Atm para cekim limitleri masraflari
atm para cekim limitleri masraflari

Banka ATM’leri, günümüzde birçok bankacılık işleminin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi adına önemli bir role bürünmüş durumda. Bankalar, şube yoğunluğunu azaltmak, müşterilerine alternatif kanallar oluşturmak, mesai saatleri dışında da bankacılık işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak sağlamak amacıyla şube önlerinde ve şube dışında yaygın bir ATM ağı oluşturmakta.

ATM Günlük Para Çekme Limiti Nasıl Arttırılır?

Günlük para çekme limitleri ile alakalı en sık karşılaştığımız soruların başında ATM günlük para çekme limiti nasıl arttırılır? Sorusu geliyor. Bankaların büyük bir kısmı, bu işlemleri ana şube üzerinden gerçekleştirirken günlük para çekme limiti, müşterinin bankadaki hesap verimliliğine ya da kullandığı ürünlerin çeşitliliğine göre değişebilmekte. Size özel tanımlanan bir üst limit söz konusu değilse banka şubesine giderek ATM günlük para çekme limiti arttırma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bankaların büyük bir kısmı, para çekme limitini müşteri özelinde 10.000 TL’ye kadar çıkarabilmekte. Daha verimli müşteriler için 50.000 TL’ye kadar artış talepleri dikkate alınabilirken bu niteliğe sahip olan müşteri sayısı oldukça düşüktür. Banka şubesindeki hazır artırım formunu imzalayarak ya da talebinizi içeren bir dilekçe sunarak limitinizin artırılmasını resmi olarak talep edebilirsiniz. 

Bankaların ATM Para Çekme Limitleri

ATM aracılığıyla başta para çekme, para yatırma, para transferi gibi işlemler olmak üzere birçok işlemini gerçekleştirme şansı elde eden banka müşterileri, özellikle para çekme işlemi için bu kanalı tercih ediyor. Bankaların ATM çekim limitleri tam olarak bu noktada devreye girmekte. Bankalar, müşterilerine ATM aracılığı ile belirli bir tutarda para çekme imkânı sağlamakta. Bunun en önemli sebebi tek bir kişinin yüksek montanlı para çekmesi sebebiyle diğer müşterilerin yaşayabileceği mağduriyeti önlemek.

Her banka, kendi iç dinamikleri doğrultusunda belirli bir para çekme sınırı belirlemektedir. Yine de bankaların bankamatik çekim limitleri, genellikle birbirine yakın seviyelerde seyreder. Özellikle verimli müşterilere ya da emekli maaş müşterisi gibi özel nitelikli müşterilere daha üst sınırda limitler uygulanırken bu sınırların aşılması durumunda çekilecek tutara göre belirli bir komisyon alınır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası ATM günlük para çekme limiti 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankası müşterileri, 5.000 TL’ye kadar nakit çekimlerini ATM aracılığıyla gerçekleştirebilirler. Limit üstü para çekimi durumunda ise %1,70’lik bir komisyon alınmakta, bu tutar en az 7.75 TL olarak belirlenmektedir.

Ziraat Bankası günlük para çekme limiti, müşteri verimliliğine göre esnetilebilmektedir. Bunun için müşterinin ana şubesine giderek sözlü başvuruda bulunması yeterlidir. Müşteriden alınacak hazır bir dilekçe ile birlikte günlük para çekme limiti 10.000 TL’ye kadar çıkarılabilmektedir. 

Vakıfbank

Vakıfbank ATM günlük para çekme limiti 5.000 TL’dir. Bu tutarın üzerinde para çekmek isteyen müşteriler, asgari %1,70 oranında masraf ödeyerek taleplerini gerçekleştirebilirken tutardan bağımsız olarak en az 6,50 TL (BSMV dahil) masraf alınmaktadır. Örneğin; 6.000 TL para çekme talebiniz olduğunda BSMV dahil ödeyeceğiniz komisyon tutarı 10,70 TL olacaktır.

Vakıfbank ATM günlük para çekme limiti artırma işleminizi Vakıfbank şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz. Bununla ilgili talebinizi sözlü olarak banka görevlisine ilettiğinizde sizden güncel tarihli bir dilekçe alınacak ve işleminiz gün içerisinde ya da takibi ilk iş gününde gerçekleştirilecektir. 

Halkbank

Özellikle pandemi süreci sonrasında birçok banka ATM günlük para çekme limitini arttırırken bu furyaya katılan bankalardan biri de Halkbank oldu. Halkbank, müşterilerine ATM’lerden günlük 5.000 TL’ye kadar para çekme imkânı tanırken şahsi talep üzerine bu tutar 7.500 TL’ye kadar yükseltilebiliyor. Emekli maaş müşterileri, ticari firma ortakları gibi özel nitelikli müşteriler, Halk Bankası’nın bu avantajlı uygulamasından yararlanabilmekte. 

İş Bankası

İş Bankası ATM günlük para çekme limiti, yapılan son güncelleme ile beraber 3.000 TL’den 5.000 TL’ye yükseltilmiştir. Burada dikkat edilmesi gereken husus, söz konusu işlemin kart ile gerçekleştirilebilmesidir. Kartsız para çekme limiti ise 3.000 TL ile sınırlandırılmıştır. İş Bankası müşterileri, 5.000 TL ile 10.000 TL arasındaki tutarlar için ekstra komisyon ödeyebilirken 10.000 TL üzeri para çekme işlemlerine izin verilmemektedir.

İş Bankası, müşterilerinden %1,65 masraf ve BSMV olmak üzere limit üstü para çekme komisyonu tahsil ederken bu tutar en az 7,67 TL olacak şekilde belirlenmiştir. 

Garanti Bankası

Garanti Bankası ATM günlük para çekme limiti, 2022 itibarı ile 5.000 TL olarak belirlenmiştir. Tüm kart tipleri için geçerli olan bu sınır, QR ile para çekme işlemlerinde de geçerlidir. Kredi kartınızla nakit avans çektiğinizde bu sınır 6.000 TL’ye çıkmaktadır. Limit artış talepleri doğrudan şubeden yapılırken talep dışı limit üstü para çekimine banka tarafından izin verilmemekte. 

Yapı Kredi

Diğer bankalar gibi Yapı Kredi ATM günlük para çekme limiti de 5.000 TL olarak belirlenmiştir. BSMV hariç minimum 5,71 TL limit üstü para çekme komisyonu alınırken para çekim işlemlerinde maksimum tahsilat oranı ise %2’dir. Yapı Kredi hesabınızın bulunduğu ana şubeye giderek limit artırım talebinde bulunmanız mümkünken talebinizin geçerli olması için hesap ortalamanızın yüksek seviyede olması gerekmektedir. 

Akbank

Akbank ATM günlük para çekme limiti, kart tipine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Standart Akbank kartınızla 5.000 TL’ye kadar ek bir ücret ödemeden para çekebilirsiniz. Ek kartlarda günlük para çekim limiti 1.000 TL olarak belirlenmiştir. Business kart sahipleri 7.000 TL’ye, Akbank Private kart sahipleri ise 10.000 TL’ye kadar para çekme işlemini herhangi bir ücret ödemeden gerçekleştirebilirler.

Akbank limit üstü para çekim ücreti fazladan çekilen tutarın %2’si kadardır. Bu işlem için belirlenen asgari ücret ise BSMV hariç 7.62 TL’dir. 

ING Bank

ING Bank ATM günlük para çekme limiti 2.000 TL’dir. Müşteri bazlı olarak daha üst tutarda limit tanımlanması mümkünken bu işlemler ING Bank şubelerinden tamamlanabilmektedir. 2.000 TL’nin üzerinde para çekme limiti tanımlamak istiyorsanız şubenize bu hususta bir dilekçe sunabilirsiniz. Talebiniz, hesap türüne ve verimliliğine bağlı olarak olumlu/olumsuz karşılanabilir.

ING Bank limit üstü para çekme işlemlerinde %1,1 oranında BSMV hariç masraf alınmaktadır. 

QNB Finansbank

QNB Finansbank, son güncelleme ile birlikte ATM’den günlük para çekme limitini 5.000 TL’ye yükselttiğini duyurdu. Buna göre QNB Finansbank müşterileri, ATM’lerden gün içerisinde 5.000 TL’ye kadar para çekme işlemini hiçbir ücret ödemeden gerçekleştirebilecek. 5.000 TL’yi aşan tutarlarda 1.000 TL’ye kadar 6,8 TL masraf alınırken 1.000 TL’yi aşan tutarlar için 13,61 TL komisyon kesilmektedir. 

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk ATM günlük para çekme limiti 5.000 TL olarak uygulanmakta. Yüksek montanlı müşteriler, şubelerine başvurmaları halinde bu tutarı 10.000 TL’ye kadar çıkarabilmekte. En üst kademede yer alan ve VIP müşteri olarak adlandırılan müşteriler ise talep halinde işlem limitini 50.000 TL’ye kadar çıkarabiliyor.

Kuveyt Türk müşterileri, kendi bankalarının yanı sıra PTT ATM’lerinden de ücret ödemeden 2.000 TL’ye kadar para çekebilmekte. 

Albaraka

Pandemi sonrasında 2.000 TL’den 5.000 TL’ye yükseltilen Albaraka ATM günlük para çekme limiti, PTT ATM’lerinde ise 3.000 TL olarak uygulanmakta. Yani bir Albaraka müşterisi Albaraka Türk ATM’lerinden 5.000 TL’ye kadar, PTT bankamatiklerinden ise 3.000 TL’ye kadar ücretsiz para çekebiliyor.

Albaraka ATM günlük para çekme limiti artırma işlemleriniz için hesabınızın bulunduğu ana şubeye başvuruda bulunabilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda günlük para çekme limitiniz 10.000 TL’ye çıkarılabilmektedir. Ayrıca maaş anlaşması yapılan kurumlarda çalışan banka müşterilerine talep dışında da böyle bir esneklik tanımlanabilmektedir. 

Denizbank

Denizbank ATM günlük para çekme limiti 2.000 TL şeklinde uygulanmaktadır. 2.000 TL’lik tutar standart hesaplar için geçerli iken maaş anlaşması olması halinde personelin maaş tutarına göre esneklik sağlanabilmektedir. 2.000 TL’yi aşan para çekme işlemlerinde çekilen tutarın %1,5’ine kadar masraf alınırken masraf değeri 7 TL ile 40 TL aralığındadır. 

TEB

TEB ATM günlük para çekme limiti standart olarak 5.000 TL’dir. İhtiyaç halinde 0850 222 09 29 numaralı CEPTETEB Destek Merkezi’ni arayarak işlem limitinizi 6.000 TL’ye kadar ücretsiz yükseltebilirsiniz. Günlük para çekme limitinizin dışında fazladan 1.500 TL’ye kadar çekim yapmanız mümkün. Böyle bir durumda 1.500 TL’yi aşmamak kaydı ile çekilen ekstra tutarın %2.1’si kadar masraf ödemeniz gerekecektir. Alınacak minimum komisyon ise 7,81 TL olarak belirlenmiştir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir