredinizin %11’ini, kredi kullanma yoğunluğunuzun %10’unu alabilirsiniz. Kabaca bir ortalama verecektir. Ancak zaten yapmış olduğunuz ödemeler ve bankaların size verdiği kredi teklifleri de yol gösterici olmaktadır.

Ayrıca videoyu da izleyip nasıl yapıldığına bakabilirsiniz .

YouTube video

E-Devlet Banka Risk Raporu Nasıl Alınır?

Banka risk raporu e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Ancak sadece gerçek kişiler raporlarını alabilirler. Tüzel kişiler banka risk raporu almak için buraya tıklayarak adrese ulaşabilir. E-devlet üzerinden alacağınız raporlar ücretsiz olarak sunulmaktadır. Her ay 1 kere ücretsiz risk raporunuza erişebilirsiniz. Kredi puanı sorgulama e devlet işlemi yapıldıktan sonra risk raporunuzu 1 ay boyunca görüntüleyebilirsiniz.

 1. E-devlet üzerinden risk raporunuzu öğrenmek için www.turkiye.gov.tr üzerinden giriş yapmanız gerekmektedir.
 2. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor hizmetine giriş yapıp rapor başvurusu yapmanız gerekmektedir.
 3. Başvurunuzu yaptıktan sonra rapor oluştuğunda e-devlet üzerinde kayıtlı olan numaranıza raporun hazır olduğuna SMS alırsınız.
 4. SMS ile gelen şifreyi kullanarak raporunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Kredi puanı sorgulama e devlet üzerinden yapılırken size gelen şifre kullanılmaktadır. Bununla birlikte eğer şifrenizi kaybederseniz “Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi Rapor Başvurusu” kısmından “Şifre Gönder” kısmını kullanarak kendinize tekrar şifrenizi gönderebilirsiniz. Ayrıca aynı gün içinde 3 kez yanlış şifre girerseniz şifreniz bloke olur. Ertesi gün şifreniz ile tekrar giriş yapabilirsiniz.

E-devlet üzerinden risk raporu başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzu iptal edemezsiniz. Sizin başvurunuz üzerine risk raporunuz hazırlanır ve size SMS ile bilgi verilir. Ayrıca herhangi bir konu hakkında www.riskmerkezi.org üzerinden ya da 444 99 69 üzerinden müşteri hizmetlerine bağlanabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Kredi puanı sorgulama e devlet ile sadece kendinize rapor gönderebilirsiniz. Sizin dışınızdaki kişilere risk raporunuz asla gönderilmez. Bununla birlikte e-devlet, risk raporu için 7/24 çalışmaktadır. İstediğiniz gün ve saatte risk raporunuzu alabilirsiniz. Risk raporunuz sayesinde borcunuzun ne olduğunu anlamak için Kredi Riski (0-12 ay, 12-24 ay ve 24 ay üzeri) ve Faiz Tahakkuk/ Komisyon tutarınızı toplamanız gerekmektedir.

E-devlet risk raporunu Türkiye Bankalar Birliği (TBB) sayesinde sizlere eriştirdiği için herhangi bir yanlışlık görmeniz halinde, yanlış bilgi olduğunu düşündüğünüz banka ile görüşmeniz gerekmektedir. Bankaların değişiklik yapması ile e-devlet üzerindeki raporunuz da değişikliğe uğrayacaktır.

Bankalar Birliği Sicil Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) sayesinde e-devlet üzerinden tüm bankalar ile olan finansal geçmişimize erişilebilmektedir. Kredi puanı sorgulama e devlet sayesinde yapılırken TBB üzerinden bankalar ile olan bütün ilişkimiz sorgulanmaktadır. Bankaların bize kredi ya da kredi kartı verebilmesi için öncelikle borç, kredi tutarı, kredi kartı limiti, ödeme geçmişi gibi bilgilere erişmesi gerekir. Bu yüzden bilgilerimizin hepsi Türkiye Bankalar Birliği (TBB) üzerinde toplanır. www.tbb.org.tr adresinden de direkt olarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi limit ve borç bilgileri raporumuz yani bankalar birliği sicilimiz 10 yıl geriye dönük olarak e-devlette listelenmektedir. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bireysel ve ticari nitelikli kredi ve kredi kartı bilgilerimiz ile alacaklarımızın olduğu bilgileri toplamaktadır. Edindiğiniz raporda iki dönem karşınıza çıkmaktadır. İlki son ayınıza dair bilgiler verirken ikincisi bir önceki yılın aralık ayına ait bilgileri vermektedir.

Bankalar birliği sicil sorgulama işlemi her ay e-devlet üzerinden ücretsiz gerçekleştirilmektedir. Ayda bir kez olarak istediğiniz raporu 1 ay boyunca görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca kredi puanı sorgulama e devlet sayesinde kredi kullanmadan önce kredi puanınıza erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede bankaların size kredi kullandırmak isteyip istemediğini de öğrenebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) sicil sorgulama sayesinde kredi puanınız 1200 ile 1900 arasında ise bankaların size kredi vereceğini öğrenebilirsiniz. 1200 puan ve üzerinde puanınız varsa bankaların kredi ve kredi kartı imkanlarından yararlanabilirsiniz. Oluşturulan puan sizin bankalar açısından ne kadar güvenilir olduğunuzu gösteren bir ölçüttür.

 1. Sicil sorgulaması yapabilmek için e-devlet kapısına giriş yapmanız gereklidir.
 2. Sonrasında arama kısmına “Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yazmanız gerekmektedir.
 3. Ardından çek bilgilerinize, kredi limit ve borç bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
 4. Seçiminizi yaptıktan sonra 24 saatte raporunuz hazırlanmış olacaktır.
 5. Raporunuzun hazır olduğunu belirten SMS’de ki şifre ile giriş yaparak rapora ulaşabilirsiniz.

Kredi puanı sorgulama e devlet ile yaptığınızda bankalarda yer alan tüm kredi ve kredi kartı bilgilerinize erişebilirsiniz. Ayrıca faiz ve komisyon bilgilerinizi de bu raporda görebilirsiniz. Bununla birlikte mevcut borçlarınızı toplu bir şekilde görüntüleyebilirsiniz. Geçtiğimiz 10 yıl içinde bankalar tarafından yasal takibe düşüp düşmediğinizi de sicil sorgulamanız ile öğrenebilirsiniz.

İlgili bilgilerin hepsi bankalar tarafından Türkiye Bankalar Birliği’ne sunulmaktadır. Yapmış olduğunuz sorgulama sonucunda herhangi bir yanlış gözlemlerseniz yanlış olduğunu düşündüğünüz hususta bankaya başvuru yapabilir ve düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Bu sayede e-devlet üzerinden almış olduğunuz rapor da düzelmiş olacaktır. Bir sonraki ay da ücretsiz bir şekilde kredi puanı sorgulama e devlet işlemi yapıp düzelmiş haline bakabilirsiniz.

Kredi notu hakkında ki tüm pratik ve güncel bilgilere kredicim.net aracılığını takip ederek ulaşabilirsiniz. Yeni içeriklerden haberdar olmak için bildirimleri açmayı unutmayınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir