Ogretmenler gunu kredisi 1
ogretmenler gunu kredisi 1

2016 yılında hazırlamış olduğumuz bu makale sonucu 2017 Kasım ayı itibariyle güncel Öğretmenler Günü Kredileri için tıklayınız. Bu makalemizde öğretmenler günü nedeniyle, bankaların kullandıracakları krediler ile öğretmenlerin daha uygun koşullarda nasıl kredi kullanabilecekleri hakkında bilgi vereceğiz.

Öğretmenler Günü Kredileri

24 Kasım Öğretmenler günü yaklaşırken, bir çok kuruluş gibi bankalar da öğretmenler adına kampanyalarını yapmaya hazırlanıyorlar. Finans kuruluşları indirimli faiz oranları ve 48 ay vade ile öğretmenlerin nakit ihtiyaçlarını karşılayabilme yarışına şimdiden girdi bile.

Öğretmenler  günü münasebetiyle bankalar verecekleri kredilerden pay kapma adına,  Kasım ay’ı boyunca avantajlı ihtiyaç kredisi imkanı sunmaktadır.  Sadece öğretmenler gününde değil,  her zaman öğretmenlerin yanında olduklarını belirtseler de; öğretmenlere özel krediler hep bu ay’da gerçekleşmektedir. Özellikle Kasım ay’ının son haftasına yayılan kampanya adı altındaki kredilerde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar vardır. Öğretmenlere uzun vade ve düşük faiz oranları gösterilerek verilmeye çalışılan kredilerin altında, bireysel emeklilik, hayat sigortası, dosya masrafı, kredi tahsis ücreti gibi ücretler sunarak düşürülen faiz oranlarından kayıpların kapatılması çalışılmaktadır.

3 Ekim 2014 tarihinde yayınlanan yönetmelik ile öğretmenlerde dahil olmak üzere tüketici kredilerinden bankalar ancak binde beş oranında Kredi Tahsis Ücreti kesebilmektedir. Bunların dışında dosya masrafı, İstihbarat ücreti, hızlı para çekme, komisyon gibi ücretlerin kesilmesi yönetmelik gereği mümkün değildir. Ancak bankalar verecekleri kredi faizleri ile gözünüzü boyayıp farklı kalemlerde ücret kesebilirler. Bu ücretler için,  kesinti yapıldıysa, yapıldığına dair dayanak belgeniz ile  ikametinizin bulunduğu Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğretmenlerimiz kullandıkları kredilerin sözleşme nüshasını mutlaka bankadan talep etmelidir. Sözleşme ile banka tarafından yapılan kesintiler ve geri ödeme planını alarak bilgi sahibi olmanız yararlarına olacaktır. Daha sonra yapılan işlemler için bankadan isteyeceğiniz dekont için banka sizden hiçte önemsenmeyecek miktarda dekont ücreti talebinde bulunabilir. Dekont ücreti yasal duruma geldiğinden kesilmesi veren kuruma bırakılmıştır.

İlksan Kredileri

Bankaların faiz oranları öğretmenlere cazip gelmeyebilir. Bu anlamda öğretmenlere ait sandık ve sosyal kuruluşlar da sürekli kredi verebilmektedir. Bunların başında İlkokul Öğretmenleri Sandığı (İLKSAN) gelmektedir. İLKSAN üyesi olduğu öğretmenlere kefilli ve kefilsiz ikraz adı altında uygun ödeme koşulları ile 48 ay vade 40.000 TL’ye kadar kredi vermektedir. Verilen krediden hayat sigortası, kefalet ücreti ve damga vergisi peşin olarak kesilmekte, başvuru formunda belirtilen hesap numarasına yatırılmaktadır. İlksan ikrazının geri ödemesi ise maaşlarından otomatik olarak kesilmekte, geri ödeme hususunda sorun yaşanmamaktadır. İlksan ayrıca kullanılan kredinin yarısı ödendikten sonra ikinci bir ikraz başvurusu hakkı da tanımaktadır.

Öğretmenler günü kredisi kullanmak isteyen öğretmenlerimize ayrıca belirtmek istediğimiz husus; bankaların internet sitelerinde gerekli güncellemeler yapılmadığından, eski bilgiler ile karşı karşıya kalınmaktadır. 27 Eylül 2016 tarihinde çıkarılan yönetmelik ile tüketici kredileri 36 aydan 48 ay’a çıkarılmıştır. 3 Ekim 214 tarihinden itibaren bankalar sadece kredi tahsis ücreti kesebilmektedir.

Öğretmenlerin kullanacakları krediler bankalar tarafından en fazla 25.000 TL olarak kullandırılmaktadır. Ancak İLKSAN’dan kullanılacak ikraz 40.000 TL’ye kadardır. Bunları dikkate alarak ihtiyaç kredisi kullanılmasında fayda olmaktadır.

Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir