Kredi kartının asgari ödemesini yapmak kredi notunu etkiler mi
Kredi kartının asgari ödemesini yapmak kredi notunu etkiler mi

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, son ödeme gününe kadar yapılan harcamaların sonucunda oluşan toplam borcun aylık olarak ödenmesi gereken zorlu kısmıdır. Kredi kartı kullanıcılarının her ay en azından asgari tutarı ödemeleri gerekmektedir. Aksi takdirde borç gecikmesi yaşanır ve faiz işlenir. Bu yazımızda “Kredi kartının sürekli asgarisini ödemek kredi notunu etkiler mi?” sorusunun cevabını paylaşacağız.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Ne Kadardır? Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, bankalar tarafından belirlenen oran üzerinden hesaplanmaktadır. Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik’te yer alan eski ve yeni oranlar aşağıda yer almaktadır.

Eski yönetmeliğe göre kredi kartı asgari ödeme tutarı oranları:

Kredi kartı kullanım süresiAsgari ödeme oranı
Yeni alınan kredi kartlarının ilk yılında%40
İlk yıldan sonra tüm kartlarda%30
Kredi kartı asgari ödeme oranı (eski)


Pandemi dönemi ile yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre kredi kartı asgari ödeme tutarı oranları:

Kredi kartı kullanım süresiAsgari ödeme oranı
Yeni alınan kredi kartlarının ilk yılında%20
İlk yıldan sonra tüm kartlarda%20
Kredi kartı asgari ödeme oranı (yeni)

Kredi Kartının Sürekli Olarak Asgari Tutarını Ödemek Kredi Notunu Etkiler mi?

Kredi notu, kişilerin bankacılık işlemlerine başvuru yaptıklarında en çok dikkat edilen noktalar arasındadır. Bankaların kredi gibi olanaklarından yararlanmak için kredi notunu belirli bir seviyenin altına düşürmemek oldukça önemlidir. Aksi takdirde kişi bu avantajlardan yararlanamamakta ve finansal ihtiyacını giderememektedir.

Kredi kartı borçları, kişinin kredi notunu etkilemektedir. Kredi kartının asgari ödemesini yani dönem borcunu ödemeyen veya geciktiren kişilerin kredi notu olumsuz etkilenmekte yani düşmektedir. Her ay kredi kartının asgarisini ödemek ise “geç ödeme” olarak yansımadığından kredi notunu olumsuz şekilde etkilememektedir. Ancak her ay sadece asgari tutar ödendiğinden borçluluk durumu devam eder.

Kredi kartının sürekli asgarisini ödemek kredi notunu etkiler mi
Kredi kartının sürekli asgarisini ödemek kredi notunu etkiler mi

Kredi Kartına Kaç Defa Asgari Ödeme Yapılabilir?

Kredi kartına asgari ödeme yapmanın bir sınırlaması bulunmamaktadır. Kişi, her ay mevcut borcunun sadece asgarisini ödeyebilmektedir. Buradaki önemli nokta asgari ödeme tutarını zamanında yatırmak ve belirlenen tutarın altında ödeme yapmamaktadır.

Kişi eğer bir takvim yılı içerisinde asgari ödemesini üç defa geciktirir ise kredi kartının nakit ve taksitli avans özelliği kullanıma kapatılmaktadır. Eğer üç defa art arda asgari tutar ödenmez ise kredi kartı tamamen kullanıma kapatılmaktadır.

Kredi Kartının Sürekli Asgarisini Ödemenin Dezavantajları Nelerdir?

Kredi kartının sürekli asgarisini ödemek ilk etapta kredi notunu olumsuz etkilemez. Ancak bu süreçte bazı dezavantajlar yaşanabilir. Bunlar aşağıdaki gibidir:

  • Kredi kartı harcamalarını kötü yönetmek aylık faturayı şişirebilir

Mevcut borcun asgarisini ödemek ve aynı esnada bu tutarı tekrar harcamak borcun faizle birlikte artmasına yol açar. Her ay sadece asgari tutarı ödemek borcu işin içinden çıkılamaz bir hale getirebilmektedir.

  • Kartın toplam limiti sürekli dolu kalabilir

Kredi kartının asgari tutarı ödenir ise kartta ödenen tutar kadar limit açılmaktadır. Bu nedenle kartın sadece asgari tutarı kadar harcama yapılabilmektedir.

  • Kredi kartına bir yük oluşturur

Kredi kartının sadece asgari tutarı ödendiği için kalan borca faiz işlemeye devam eder. Kişi her ay bir miktar da olsa faiz ödemek zorunda kalacaktır. Bu durum bir alışkanlığı doğurabilir.

Kredi kartı asgarisini ödemezsem ne olur?

Kredi kartı asgarisi ödenmediğinde nakit ve taksitli avans kullanımı kısıtlanmaktadır. Eğer art arda 3 kere kredi kartı asgari ödemesi yapılmaz ise kredi kartı kullanımı tamamen kapatılmaktadır. Kişi bu durumda ancak tüm borçlarını ödeyerek kartı tekrar aktif edebilmektedir.

Kredi kartı asgarisini ödeyince borçtan düşer mi?

Kredi kartı asgarisini ödemek ana borçtan düşülmektedir. Kişi harcama yapmadan kredi kartının asgari ödeme tutarını yatırır ise borcunu kapatabilmektedir.

Kredi kartı asgarisini ödeyince limit açılır mı?

Kredi kartı asgarisini ödeyince limit açılır. Kişi ödeme yaptığı tutar kadar harcama yapabilmektedir.

Kredi kartı asgarisini ödeyince faiz biner mi?

Kredi kartı asgarisini ödeyince de faiz binmektedir. Bankalar kredi kartı limit imkanı sunarken müşterilerine faiz yansıtmaktadır. Her bankanın faiz oranı farklıdır.

Kredi kartı asgari hesaplama nasıl yapılır?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, ana borcun yüzde 20’sidir. Asgari ödeme tutarı her ay kullanıcıya bildirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir