960x505 turkiye varlik fonu 32 devle ayni masada 1504738336763 e1525414327452
960x505 turkiye varlik fonu 32 devle ayni masada 1504738336763 e1525414327452

Türkiye’de pek çok büyük kuruluşun ve şirketin  varlık fonuna devredildiği haberlerini duymuşsunuzdur.Peki nedir bu varlık fonu? Tüm yönleriyle varlık fonu hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık.

Varlık Fonu Nedir?

Varlık fonları, ülkelerin sahip olduğu fazla kaynakların heba edilmemesi , gelecek nesillere daha sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi için değişik varlıklarda değerlendirilmek üzere oluşturulan fonlardır.

Varlık fonları, ülkelerin sahip olduğu fazla kaynakların heba edilmemesi , gelecek nesillere daha sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi için değişik varlıklarda değerlendirilmek üzere oluşturulan fonlardır.Bazı ülkelerde belli doğal kaynaklardan elde edilen gelirlerin bir kısmının gelecek kuşaklarda aktırılması için belli fonlarda tutulup yönetilir.Kısaca varlık fonları devletin harcamadığı ya da harcayamadığı kaynakları gelecek nesillere aktarmak üzere oluşturulan yapılardır.

Türkiye Varlık Fonu Hangi Amaçla Kurulmuştur?

Türkiye Varlık Fonu, Başbakanlığa bağlı şirketleri yönetmek, kamua ait varlıkları ekonomiye kazandırmak ,sermaye piyasalarında  araç çeşitliliği sağlamak , dış kaynak temin etmek , büyük ölçekli yatırımlara katılmak amacıyla 2016 yılının Ağustos ayında kurulmuştur. TVF  savunma , havacılık ve yazılım gibi konularda yerli şirketlerin desteklenmesini hedeflemektedir.Ayrıca Üçüncü Köprü ,Kanal İstanbul, Nükleer Santraller gibi büyük projelerine finansman sağlanması da TVF nin hedefleri arasındadır. TVF piyasalardaki dalgalanmaları önlemek ve ekonomik teröre karşı mücadele için de kullanılabilecek.

TVF Neler Yapabilir?

Türkiye Varlık Fonu’nun her türlü finansal işlemi yapma yetkisi vardır.Yerli ve yabancı şirketlerle ortaklık gerçekleştirebilir, ulusal ve uluslar arası kuruluşlarla işbirliği yapabilir.Borsada hisse senede alıp satabilir, tahvil alabilir,döviz piyasasında işlem yapabilir , altın ve gayrimenkul alıp satabilir. TVF ‘nun faaliyetlerine ilişkin herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

TVF’nun Gelir Kaynağı Nedir?

Fonun gelir kaynaklarını bütçe fazlaları , doğal kaynaklar, şirket sermayesinin değerlendirilmesinden elde edilen kaynaklar, fon ve portföy gelirleri ve şirketin diğer faaliyetlerin elde edilen kaynaklar oluşturur.

Türkiye Varlık Fonuna Devredilen Kurum ve Kaynaklar

Hazine bünyesinde bulunan şirketler ve özelleştirme programında bulunan bazı şirketler Türkiye Varlık Fonuna devredildi.İşte TVF’ na devredilen şirketler…

TC ZİRAAT BANKASI AŞ     Hisselerin tamamı

HALKBANK   Hisselerin %51.11 i

BOTAŞ   Hisselerin tamamı

Türk Hava Yolları (THY )   Hisselerin %49.12 si

Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT)   Hisselerin tamamı

Borsa İstanbul AŞ (BIST)   Hisselerin tamamı

Türkiye Petrolleri (TP)  Hisselerin tamamı

Türk Telekom   Hisselerin %6.68 i

TÜRKSAT   Hisselerin tamamı

ÇAYKUR Hisselerin tamamı

ETİ MADEN Hisselerin tamamı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir