Borsa nedir nasil oynanir
borsa nedir nasil oynanir

Ekonomi ve Finans haberlerinin baş aktörlerinde biri sayabileceğimiz Borsa, ülke ekonomisinin lokomotifi olarak yol alırken, bütün yaşantısını bu mecrada sürdürenler kadar  bu ortamdan uzak nasıl işlediğini bilmeyen kişiler ile doludur. Medya da duyduğu haberler ile birazcık kulağa aşina olsa da; Borsa nedir? Borsada nasıl işlem görülür? Borsaya nasıl girilir? gibi soruları kendi kendisine soran vatandaşlar bulunur.

Bu soruları soran, borsaya girmek isteyen, deyimle borsada oynamak isteyen kişiler için rehber olacağını düşündüğümüz bu makalemiz önemli yer edinecek diye düşünüyorum.

Borsa, devlet denetimi altında, değerli kağıt alım satımının yapıldığı, ticari firmalara maddi değer kazandırırken aynı zamanda yatırımcısına da kazandıran bir yer olarak Türkiye de Borsa İstanbul çatısı altında faaliyetlerini yürüten bir mecradır.

Borsaya yatırımcılar kadar  gerekli yaptırımları yerine getirerek hisse senedi işlemlerine açılan firmalar da kurallara uymak zorundadır ve çizilen sınırlar dahilinde hareket etmektedir. Bunun amaçlarından birisi yatırımcıları koruma altına almaktır. Kendisi de bir Anonim Şirket olan Borsa İstanbul yönetim kurulunun toplanması ile alınan kararlar eşliğinde yönetilir ve Sermaye Piyasası Kurulunca denetlenir.

Bir dönem Menkul Kıymetler Borsası olarak hisse senetlerine ev sahipliği  yapan Borsa İstanbul, yatırımcılarına aracı kurumlar dolayısıyla ulaşır. Türkiye  de bankalar dışında aracılık yapan finans kuruluşları bulunur. Borsa da var olmak isteyen yatırımcı öncelikle bu kuruluşlar üzerinden yatırımcı hesabı açarak yapacağı yatırımı buraya yatırır. Bu hesap üzerinden hisse senedi alıp satmaya başlar.

Borsa İstanbul Neden Var?

Her ülkede olduğu gibi borsa ekonominin yürütülebilmesi, şirketlere gerektiğinde maddi kaynakların sağlanabilmesi amacıyla ülkemizde de faaliyet göstermektedir ve olmazsa olmaz kurallar içerisindedir. Kanunlar ve hükümler ile Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen sözleşme, belge ve kıymetlerin şeffaf, güvenli bir şekilde alınıp satılabilmesini sağlamak amacıyla kurulmuştur. Genel merkezi ise Emirgan, Reşitpaşa Mahallesi, Tuncay Artun Caddesindedir.

Borsa İşlem Saatleri

Borsa resmi tatil günleri ile hafta sonları  haricinde hafta içi beş gün boyunca işlem yapma imkanı sağlamaktadır. Hafta içi boyunca 09:15 ile 17:40 saatleri arasında işlem görürken sabah seans saati 09:15 ile 12:30 ve 14:00 ile 17:40 saatleri arasındadır.

Her ne kadar oyun olarak telaffuz edilse de kazançları, kayıpları ile dönen büyük miktarlardaki paralarla Borsa  büyük riskleri içerisinde barındırır.

Hisse Senetlerin Halka Arzı Nedir?

Ticari şirket Borsa İstanbul (BİST)’te işlem görmek istiyorsa, senetlerini halka arz edebilmesi için Sermaye Piyasası Kuruluna başvurması arz izahnamesinin kurulca onaylanması ile yapabilmektedir. Halka arz edileceği onay sonrası gerekli ilanlar yoluyla yapılır. Şirketin halka açılmasından, onay almasına kadar zor aşamalardan geçilir.

Şirketlerin borsaya açılması finans piyasasında kalitesini artırdığı gibi, finans ihtiyacını karşılarken, toplumda daha iyi bir yer edinir ve çalışanlarının da performansında artış sağlanır. Şeffaf bir yapı ile yatırımcısına ulaşırken, yönetimin kendisinde olmasıyla daha rahat hareket imkanı bulur.

Hisse Senedi

Halka arz edilmesinin ardından BİST’te işlem gören şirketin ortağı olan yatırımcılarına sermaye payını dayanak belge olarak verdikleri değerli evraklardır. Şirketler arz edilirken genel olarak büyük payı kendisinde toplarken, hisse senedi alan yatırımcılar yüzdelik olarak şirketin ortağı görünümüne bürünürler. Alınan hisse senetleri zamanla yükselerek yatırımcısını kazandırırken, zaman zaman düşmesiyle de kayıp yaşamasına neden olur. Şirketin senedine sahip olan kişi yönetim kurulu toplantılarına katılma, oy verme gibi sorumluluklarını da yerine getirebilmektedir.

Neden Hisse Senedi Alınır?

Büyük veya küçük yatırımcılar BİST’e para kazanmak, yatırım yapmak için girerler. Buna borsada oynamak diyebiliriz. Bunun için hangi şirketin senedi ile büyüyüp değer kazanacağına inanıyorsa, o şirketin senetlerini satın alır. Yani o şirkete bir anlamda ortak olur. Bu yüzden piyasada değerli olan şirketlerin senetlerini alma çabasında olurlar ve bu çabalar ile talep yüksek olursa hisse senedinin değeri artar. Ancak hisse senedi sayısında değişiklik olmaz.

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Olur?

Kişi borsaya girmek istiyorsa öncelikle aracı kurumlar üzerinden yatırım hesabı açar ve istenildiğinde bu kurumlardan danışmanlık desteği alınabilir. Fakat yardım almadan bu işleme devam etmek istiyorsanız iyi bir araştırmacı olmalı ve senetler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmalısınız. Önem verdiğiniz hisse senedini uygun gördüğünüz zamanda, uygun gördüğünüz fiyat üzerinden alabilirsiniz. Bu alım işlemleri için aracı kurumun internet sitesi, akıllı telefonlar üzerindeki uygulamaları kullanarak dijital ortamdan alım ve satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Sürekli alım ve satım yapmak istiyorsanız bunun için güncel olmalısınız ve endeksi iyi takip etmelisiniz.

Borsa’da Analiz

Her ne kadar profesyonel bir ekonomist olmasanız da iyi bir araştırmacı kadar başarılı analizler yapabilmeniz sizin yararınıza bir adım olarak karşınıza çıkar. Teknik, temel ve sayısal istatistik verileri alım satım ile kazanç orantısında karar vermenize en büyük etken olarak yardımcınız olacaktır. İstatistikler eşliğinde şirketler yaptıkları işlemleri Kamuyu Aydınlatma Platformuna (KAP) şeffaflığını sürdürebilmek ve genel kurallara uymak adına bildirmek ile yükümlüdür. Bu bildiriler ile kazanç sağlanabilir. Borsa’da para kazanmanın en büyük nedeni geleceği görebilmekte yatmaktadır. Geleceği hissedip, görebiliyorsanız yaptığınız yatırım size kazandırmış olarak dönecektir.

Borsa Kazancı İçin Sabırlı Olun

Bu alana yaptığınız yatırımların geri dönüşlerindeki artı kazançlarınızın en büyük nedenlerinden birisi sabırlı davranmaktır. Borsada oynamak istiyorsanız almış olduğunuz hisse senedi daha sonra düşme eğilimine girebilir ve bu düşme  hatta çok ciddi rakamlarda olabilir. Bu durumda satış yapmanız sizin için kayıp demektir. Zamanla şirketlerin işlemlerine ve hisse senedine olan talep miktarlarındaki değişmeler ile senet fiyatlarında da değişiklikler yaşanabilmektedir. Bunlar gayet normal bir durumlardır. Burada kişinin sabırlı davranarak, düşün değerin yükselmesini beklemelidir. Yükseleceği garanti olmasa da zaman çok şeyler kazandırır. Bunun için uzun dönemler beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir