Bankalara bes yil odenmeyen borclar ne olur
bankalara bes yil odenmeyen borclar ne olur

Ülkemizde müşterilerine hizmetleri ve ürünleri ile destek olan bankalar, elbette ki sunduğu fırsatlar ve kampanyalar dâhilinde, hayatımızı çok daha kolay bir hale getirebildiği gibi, hesaplarında sorunlar yaşayan, ekonomik olarak zorluk çeken ve finansal olarak sıkıntıya düşen kişilere de bir hayli zor dönemler yaşatıyor. Bildiğiniz gibi banka hizmetleri ve banka ürünleri, ödeme tarihlerine uyduğunuz durumlarda sizlere pek çok farkı avantaj ile yardımcı oluyor. Fakat, ödenmeyen borçlar, zamanı geçmiş kart dönemleri gibi durumlardan kaynaklı olarak, ciddi maddi sorunları da beraberinde getiriyor. Ödenmeyen borçlar hem kredi puanlarınızda düşüşlere neden oluyor,  hem de kredi puanlarının yanı sıra, bankalar ile finansal sorun yaşamış kişiler de belirlenmiş yıllar boyunca herhangi bir banka ürününden faydalanamıyor. Bu durumda, bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur gibi sorular soran müşteriler için, aşağıda ki bilgiler yardımcı olabilir.

Kredi Kartı Borcu ve Zaman Aşımı

Eğer ki, zaman aşımı hakkında bilgiler arıyorsanız, kredi kartı borçları için zaman aşımına uğraması için 20 yıl boyunca ödenmemiş olması gerekmektedir. Zaten, ilk 3 ay sonrasında banka borçlarınızı ödememeniz halinde, direkt olarak banka kurumu, hukuk bürosuna aktararak, borç avukatlara aktarılmaktadır. Sonrasında ise borçlarınız hukuki yollar ile sizlerden tahsil edilmek için uğraşılacaktır. İlk olarak hukuk bürosundan bir telefon alırsınız ve borçlarınızın ödemesi talebinde bulunulabilir. Bu durumda avukat ile görüşerek, bir tarih verebilirsiniz. Eğer ki hukuk bürosu, tatmin edici bir tarihte ödeyeceğinizi düşünmez ve ödemeniz geç kalacaksa, başka bir büroya aktarılarak, işlemler yapılır. 5 yıl ödenmeyen borçlar için ise, maaş aldığınız hesaba bloke koyularak, borçlar bu şekilde tahsil edilir. Bu süreç içeresinde de hiçbir kredi başvurusu yapamayacağınız gibi, kredi kartı kullanımı da sağlayamazsınız.

Kredi borcu zaman aşımı

Yine kredi borçlarınız için de zaman aşımı 20 yıl olmaktadır. Fakat, 5 yıl boyunca ödenmeyen kredi borcu sonrasında, bu borcu ödeyeceğiniz durumun olmaması halinde, herhangi bir mal varlığı, maaş ya da ek gelirinizin olmadığınız, ev, eşya araba ya da haciz edilebilecek hiçbir şeyinizin olmadığınızı kanıtlamanız halinde, bazı özel durumlarda kredi borçlarının silinmesi mümkün olabiliyor. Elbette ki bu konuda bir avukat ya da uzmandan destek almak her daim önemlidir. Düşük bir ihtimal borçlarınız silinebilir olsa bile maalesef bu süreç sonrasında yani; bankalara 5 yıl ödenmeyen borçlar ne olur dediğinizde; artık hiçbir banka ile kredi ya da kredi başvurusu konusunda çalışmanız mümkün olmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir