Ziraat yatirim hesabi

Ziraat Yatırım hesabı açma adına Ziraat Bankası müşterileri çevrimiçi olarak Ziraat Bankası mobil uygulaması dışında internet bankacılığı kullanarak hesap açabilmektedir. Banka müşterisi olmayan yatırımcılar ise, Ziraat Bankası şubelerine şahsen başvuruda bulunarak hızlı bir şekilde yatırım hesabı açtırabilmektedir.

Ziraat Yatırım hesabına sahip olan yatırımcılar, borsadan hisse senedi alım satım yapma işlemleri yapabileceği gibi yatırım fonu pay alım satım işlemlerini ve forex ya da VİOP işlemlerini yapabilmektedir.

Yatırım işlemleri internet bankacılığı, mobil uygulama olan Z Borsa, Ziraat Yatırım e-şube ve Ziraat Trader platformlarından takip edilerek gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Yatırım Hesabı Nasıl Açılır ?

 1. ZMobil uygulamasına giriş yapınız.
 2. Sol alt menü kısmına girip . YatırımZiraat Yatırım (Borsa) kısmını seçiniz.
 3. Borsa menüsüne girdikten sonra çıkan ekrandan ZRY Hesap Açılışı bölümüne girin.
 4. Uygunluk anketi karşılayacak , anket hakkında aşağıda bilgilendirme yaptık. Borsa bilginize göre bu anketi doldurunuz.
 5. Anketi doldurup onayladıktan sonra tekrar aynı adımlardan ZRY Hesap Açılışı menüsünü açın.
 6. Borsa hesabınıza bağlı vadesiz hesap seçimi yapmanızı isteyecektir. Size uygun olan hesabı seçin .
 7. Ekstrenizin hangi mail adresine gönderileceğini seçtikten sonra tüm sözleşmeleri okuyup onaylamanız gerekecektir. Onayladıktan sonra hesabınız açılmış olacaktır.

Uygunluk Anketini Doğru Bir Şekilde Doldurma

Hesap açmak için ‘’ZRY Borsa Hesap Açma’’ sekmesini tıkladıktan sonra uygunluk anketi sayfasına yönlendirme yapılır ki iki bölümden oluşan anketin boş bırakmadan özenle doldurulması gerekmektedir. Birinci bölümde kişisel bilgiler istenirken, ikinci bölümde yatırımcı profili oluşturulmak amacıyla sorular sorulmaktadır.

Anket sonunda yatırımcı profiliyle birlikte hangi yatırım ürünlerine erişilmesi yatırımcı adına belirlenirken, risk bilgileri beş seçenek halinde sunulurken, yatırımcının hangisine uygun olduğu yaptığı işaretleme sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Risk Almak İstemeyen Profil: Riskten kaçınan ve güvenli yatırım araçlarını tercih eden profildir. Faiz, tahvil ve bono gibi yatırım ürünleriyle yatırım getirisi sağlaması uygundur.

Düşük Risk Profili: Enflasyon üzerinde bir getiri beklentisi olan ve düşük riskli ürünlere yatırım yapabilecek profildir. Yatırım getirisi için fonları tercih etmesi uygundur.

Orta Risk Profili: Riskli ürünlere göre daha makul ölçüde yatırım yapılabilecek uzun vadeli getiri sağlayan yatırım ürünlerini tercih etmesi gereken profildir. Hisse senedi yatırım ürünleri sayesinde yatırım getirisi sağlanabilmektedir.

Yüksek Risk Profili: Yüksek getiri elde etmek isteyen yatırımcıları kapsayan profildir. Riski yüksek olan VİOV ve Türev Piyasalar aracılığıyla yatırım işlemleri yapması uygundur.

Çok Yüksek Risk Profili: Gelişmiş yatırım riskleri konusunda bilgi sahibi olan ve çok yüksek yatırım getirisi isteyen profildir. FX ve kaldıraçlı işlemler bu profile sahip olan yatırımcılar tercih edilebilmektedir.

SPK Tebliği ve yatırım mevzuat gereği;

 • Orta risk, hisse senedi işlemi yapmak isteyen yatırımcılara,
 • Yüksek risk, VİOP işlemi yapmak isteyen yatırımcılara,
 • Çok yüksek risk, FX işlemi yapmak isteyen yatırımcılara uygun olduğu için doğru seçim yapılması yatırım getirisi sonuçları için çok önemlidir.

Ziraat Yatırım Borsa Ekranından Hesap Bağlama

Ziraat Yatırım hesabı açma işlemine anket doldurduktan sonra tekrar ‘’ZRY Borsa Hesap Açma’’ sekmesine geri dönülerek devam edilmelidir ve yatırım hesabı için kullanılacak olan vadesiz hesap seçilmelidir. Hesap seçim işleminden sonra hesap detaylarının bulunduğu sayfaya yönlendirme yapılır ve bu aşamada sözleşmenin okunarak onaylanması gerekmektedir. Ekstre gönderim tercihinin de bu süreçte belirlenmesi gerekmektedir.

Ziraat Yatırım Hesap Ücreti ve İşlem Komisyonları

Ziraat Yatırım hesap ücreti yoktur ancak yapılan işlemlerde komisyon kesintileri yapılmaktadır.

Pay Piyasasında Komisyon Oranları

İnternet üzerinden yapılan işlemler için İşlem Hacmi x Binde 1,50 + BSMV şeklinde hesaplama yapılmaktadır. AHS olarak bilinen ‘’Aracılık Hizmetleri Servisi’’ aracılığıyla yapılan işlemler içi işlem hacmi X binde 2 + BSMV oranında ücret kesintisi yapılmaktadır.

Ziraat yatırım komisyon oranları
Ziraat yatırım komisyon oranları

Viop İşlemlerinde Komisyon Oranı

İlk Ziraat Yatırım hesap açma ücreti on binde 3 + BSMV olarak belirlenirken; müşteri portföy büyüklüğü, son üç yıl ve son üç ay işlem hacmi performansı sabit komisyon oranlarının belirlenmesinde etkili olmaktadır.

Ziraat Yatırım’dan başka bir şahsa yapılacak olan virmanlarda 10 TL+MMK ve Takasbank’ın belirlediği tutarlar yatırımcının hesabından kesilmektedir. Ayrıca Ziraat Yatırım hesap işletim ücreti adı altında bir kesinti yapmamaktadır.

Ziraat Yatırım Ekstre Ücreti

Ekstrenizi eposta ile alırsanız herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Ancak fiziksel posta ile adresinize gönderilmesini isterseniz aylık  8.40 TL kesinti olmaktadır.

Kampanyalı hesaplarda indirimli komisyonlar uygulanmaktadır. Kampanyalı hesaplardan tüm kamu çalışanları, sağlık çalışanları ve emekli maaşını ziraatten alanlar yararlanabilir.

Ziraat Bankası Z Borsa Para Aktarım Hatası

Ziraat Bankası Z Borsa para aktarım hatası yaşamamak için işlem yapma saatlerinin bilinmesi kolaylık sağlayacaktır. Hesapta bulunan paranın bir kısmı ya da tümü gün içerisinde en geç saat 15.15’e kadar aktarılabilmektedir.

Saat 15.15 ile saat 18.00 arasında nakit çıkışı yapmak mümkün değildir. Bu saatlerden sonra hesabında 2.000 TL ve üzeri parası kalan yatırımcıların parası otomatik olarak repoya alınırken, saat 18.00’dan sonra repoya bağlanmamış olan para içerisinden 2.000 TL’ye kadar nakit çıkışı yapılabilmektedir. Hisse satış bedeli ise, BIST işleyişi gereği 2 işgünü sonra para çekilebilen hesaba yansıtılmaktadır.

Ziraat Bankasın’dan Ziraat Yatırım Hesabına Havale İşlemleri

Ziraat Bankası’ndan Ziraat Yatırım hesabına havale işlemleri için öncelike internet bankacılığına giriş yapılması gerekmektedir. İnternet bankacılığı menüsünde bulunan ‘’İşlem Yap’’ sekmesinde bulunan ‘’Ziraat Yatırım’’ tıklanarak yapılabilecek işlemlerin listesi görülebilmektedir.

İşlemler listesinde yer alan ‘’ZRY Borsa Hesabına Para Yatır’’ sekmesi tıklanarak vadesiz banka hesabından portföy hesabına para transferi yapılabilmektedir. Yatırım hesabından para çekmek isteniliyorsa ‘’ZRY Borsa Hesabına Para Çek’’ sekmesinden ZRY Borsa hesabından vadesiz hesaba para transferi gerçekleştirilebilmektedir.

Ziraat Bankası Z Borsa Gecikmeli Veri

Ziraat Bankası güvencesiyle Ziraat Yatırım aracılığıyla avantajlı komisyon oranlarıyla yatırım işlemleri yapılabilmektedir. Yatırım işlemlerinin yapılabildiği kanallar;

 • Ziraat Yatırım e-şube
 • Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı
 • Ziraat Trader
 • ZPro
 • ZBorsa
 • Ziraat Trader
 • 0 850 222 2 979 (Aracılık Hizmetleri Servisi- ASH) olarak çeşitlilik göstermektedir.

Ziraat Trader ve mobil hizmetler sayesinde Ziraat Bankası Z Borsa gecikmeli veri sorunu yaşamadan her türlü gelişmeden anında haberdar olan yatırımcılar, şirket yorumlarına ulaşarak yatırım işlemlerini yapabilmektedir.

Ziraat Yatırım e-şube uygulamasında yatırımcı kendine özel ana sayfa hazırlayabilir ve favori listesi oluşturularak, favori hisse senetleri ve VİOP kontratları canlı olarak görüntülenebilmektedir. Ayrıca hisse ve VİOP kontratları yenilenirken, işlemlere yönelik analiz yapılabilmekte ve gün içerisinde maksimum 10 kez veri değişikliği gerçekleştirilebilmektedir.

ZBorsa ücretsiz olarak sunulan bir uygulama olup, yatırım ürünlerine yönelik 10 tane seçim yapılarak herhangi bir ücret ödemeden canlı fiyat takibi yapılarak işlemler gerçekleştirilmektedir

BİST’te işlemler sadece hafta içi yapılabilmekte ve her gün tek seans olacak şekilde işlemler gerçekleştirilebilmektedir.  

 • Açılış saat 09:40-9:55
 • Sürekli işlem saati 10:00-13:00 arası ve öğlenden sonra için saat 14:00-18:00 arası
 • Kapanış saat 18:00- 18:10 arası yapılırken, emir toplama ya da fiyat belirleme gibi son işlemler bu saatte yapılabilmektedir.

Lisans satın alınması durumunda Borsa İstanbul’a ait veri lisansı uygulamaları çerçevesinde, tek lisans alınması durumunda iki farklı yatırım kanalında aynı anda eş zamanlı bir şekilde veri görüntülenmesi mümkün olmamaktadır.

Mobil borsa ve Z sadece tek lisans kullanılabileceği için tek lisans ile aynı anda iki kanalda eşanlı veri görüntülenmesi mümkün değildir. ZRY ve Ziraat Trader platformlarına aynı anda girildiğinde son giriş yapılmış olan uygulama eş zamanlı veri görüntülenmesini sağlarken, geçmiş oturumda veri yayını 15 dakika gecikmeli olacak şekilde takip edilebilmektedir.

Ziraat Yatırım Uygulaması Açılmıyor

Ziraat Bankasının yoğun olduğu zamanlarda Zborsa uygulaması yükleniyor kısmında kalabiliyor. Bu durum geçici bir durumdur. Bir süre bekledikten sonra tekrar sorunsuz olarak kullanabilirsiniz.

Zborsa acilmiyor
Zborsa açılmıyor

Konu hakkında sorunuz varsa yorum yapabilirsiniz. Diğer yatırım hesapları için yazılarımızı kontrol edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir