Banka sikayetleri nasil yapilir
banka sikayetleri nasil yapilir

Her konuda başımıza gelebilecek mağduriyetlerinizi giderebilmek, yada sizden sonrakilerinde aynı sıkıntıları yaşamamak adına yaptığınız işlem ile ilgili bir şikayet birimi mutlaka vardır. Olmalı zaten. Peki bankalarla ilgili sonuç alamadığımız hususları nasıl dile getirebiliriz? Yazımızda sizlere bu sorunun cevabını ve nasıl yapıldığını paylaşacağız.

Banka Şikayetleri Nereye Yapılır?

Bankalar ne kadar müşteri memnuniyeti odaklı çalışsalar da bazı durumlarda müşterilerini mağdur edebiliyorlar. Böyle bir durumla karşılaşan banka müşterisi olan bizler ise hakkımızı aramak adına bankayı şikayet etmeye karar verebiliriz. Fakat burada kişinin kafasına başka bir soru takılıyor: Banka şikayetleri nereye yapılır?

Banka Şikayet Başvurumu Nereye Yapabilirim?

Bankadan şikâyetçi olan bir kişi ilgili kanunlara göre başvurusunu Tüketici Hakem Heyetlerine ve Türkiye Bankalar Birliği hakem heyetlerine yazılı dilekçeleriyle yapabilirler. Bankanızla yaşadığınız problemleri Türkiye Bankalar Birliği’ne bildirmeden önce ilk olarak şikayetinizi direk bankanıza bildirmeniz gerekir. Etik olan husus bu olmakla birlikte ilgili finans kuruluşu sizin talebinizi değerlendirerek sizi haklı bularak gerekli işlemlerinizi yerinize getirebilir. Bankaya yapacağınız şikâyet başvurusunu yazılı olarak yapmalı ve şikâyetinizin sonucunu da yazılı olarak almalısınız. Bankanıza talebinizi ileteceğiniz zaman elektronik posta sistemi ya da belgegeçer de kullanılabilir. Elektronik posta kullandığınız takdirde size sonuç olarak geri dönecek olan şikâyet başvurusu dilekçe niteliği taşır.

Bankanıza şikâyet başvurusu yapmadan Türkiye Bankalar Birliği’ne yapacağınız herhangi bir başvuru sonuçlanmaz. Bu yüzden ilk olarak bankanıza başvuru yapmayı unutmamanız gerekir. Belki bankaya yapacağınız şikâyetten sonra yaşanan probleme bir çözüm bulunur.

Şikâyete konu olan hususun bildirilmesinin bir başka yolu ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’dur. En etkili kurum olan BDDK’ya yapılan başvurular internet üzerinden sitelerine giriş yapılarak yapılır. Başvuruda belirtilen hususlar bankaya yönlendirilerek bankadan savunma ile konu hakkında ayrıntılı rapor istenmektedir. İstenilen bilgiler doğrultusunda banka sizlere dönüş yaparak gerekli açıklamayı yaparlar ve gerektiğinde yazılı olarak bilgilendirirler. Bu bilgilendirme ile birlikte banka BDDK’ya gerekli açıklamayı yaparak sorunun giderildiği yönünde rapor tanzim ederler.

Finans kuruluşlarına nakdi ceza olarak çok fazla yaptırımları bulunan BDDK özellikle yönetmelik ve kanunlarla belirlenen hususların yerine getirilmesi adına vatandaş şikayetlerini dikkate almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir