Dovizfaizi
dovizfaizi

Ülkemizde en çok tercih edilen yatırım araçları altın ve dövizdir. Düğünlere hazırlık yapmak ve yatırım yapmak amacı ile kullanılan altın son yıllarda yatırımcıların yüzünü güldürmüştür. Ancak düğün yapanları da sıkıntıya sokmuştur. Bu artıştan payını alını dolar da en çok tercih edilen 2.  yatırım aracıdır. Aslında şuan artan dolar veya altın değil paramızın değer kaybetmesinden kaynaklanmaktadır. O yüzden Türk Lirasında durmak şuan için pek de karlı  gözükmüyor.

Dolara Yatırıp Faiz Kazanmak  Mümkün Mü ?

Evet yararlanabilirsiniz. Bunun için bankaların döviz mevduat hesapları vardır. Bu hesaplara dolar veya euro yatırıp bunların faizinden de yararlanabilirsiniz. Ancak döviz faiz oranları TL gibi yüksek değildir .

İş Bankası Vadeli  Döviz Hesabı

İş Bankasından vadeli döviz hesabı açıp dolar veya euronun faizinden kar elde edebilirsiniz. Dolar için faiz oranları 1,75 ile 2,00 arasında vade farkına göre değişmektedir. Bu oran euro da ise sadece % 1 dir. Oranlara baktığınızda dövizin faiz oranları çok düşüktür. O yüzden pek tercih edilmemektedir.

İş bankası dolar faizi
İş bankası dolar faiz oranları

İşbankası dolar için faiz oranlarını resimden detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Garanti Bankası Vadeli Döviz Hesabı

Garanti bankasının da hem dövizden hem de faizden kazanmak isteyenlere özel vadeli döviz hesabı bulunmaktadır. Garanti Bankası ile sadece dolar ve eurodan değil bir çok para birimi ile vadeli hesap açabilirsiniz. Yalnız mevduat hesabı açabilmeniz için o birimden en az 1000 adet olması gerekmektedir. Dalar için faiz oranları ise 25000 dolara kadar 1 ile 1,2 arasında değişmektedir. Bu miktarın üzerine çıktığında ise bu değer 2 yi görmektedir. Euro içinse 25000 euro altında 0,35 ve 0,45 arasında değişmektedir. 25000 euro üstünde yatırım yaptığınız da ise 0,60-0,85 arasında değişmektedir. Garanti Bankası İş bankasına göre döviz faizi oranları daha düşüktür.

Garanti bankası dolar faizi
Garanti bankası dolar faizi

Garanti Bankası usd faiz oranlarını resimden daha detaylı görebilirsiniz. Ayrıca mevduattan verilen süreden önce ayrılmanız durumunda faiz alamazsınız.

Akbank Dolar Faizi Daha Mı Avantajlı ?

Akbank da dolar mevduatınız varsa diğer bankalara oranla daha çok faiz alabilirsiniz. Diğer bankalarda 2 üzerine çıkmayan faiz oranları Akbank da ise 2,85 değerlerini görmektedir. Dolar için karlı olsa da euro için diğer bankalarla aynı seviyelerde değerlere sahiptir. Dolar dan fazla faiz elde etmek istiyorsanız en az 1 aylık mevduat hesabını sahip olmanız gerekmektedir.

Akbank dolar faizi
Akbank dolar faizi oranları

Akbank dolar faiz oranlarına yukarıdaki resimden daha detaylı bakabilirsiniz .

Finansbank Dönüşümlü Mevduat Faiz Hesabı

Qnb Finansbankda hem al sat yaparken hem de faiz kazanabilirsiniz. Dönüşümlü hesapta TL de iseniz TL den faiz kazanıyorsunuz. TL ile USD aldığınızda ise dolardan faiz kazanmaya devam ediyorsunuz. 6 farklı döviz cinsine sınırsız yapabildiğiniz hesapta TL , USD , EUR , GBP , JPY , CHF birimleri arasında dönüşüm yapabilirsiniz. Dönüşümlü hesap olduğu için hayli düşük seviyelerde ancak al sat yaparken faiz de gelsin diyorsanız Finansbankı tercih edebilirsiniz. Dolar için faiz oranlarını aşağıdaki tablodan daha detaylı görebilirsiniz.

Finansbank dolar faiz oranları
Finansbank dolar faiz oranları

İng Bank Dolar Faizi

İng Bank ile Türk Lirası haricinde 11 farklı para birimi ile faiz getirisi elde edebilirsiniz. Ancak faiz oranları biraz düşük kalmaktadır . İng Bank da dolar için faiz oranı en fazla 1 dir. Bu orandan yararlanmak için de en az 32 günlük mevduat hesabınız olmalıdır. 32 gün altında mevduat hesabı açtığınızda ise sadece 0,15 ile faiz elde edebilirsiniz dolardan. Euro içinse sadece en fazla 0,15 ile faiz elde edebilirsiniz.

Ingbank dolar faizi
İngbank dolar faizi oranları

Ziraat döviz mevduat hesabı ile USD , EUR , GBP , CHF , DKK , SEK , NOK para birimlerini faize koyup gelir elde edebilirsiniz. Dolar ve euro için 3 yıla kadar mevduat hesabı açabiliyorken diğerlerinde 400 güne kadar açabilirsiniz. Bu para birimlerden faiz elde etmek içinse en az 30 günlük mevduat hesabı ve en az 1000 usd veya diğer para birimlerine sahip olmanız gerekmektedir.

Ziraat döviz faizi
Ziraat döviz faizi

Dolar Faizi Mi TL Faizi Mi Karlı ?

Oranlardan anlayacağınız üzerine dövizdeki faiz oranları çok düşüktür. Bu yüzden TL Faizi daha karlıdır. Ancak TL de son yıllarda son zamanlarda sürekli değer kaybetmektedir. Doları sadece faizi için tercih etmek doğru olmayaktır ama dolarınız varsa birde faize koymak sizin için doğru tercih olacaktır.

1000 Dolar ve Euro Ne Kadar Faiz Getirir?

Yukarıda bahsettiğimiz faiz oranları net faiz oranları değildir. O yüzden bir de faizin de vergisi olacak ve bu oranlar dolar için 1 altına inecektir. Örneğin garanti bankasından hesapladığımızda net faiz tutarı 1000USD de sadece 0,63 usd getirmemektedir yani 1 dolar bile getirmemektedir.

Bir önceki konumuz olan atm den dolar çekebileceğiniz bankalara göz attık. O konuyu da inceleyebilirsiniz aklınızda soruları yorum bölümden yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir