Kredi ve Finans Portalı

Artı Varlık Yönetim ile İlgili Tüm Merak Edilenler

Artı Varlık Yönetim, varlık yönetim şirketleri arasında yer almakla birlikte bankalar dahil tüm finans kuruluşlarının tahsilatı gecikmiş alacaklarını devir alıp yapılandırarak, alacakları tahsil etmeye çalışan şirkettir.

2006 yılında yayımlanmış olan yönetmelik Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından Artı Varlık Yönetim olmak üzere tüm varlık yönetim şirketleri denetlenerek, faaliyetleri düzenlenmektedir.

Bankalar Varlık Yönetim Şirketlerine Kredilerini Neden Devir Ediyor?

Kredi ya da kredi kartı ödemelerinin yasal takip sürecine girmesi sonucunda bankalar bilançosuna negatif olarak yansır ve borç tahsil edilmediği sürece de ek bir maliyet oluşturarak bankaya zarar olarak geri dönmektedir.

Yasal takip içerisinde yer alan kredilerin belli bir bölümü haciz ile tahsil edilirken belir bir bölümü de borçlu ile anlaşarak tahsil edilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen borçlar tahsil edilemezse, batık olarak banka bilançolarına yansımaktadır. Bu durumda da bankalar belli bir tutar karşılığında varlık yönetim şirketlerine borcu devrederler. Böylelikle ek yükten kurtuldukları gibi, bilançolarında yer alan batık oranlarını da temizlemiş olurlar.

Artı Varlık Yönetim Nedir?

Varlık Yönetim Şirketine Borç Ne Zaman Devir Olur?

Bankalar dahil tüm finans kurumları yaklaşık 2 yıl boyunca borçlarını tahsil edemedikleri süreçte borç, anapara tutarının %30 tutarı ile varlık şirketlerine devir edilir. Böylelikle banka ile borçlu arasında hukuki bir borç kalmazken, tüm yasal haklar da varlık yönetim şirketine geçmiş olur.

Varlık Yönetim Şirketleri Faizleri Silerek Taksit Yapıyor mu?

Tahsilat yöntemleri arasında yer alan taksitlendirme, borçları düşük oranlarla alan ve tek gelir kaynakları bu borçlar olan varlık yönetim şirketlerinin en çok tercih etme tahsil yöntemidir. Ama bu tümüyle varlık yönetim şirketinin inisiyatifi altındadır; taksitlendirme ya da faiz silme gibi bir zorunlulukları yoktur.

Bankalar, batık vermeden önce borçlunun faiz silme ya da taksitlendirme gibi seçenekler ile borcunu ödemesine imkan sağlarken; varlık yönetim şirketleri bankalara göre daha ilgili davranarak, tek geçim kaynakları olan borçlu tahsilatlarını almaya çalışıyorlar. Bu nedenle özel ödeme planları hazırladıkları gibi, bankalar kadar zorlamadıkları gerçekler arasında yer almaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Su Kartı Nedir? Nasıl Bakiye Yüklenir? Fiyatları Nelerdir?

Varlık yönetim şirketleri borcu ne kadara satın aldı ise, borçludan o parayı tahsil etmeye çalışacaktır ve bu konuda da tüm imkanlarını seferber ederek borcun üzerine belli bir oranda tutarda ekleyecektir. Bu nedenle anlaşmalı olduğunuz şirket ile sıkı bir pazarlık yapmanız ödeyeceğiniz tutar açısından doğru bir sonuç doğuracaktır. İkna yeteneğiniz kuvvetli ise sonuç sizin lehinize olacaktır. Çünkü zaten şirket borcunuzu normalden daha ucuza satın aldığı için sizin sunduğunuz şartları da dikkate alarak borç tutarı konusunda karar verecektir.

Artı Varlık Yönetim Nedir?

Varlık Yönetim Şirketleri Haciz İşlemi Yapabilir mi?

Bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devredilen borçlar, haciz ile bile tahsil edemedikleri borçlar olduğu için, varlık yönetim şirketleri genel olarak anlaşma yoluna giderler. Ancak bankalara nazaran süreçte daha aktif yer aldıkları için alacaklarını tahsil edemedikleri zaman borçludan da alacaklarını tahsil edebilecekleri bir kanal buldukları zaman haciz işlemleri konusunda hızlı bir süreç izleyeceklerdir.

Kredi Borcu Hangi Varlık Yönetim Şirketine Devir Edildi, Nasıl Öğrenilir?

Banka ve finans kuruluşları belli varlık yönetim şirketleri ile anlaşma yapmaktadır. Bu nedenle borçlu olduğunuz banka ya da finans kuruluşuna sorarak borcunuzun devredildiği varlık yönetim şirketini öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden T.C. Kimlik numaranızla giriş yaparak sorgulama yapıp, borcunuz olan varlık yönetim şirketi hakkında bilgi sahibi olabilir ve internet üzerinde de varlık yönetim şirketlerini bularak, tek tek borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.