Kredi ve Finans Portalı

Bankaların ATM Çekim Limitleri ve Limit Üstü Çekim Ücretleri

Para dağıtım noktası olarak tasarlanan ancak teknolojinin gelişmesine ister istemez ayak uydurmak zorunda kalan Automated Teller Machine yani hepimizin bildiği ismi ile ATM günümüzde bankacılık işlemlerinin en fazla kullanılan materyali haline geldi. Bu şekilde kullanılmalarının en büyük sebebi ise bankaların bilişim altyapılarını geliştirmeleri sayesinde diyebiliriz.

Ülkemizde her geçen gün önemli ekonomi piyasasının en önemli sektörü olma zorunluluğu geliştiren bankalar bu gelişim ile birlikte kazançlarını artırmanın yollarını da teknolojiye ayak uydurmuş durumdalar. Geçmiş dönemlerde insan faktörü ile banka şubelerinde hizmet verdikleri para yatırma, faturalar ödeme, giderleri yatırma, eft ve havale işlemleri, sınav ücretleri artık en yakın bir banka ATM’sinden gerçekleştirilebiliyor.

Yapılan düzenlemeler ile banka şubesi olmasanız ve kendi bankanıza ait bir ATM bulunmasa dahi para çekimi imkânlarının ardından bankalar bu işlemler için hatırı sayılır ücretler kesmeye başladı. Bu ücretleri sizlere Ortak ATM ücretleri başlıklı yazımızda açıklamıştık. Burada bankalar müşterilerine verdikleri hizmetlerdeki kaliteyi artırırken aynı zamanda bu kalite karşılığı ücret kesintisine uğratması yadırganmaz hale geldi. İster istemez kişiler bu rahatlığın ardından banka müşterisi olma taleplerini de artırdı.

Gerek bankaların akıllı telefon uygulamaları gerekse internet bankacılığı kullanılsın ya da kullanılmasın ATM’lerin kullanımı sürekli yapılıyor. Bölgesel nüfusun yoğunluğuna göre banka şubelerine nazaran sayıları artan bankamatikler son dönemde yapılan kampanyalar ile birlikte kredi başvurusu alıp anında sonuçlandırarak kişiye vermesi gibi hizmetleri ile ön plana çıkmış durumda. Fakat burada kullanılan kredilerde olduğu gibi hesaplarda bulunan paraların çekimlerinde de bankalar bir limit koymuş durumdalar ve bu limitler üstünde yapılan çekimleri için bankalar farklı masraf kesintisine uğratıyorlar.

Bankaların ATM’den Limit Üstü Çekim Masrafları Ne Kadar?

Ülkemizin finans lokomotifleri bankalar gerçek müşterilerinin hesaplarından ATM’ler kanalıyla para çekimi içim belli limit koymasının ardından bu limitler üstünde para çekimleri için farklı masraf kesintileri uyguluyorlar. Bu çekimler sonucu ödenen ücretlerde asgari tutar bulunuyorken çekilen limite göre de yüzdelik oranlarda uygulanıyor. Burada bir lira çekseniz dahi asgari tutarlarda masraf ödemek zorundasınız. Kullanıcı para yatırmak istiyorsa limitsiz olarak bu işlemi yapabiliyorken nakit çekimleri için limit olması kullanıcılar arasında haksızlık olarak nitelendirilebilir. Burada yine ayrıcı hatırlatmak istediğimiz konu ise emekli maaşlarını alan müşterilerin bankalarda para çekim limiti gibi sorunu olmadığıdır. Çünkü emekli vatandaşlar hesaplarında bulunan bütün nakit parayı çekebilme haklarına sahip.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  İşsizlik Maaşına Haciz Konulur mu?

Bankaların para çekim limitleri ve masrafları ise şöyle;

Ziraat Bankası

Ülkemizin en önemli devlet bankası olarak lider konumda olan Ziraat Bankasının ATM’lerinden çekim limitleri bin 500 lira ile sınırlı. Kartsız para çekme limiti 500 lira iken yatırma limiti ise 20 bin lira olarak bulunuyor. Çiftçilerin para çekme limitleri ise 5 bin lira.

Akbank

Hesabındaki para çekim limitini bin 500 lira olarak belirleyen Akbank, bu limitin üstü çekimi için en az 5 lira kesinti uygulamaktadır. Çekilen tutarda yükseklik bulunması halinde ise tutarın % 1,45 oranında kesinti uygulamaktadır. Dört farklı karta sahip Akbank Neo kart sahiplerine limiti 2 bin lira iken, Neo Meo Kart kullanıcılarının 250 lira, Neo Business kart kullanıcılarının ise 4 bin lira limit uygulamaktadır.

Garanti Bankası

Garanti bankasında para çekim limiti 2 bin lira iken, en az çekim ücreti 6 lira ve tutarlar üzerinden oran ise % 1,25.

Denizbank

Nakit para çekim limiti bin 500 lira olan Denizbank limit üstü çekim işlemi için en az 6 lira ücret kesintisini hesabınızdan yapıyor. Tutara göre ücret oranı ise % 1,25.

İng Bank

İngbank para çekim masrafı 5 lira belirlenmiş. Fakat çekilen tutar üzerinden yapılacak masraf hakkında ayrıntılı bir bilgi bulunmamaktadır.

Finansbank

Diğer bankalar ile para çekim limitinin aynı olduğu Finansbank bin 500 lira üstü çekimleri için % 1,35 oranında kesinti uygularken, en az tutar karşılığı ise kesinti ücreti 4 lira olarak dikkat çekiyor.

Şekerbank

Şekerbank limiti bin 500 lira, asgari masraf tutarı 4,76, tutarlar üzerinden yapılan kesinti oranı ise % 1,00 olarak belirlenmiş.

Vakıfbank

Her bankada olduğu gibi bin 500 lira limit koyan Vakıfbank, limit üstü nakit çekimi için 4 lira ücret kesintisi ile tutarlar üzerinden % 1,25 yapılan ödeme karşılığı bu işleme imkan sağlamaktadır.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Ziraat Bankası ATM Günlük İşlem Limitleri

Kuveyt Türk

Katılım bankası olarak faaliyet gösteren Kuveyt Türk Katılım Bankası ATM çekimi için farklı alternatifler sunarken, başka banka bankamatiklerinden yapılacak çekimler için ücret kesintisi uygulamamaktadır. Bununla ilgili Senin bankan adıyla kampanya yapan bankanın Tüm ATM’lerden ücretsiz para çekimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Genel olarak bankaların para çekim limitlerinin bin 500 – 2 bin lira olduğunu belirtmiş olsak da, bankaların maaş müşterilerine farklı limitler dâhilin de işlem yaptığını ayrıca hatırlatmak isteriz. Çünkü bankalar ticari ilişkilerini artırmak adına yaptıkları sözleşmeler ile kişi ve kuruluşlara farklı limitler ve masraflar sunabilmektedirler.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.