Bankaları nasıl şikayet ederiz?
Bankaları nasıl şikayet ederiz?

Bankalarla sorun yaşadıysanız ve herhangi bir çözüme ulaşamadıysanız ’’Banka Nasıl Şikayet Edilir?’’ sorusuna cevap arıyorsanız, yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz. Sorun yaşanılan hangi banka olursa olsun ‘’4077 Sayılı Tüketicinin Korunmasına Yönelik Kanun’’ dikkate alınmak kaydıyla ilçelerde bulunan Tüketici Hakem Heyetleri’ne ya da Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Hakem Heyeti’ne tarafınızdan şikayet edilebilir.

Öncelikle bir banka ile sorun yaşadıysanız, şikayet etmeden sorunu banka ile çözmenin sonucunun hızlı olması açısında önemlidir ve Bankacılık Kanunu’nun Müşteri Hakları başlığı ile yayınlanmış olan 76. maddesi kapsamına göre ‘’Bankalar, müşterilerine ait verdikleri hizmetlerden kaynaklanan her türlü sorularına karşı yanıt verecek bir sistem kurmalı ve bu hizmete dair de müşterisini bilgilendirmelidir.’’ şeklinde müşteri haklarından bahsetmiştir. Bu nedenle bir banka ile ilgili bir sorun yaşadığınızda şube, müşteri hizmetleri ya da diğer kanallar aracılığıyla çözüm bulmanız önceliğiniz olmalıdır.

Şayet bankaya farklı kanlarla sorununuzu iletmenize rağmen çözüm bulamadıysanız, yukarıda belirttiğimiz gibi, Tüketici Hakem Heyetlerine ya da Türkiye Bankalar Birliği hakem heyetine başvuru yaparak, şikayetinizi iletebilirsiniz.

Bankayı şikayet etmek
Bankayı şikayet etmek

Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne Banka Şikayeti

TBB Hakem Heyeti’ne bankanız ile ilgili şikayetinize yönelik başvuruda bulunmadan önce bankanıza yazılı bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir ve başvuru yaptığınıza dair elinizde ‘’Başvuru teyit belgesi” bulundurmalısınız. Banka ile ilgili şikayetinizi içeren bir dilekçe yazdıktan sonra, bankada yetkili birine şahsen teslim ediniz ve teslim ettiğiniz dilekçenin bir örneği de siz de kalacak şekilde yetkiliye imza attırarak saklayınız. Ama şikayet dilekçesini elden iletebilecek durumda değilseniz, bankanıza e-mail yoluyla da ulaşabilir ve elektronik posta cevabını ‘’Başvuru Teyit Belgesi’’ olarak kullanabilirsiniz.

Başvuru Teyit Belgesi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Bankaya yazılı olarak başvurunuzu yaptıktan sonra, başvuru teyit belgesini aldıktan sonra 30 gün yanıt verme süresi bulunmaktadır. Yalnız bu süre banka ve kredi kartları ile ilgili ise süre 20 güne inmektedir. Bankaya başvurunuz ulaştıktan sonra 30 günlük yanıt verme sürecini kullandığı gibi, 10 günlük ilave süre talebinde de bulunabilir.

Banka tarafından hak edilen süreler kullanıldıktan sonra verilen yazılı yanıt tarihi geçerli olmak üzere 60 gün içerisinde başvuru formunu doldurarak ‘’Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’’ne başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer banka yazılı başvurunuza belirtilen sürelerde cevap vermezse, sürenin dolmasını takip eden 60 gün içerisinde aynı şekilde form doldurularak başvuru yapılabilir. Başvurunuzu e-mail ile yaptıysanız, size iletilecek yanıt tarihini ve başvuru teyit belgesinin tarihini baz alarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Banka nasıl şikayet edilir?
Banka nasıl şikayet edilir?

TBB’ye Yapılan Şikayet Başvurusu Nasıl Tamamlanır?

Yukarıda belirtilen süreleri dikkate alarak Türkiye Bankalar Birliği’ne şikayet için ‘’Başvuru Formu’’nu doldurunuz ve bankadan almış olduğunuz yanıt örneğini ve başvuru teyit belgeniz ile şikayetinize konu olan belge örneklerini temin ederek, Türkiye Bankalar Birliği Hakem Heyeti’ne gönderiniz. Yaptığınız şikayet başvurusu ulaştığı anda kayda alınarak öncelikle ön inceleme sürecine alınacaktır ve başvurunuzun uygun olarak değerlendirilmesi durumunda 15 gün içerisinde yazılı bir yanıt verilerek, konu ile ilgili sizi Türkiye Bankalar Birliği tarafından bilgilendirilirsiniz.

Banka Şikayet Başvuru Formu Nereden Temin Edilir?

Banka ile şikayetinize dair gerekli iletişim sürecinde isteğiniz yanıtı alamamanız durumunda ya da hiç cevap verilmezse de öncelikle Türkiye Bankalar Birliği resmi internet sitesine giriş yapılarak, ‘’Hakem Heyeti Başvuru Formu’’ doldurulur ve

  • Şikayet dilekçesi örneği
  • Başvuru teyit belgesi,
  • Bankadan gelen yanıt,
  • Konu ile ilgili belgeler eklenerek resmi olarak başvuru gerçekleştirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir