Ek hesap iptal ettirme
ek hesap iptal ettirme

Ek hesaplar bir benzer öbür ismi ile KMH Avans hesaplar Bankalar aracılığıyla henüz fazla kredi alan müşterilerine tanımlanan hesaplardır. Bu esnek hesaplar ödemeleri yaparken zorlanma ya da son tediye gününün geçmesi durumunda buradan tahsil edilerek yalnız bir ay müddet kazandırır. Lakin bu hesaplar esnek hesap olduğundan kullanılan miktarda olan tutara günce faiz işlenmektedir. Örneğin Garanti Bankasında ki tek ek hesap için açılan sınır 1.000 TL ise ay süresince bu tutarın ekside durması sonucunda aylık ödeyeceğiniz faiz tutarı 30 TL olacaktır. Bu meblağ bankaların uyguladığı faiz oranlarına nazaran değişmektedir. Kredi bitene dek birtakım bankalar bu hesapları kapatmaz zira ödemelerin geç yapılması kişiye de bankayı da olumsuz etkileyecektir. Ürün çeşitliliği açısından da bankaların önerdiği ürünlerin başında gelmektedir.

Ek Hesap Nasıl Kapatılır?

Şayet bankadan çekmiş olunan kredi bitti ise evet bitmeden de değerlendirme istenmiyorsa şayet bir dilekçe yazarak en yakın olan şubeye bırakılır. Asıl hesabının olduğu şubeye bırakılması işlemi hızlandıracaktır. Zira bankalarda her şubenin şahsına hususi yapısı bulunmakta ve farklı şubeye verilen işlemler kişinin kendi şubesine gönderilmektedir. Buda işlemin uzamasını sağlayacaktır. Verilen dilekçeye istinaden banka kişiye tanımlanan bu ilave hesapları kapatacaktır. İlave hesaplar yüzünden bir hayli emekli müşteri mağdur olmaktadır. Başta yaşlı kişiler bilmedikleri uğruna bu tutarları farkına varmadan çekmektedir. Şayet ek hesapları değerlendirmek istenmiyorsa en yakın olan şubeden kapatıla bilinir.

Ek Hesap Tuzağına Dikkat!

Her kimse ayağını yorganına göre uzatanlar da uzatmayanlar da bu olaya dikkat etmelidir! Bankalar, 23 milyar TL’yi satacak maaş müşterisi arıyor! Herhangi bir bankanın müşterisi olan kişi avans hesap, ek hesap gibi farklı adlarla sunulan tekliflerin bir numaralı muhatabıdır. En iyisi, “Tekrar açılmamak üzere tüm hesapları kapatıyorum” dilekçesini faksla göndermektir. Aslı da kişide kalmalıdır ve onu ömür boyu saklamalıdır!

Maaş Bankanız Değiştiğinde Mutlaka Kapatın

Gerçek kişiler maaşlarını almış oldukları bankalara gerekli fatura ödemelerinin yapılması için fatura talimatı vermektedir. Bu herkes için en pratik yoldur. Fakat maaş bankası değişikliği yaşandığı zaman sizler yeni bankanıza talimat vermiş olsanız dahi, eski bankanız da fatura ödemelerinizi bu hesaplarınıza tanınan ek hesap üzerinden yapabilmektedir. Burada faiz ödeme gibi bir yükümlülük doğmakla birlikte takibi yapılmadığı zamanlarda icra işlemlerine kadar giden bir süreç yaşanabilmektedir. Bu nedenle maaş bankanızın değiştiği takdirde ek hesabınızın kapatılması gibi alternatifinizin olduğunu unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir