Banka disinda kredi verenler
banka disinda kredi verenler

Bu makalemizde bankalar dışında kredi veren kurum ve kuruluşlar ile bu kuruluşların kimlere hangi şartlarda kredi imkanı sağladıkları hakkında bilgi vereceğiz.

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Nakite ihtiyacı olan kişiler ilk etapta banka kredileri ile para ihtiyacını karşılamaya çalışmaktalar. Ancak İstenilen her durumda kredi alınamayabilir, başvurduğumuz banka bizlere bu imkanı sağlamayabilir ve kişilere kredi onayı vermemektedirler. Bunun için kredi Kredi Neden Çıkmaz? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz. Bankaların kişilere kredi vermemesinin bir çok sebebi olabilir. Kara listeye düşmüş olabilir kredi notunuz düşük yada findeks notunuz kredi normlarının altında olabilir. Bu durumlarda acil nakite ihtiyacını karşılamak için başka yollara başvurmak zorunda kalırlar.

Kişiler bankalar dışında sahibi olduğu meslek dalının kooperatifi, sandığı gibi üye oldukları kuruluşlardan kredi alabilirler.

İlkokul Öğretmenleri Sandığından İkraz Kullanma

Örnek verecek olursak  İlkokul Sınıf Öğretmenleri ve Milli Eğitim Müdürlüklerinde çalışan memurlar (hizmetliler hariç) üyesi olduğu İLKSAN (İlkokul Öğretmenleri Sandığı)’dan İkraz adı altında  kredi kullanabilirler. İLKSAN şu anda üyelerine 48 ay vade ile 48.000 TL kredi kullanım imkanı vermekle beraber borçlarının yarısı ödendiğinde ikinci bir ikraz kullanma imkanına sahiplerdir. İLKSAN İkraz başvurusunu http://www.ilksan.gov.tr/Ikraz/24/IKRAZ-BASVURU-FORMLARI?id=24 adresindeki formları indirerek yapabiliyorsunuz. Geri ödemeler ise İSAY 2000 programı çerçevesinde maaşlarından direk kesilerek yapılmaktadır.

Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumundan Borç Alma

Bununla birlikte Ordu da çalışan üyelikte 18 ay’ını dolduran  askerler  ile üyelikte 36 ay’ını dolduran sivil memurların üyesi oldukları OYAK (Ordu Yardımlaşma ve Dayanışma Kurumu)’tan borç verme adı altında kredi kullanabilirler. Bu krediye internet üzerinden online başvuru yapabiliyorlar. Ancak onlarda rütbesine göre başvurular 24 ay vadeli olarak yapılabilmektedir.

Polis Bakım ve Yardım Sandığından Borç Alma

Polis olarak görev yapanlar POLSAN ( Polis Bakım ve Yardım Sandığı) ‘dan İhtiyaç İçin Borç Verme adı altında 48 ay’a kadar vadelerde kredi kullanabilirsiniz. Başvuru şartlarını ve türlerini http://www.polsan.com.tr/index.php/ihtiyac adresinden ayrıntılı olarak incelemenizde fayda var.

Bunların dışında eğer esnafsanız bağlı bulunduğunuz Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığından kredi kullanabilirsiniz. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlıkları kendi mevzuatları çerçevesinde üyesi olduğu esnaflara kredi imkanı sağlamakta ve geri ödemelerini sizlerin isteği ve mevzuat hükümleri kapsamında verebilmektedir. Bu tür odalardın alınan kredilerin ödemesi  aylık olurken üç ayda bir olarakta yapılabiliyor.

Bunların dışında yasal olmadan kredi veren kişi ve kuruluşlar bulunsa da kullanılan kredinin geri ödemesi, faizi gibi durumlar ile devletin yasal prosedürleri dışında kredi almanız sizler için riskli  olabilir ve sonraki zamanlarda başınıza işler açabilir.

Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir