Vakıfbank ek hesap nedir
vakıfbank ek hesap nedir

Vakıfbank ek hesap yapılandırma işlemi, Vakıfbank’ta açtırmış olduğunuz ek hesabınıza ait ödemelerinizi yapmakta güçlük çekmeniz halinde yararlanabileceğiniz bankacılık işlemlerinden biridir. Özellikle ek hesap kullanımının yeterince bilinmemesi, bu sorunun ortaya çıkmasına sebep olmakta; bu sebeple ilk olarak ek hesap kullanımına dair birkaç önemli noktaya değinecek, daha sonra Vakıfbank ek hesap yapılandırma konusunda bazı bilgiler sunacağız. 

Ek Hesap (KMH) Nedir?

Ek hesap (KMH), hesabınızda yapmak istediğiniz işleme dair yeterli bakiye olmadığında devreye giren otomatik bir kredi hesabıdır. Zaten KMH kısaltmasının açılımı da kredili mevduat hesabıdır. Standart cari hesaplarla farklı özelliklere sahiptir. Cari hesap, içerisindeki bakiye doğrultusunda işlem yetkisi verirken ek hesap, bakiye olmasa da kullanılabilen türden bir hesaptır.

Ek hesaba başvurmak için ; Vakıfbank Ek Hesap Başvurusu

KMH, kısaca kredili hesap olarak da tanımlanabilir. EFT ya da havale yapmak istediğinizde, faturalarınızı ödemeye çalıştığınızda ya da kredi ödemeniz geldiğinde hesabınızda yeterli tutar yoksa KMH kullanımıyla nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Vakıfbank ek hesap
Vakıfbank ek hesap

Vakıfbank Ek Hesap Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Vakıfbank ek hesap yapılandırma, işlemleri şubelerden gerçekleştirilmekte. Ek hesabınızı ödemekte güçlük çekmeniz halinde ana şubenize giderek Vakıfbank ek hesap yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz. Ödeme yapmakta zorluk yaşadığınızı ve yeni bir yapılandırma ile borcunuzu daha rahat ödeyeceğinizi beyan ettikten sonra banka tarafından yapılandırma işlemi başlatılır. Hesaplanan yeni faiz oranı üzerinden yapılandırma yapılarak borcunuz taksitlendirilir. 

Vakıfbank ek hesabın banka müşterileri tarafından yanlış kullanımı, yapılandırma gereksinimini doğurmakta. Öncelikle şunu bilmenizde fayda var ki ek hesap için yalnızca faiz ödemesi yapmanız mümkündür. Yani 5.000 TL ek hesabınız varsa ve tamamı doluysa 5.000 TL’nin tamamını ekstre tarihinde ödemeniz gerekmez. Sadece ek hesap için uygulanan faiz kadar ödeme yapmanız halinde borcunuz bir sonraki aya devreder. 

Elinizde nakit para varsa ek hesap borcunuzun tamamını kapatıp sonrasında taksitli nakit avans çekmeniz daha sağlıklı sonuçlar verecektir. Böyle bir durumda bir yakınınızdan borç alarak dahi ek hesap borcunuzu kapatabilirsiniz. KMH borcunuzun tamamını ödedikten sonra taksitli nakit avans çekerek aldığınız borcun iadesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda düşük de olsa bir faiz gideriniz olacaktır. Bu faiz giderini kendiniz karşılayabilecek durumdaysanız bu yöntemi kullanmanız yapılandırmaya nazaran daha faydalı olur. 

Ek hesap yapılandırma işlemi diğer bankalar tarafından da görülmekle beraber risk algısı oluşturmaktadır. KMH yapılandırma işlemi yerine az önce verdiğimiz ipucunu kullanmanız bu açıdan da değerlidir. Bir başka bankaya ya da yine Vakıfbank’a yapacağınız kredi, kredi kartı ve KMH başvurularında yapılandırılmış kredili ürününüz olduğu görülecek ve bu sebeple borçlarınızı ödemekte güçlük çektiğiniz varsayılacaktır. Bu görüşle beraber başvuru yaptığınız bankanın başvurunuza olan güveni sarsılacaktır. 

Vakıfbank Ek Hesap Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Yapılandırma işleminin yanı sıra Vakıfbank ek hesap taksitlendirme nasıl yapılır? sorusunun da Vakıfbank müşterileri tarafından sıkça araştırıldığını görüyoruz. Eğer ek hesap limitinizin tamamı ya da bir kısmı kullanılabilir durumdaysa şubeden, mobil şubeden ya da internet bankacılığından taksitli nakit avans çekebilirsiniz. Taksit sayısı arttıkça ödemeniz gereken fark da artış gösterecektir. Ödeme gücünüz varsa taksit sayısını düşük tutmanızı öneririz. 

İnternet, mobil şube ve banka şubesi dışında ATM’lerden de nakit avans kullanabilirsiniz. Kartınızı bankamatik cihazına taktıktan ve şifrenizi girdikten sonra nakit avans menüsüne girerek nakit avans ya da taksitli nakit avans çekebilirsiniz. Nakit avans seçeneğini tuşlamanız halinde taksit yapmamış olacağınız için doğrudan taksitli nakit avans seçeneğini kullanmanızı öneririz. Taksitli nakit avansta her ekstre döneminde en az taksit tutarı kadar ödeme yapmanız gerekir. 

Nakit avans kullandıktan sonra hesabınıza nakit girişi gerçekleştiğinde ek hesap limitinizden düşer. Faiz hesaplaması da kalan borç üzerinden gerçekleşir. KMH faizinin yüksek olması sebebiyle önemli ödemeler dışında kullanılmamasını tavsiye ederiz. Ayrıca ek hesap borcunu geciktirmek kredi notunu da ciddi anlamda düşürür. Kredi notunuzu düşürmemek adına KMH ödemelerinize dikkat etmenizi ve borç vadesi geldiğinde en az asgari faiz ödeme tutarı kadar ödeme yapmanızı öneririz. Aksi taktirde kredi siciliniz olumsuz etkilenir ve bu durum yeni taleplerinizin önünde engel oluşturur. 

Vakıfbank Ek Hesap Yapılandırma Başvurusu

Vakıfbank ek hesap yapılandırma başvurusu için ana şubenize gitmenizi önermiştik. Eğer ana şubenizin bulunduğu yerde değilseniz bir başka Vakıfbank şubesine giderek de KMH yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz. KMH borcunuz yapılandırıldıktan sonra banka tarafından kapatılabilir ya da ödeme performansınıza göre tekrar açılabilir. Bu hususta kapama ya da açık kalma ile alakalı bir talebiniz varsa bankada işleminizi gerçekleştiren müşteri temsilcisine durumu izah edebilirsiniz. 

Banka, borcunuzu ödeyemeyeceğinizi anladığında mutlaka talebinizi dikkate alarak yapılandırma işlemini başlatacaktır. Uygulanan faiz oranı da yasalarca belirlenen güncel faiz oranının üzerinde olamaz. Bankalar, bu hususta otomatik bir sistem kullandıkları için güncel yasal faiz tutarının üzerinde faiz almamaya özen gösterirler. Böyle bir şeyi saptamanız halinde durumu müşteri temsilcisine iletebilirsiniz. 

Yapılandırma sonrasında yeni ödeme planına göre aylık ödeme yapmanız gerekir. Ödemelerinizi nakit avans borcunu öder gibi yapmalı ve borcun tahsil edilip edilmediğini özellikle kontrol etmelisiniz. İlk ödemeden itibaren Vakıfbank ek hesap yapılandırma taksitinin gecikmeli ödenmesi, yapılandırmayı etkileyebilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına yapılandırma sonrasında bankadan mutlaka yeni ödeme planını temin ediniz. 

Vakıfbank ek hesap başvurusu
Vakıfbank ek hesap başvurusu

Vakıfbank Ek Hesap Başvurusu

Vakıfbank ek hesap yapılandırma işleminin ardından bir de yeni başvurularla alakalı bazı bilgiler sunalım. Vakıfbank hesabınız varsa ya da Vakıfbank’a ait kredi kartınız bulunuyorsa ATM’lerden, şubeden, mobil bankacılıktan veya internet şubeden Vakıfbank ek hesap başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Ek hesap başvurularında geliriniz ve kredi puanınız dikkate alınabilir. Yazımızın ilk kısmında da bahsettiğimiz üzere KMH, kredili bir bankacılık ürünüdür ve isteyen herkese tahsis edilmeyebilir. Dolayısıyla ek hesap başvurusu yaparken kredi notunuzun yeterli olduğundan emin olmalısınız. Aksi taktirde olumsuz sonuçlanacak bir başvuru ile beraber kredi puanınız daha da düşebilir ve bu durum ileriki dönemlerde yeni taleplerinizi de etkiler. 

Kredi puanınızın KMH başvurusu adına yeterli olmadığını düşünüyorsanız mevcut ödemelerinizi gözden geçirin ve varsa gecikmeli borçlarınızı kapatın. 1-2 ay sonra kredi puanınız yeniden istenen seviye ulaşacak ve başvurunuz Vakıfbank tarafından büyük ihtimalle olumlu sonuçlandırılacaktır. 

Vakıfbank ek hesap başvurusu sonrasında uygun görülen limitin tahsis edilmesiyle beraber ek hesabınız kullanıma açılacaktır. Ek hesabınız tanımlandıktan sonra paranızı nakit olarak çekebilir, taksitli şekilde nakit avans kullanabilir, hesabınızdan fatura ödemelerinizi yapabilirsiniz. Vakıfbank nezdinde bulunan bir başka hesaba havale, Vakıfbank dışındaki bir bankada bulunan hesaba ise EFT yaparak KMH hesabınızı kullanabilirsiniz. 

Vakıfbank Ek Hesap Limit Artırımı Nasıl Yapılır?

Vakıfbank ek hesap limit artırımı için şubenize başvurabilir ya da kartınızı ATM cihazına taktıktan sonra ek hesap menüsünden artırım talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca internet ve mobil şube uygulamaları üzerinden de KMH limit artış talebinde bulunabilirsiniz. Mevcut ödemelerinize ve kredili ürün kullanımınıza bağlı olarak ek hesap limit artış talebiniz banka tarafından değerlendirilir ve sonucu SMS ile size bildirilir. SMS sonucu olumlu ise nakit avansınızı 5 dakika içerisinde aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Olumsuz sonuçlanması halinde ise kredi sicilinizi düzelttikten sonra yeniden limit artırım talebinde bulunabilirsiniz.

Ek hesap kimlere verilir?

Ek hesap tüm Vakıfbank müşterilerine verilmektedir. Ancak belli bir onay süreci vardır. Kredilerde olduğu gibi kredi notunuzun iyi olması gerekmektedir.

Ek hesap limiti en fazla ne kadar olur?

Ek hesap limiti, ödeme alışkanlıklarınıza göre değişmektedir. İstediğiniz limiti belirterek şu şekilde başvuru yapabilirsiniz; EKH boşluk TC Kimlik No. boşluk Talep edilen EKH Limitini 5724’e kısa mesaj atınız.

Ek hesap iptal ettirme hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir