Kredi ve Finans Portalı

Yapılandırılan Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı mağdurlarının ekonomik anlamda yeniden yapılandırılarak, daha kolay ve taksitlerle ödemenin yolu yapılan düzenleme ile açılmış ve tüketiciler borçlarını 72 ay vadelere kadar yapılandırarak taksitlendirme yoluna gitmişlerdi.

Ancak borçlu kişiler her ne kadar yapılandırarak küçük taksitler halinde ödeme yoluna gitse de, bu küçük taksitleri de ödeyemeyen kişiler meydana geldi. Elbette zamanla kimin başına ne tür ekonomik sıkıntılar geleceğini bilemeyiz. Yapılandırma taksitlerini ödeyemeyenlerin merak ettiği ödemezsek ne olur sorusuna ayrıntılı açıklayacağız.

Yapılandırılan Banka Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı veya kredi borcunuzu ödeyemediğiniz takdirde yapılandırma işlemi yapabilirsiniz. Bu yapılandırma işleminizi bankanın borcunuzu devrettiği kurumla bir anlaşma imzalayarak yapabilirsiniz. Bazı yapılandırma işlemleri için bankanızla iletişime geçmenizde yeterli olacaktır.

Yapılandırma yaptırdığınız sırada ilk olarak ödeme durumunuza göre yapılandırma işlemi yapmanız gerekir. Bu konuda size uygun olan taksit aralığını seçmeniz öderken zorlanmamanız açısından çok önemlidir. Hatta yapılandırma işleminde vade süresini daha rahat ödemeniz açısından uzatabilirsiniz. Borcunuzu yapılandırdığınız durumda herhangi bir nedenden dolayı yine ödemede sorun yaşarsanız bu durumda bankanın yapılandırılma protokolünde bu konuyla ilgili nasıl bir hüküm varsa o gerçekleşir.

Yapılandırma protokollerinde genellikle kişi yine ödeme sorunu yaşarsa borcu ilk haline döner. Hatta sorun yaşamaya devam ettiği takdirde kişinin borcu yasal takibe girer. Gelecek icra takibi ile bu süreç devam eder. Bu süreç kişiler için daha maliyetli bir hal almaktadır. Çünkü kredi veya kredi kartı borcuna ek olarak kişi bu evrede yasal takip ve icra takibi gibi ek masraflarında ödemesini yapmak zorunda kalır.

Sonuç olarak yapılandırılan kredi ya da kredi kartı borçlarınızın taksitlerini ödemediğiniz takdirde banka yasal olarak geçerli olan süre sonunda sizi icraya verir bankalarda bulunan hesaplarınıza bloke koyar. Daha önemlisi borçlarınız için yeni bir yapılandırmaya yanaşmaz ve kredi engelli duruma düşersiniz. Bu durumda diğer bankalarda sizlere kredi vermekten kaçınır. Ayrıca yapılandırma karşılığı inecek faiz yükü daha fazlası ile cebinizden çıkmış olacaktır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Vodafone Faturalı Hat Kredi İmkanı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.