Öğretmenlere ödenecek yardımlar
öğretmenlere ödenecek yardımlar

İlkokulda görev yapan öğretmenler ile Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan memurların üye olabildikleri ve maaşlarından üyelik aidatı kesintisi uygulanan Milli Eğitim çalışanları  İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığınca (İLKSAN) belli başlı bazı kalemlerde para yardımı alabiliyorlar.

Sosyal Yardımlar Nasıl Belli Oluyor?

Öğretmenlere ve üyelerine yapılacak olan yardım miktarları ise  yıllık olarak belirlenmekte ve Milli Eğitim Bakanlığının Tebliğler Dergisinde yayımlanarak yürürlüğe giriyor. Bu anlamda Ekim 2017 yılı 2721 sayılı dergi’de yapılacak yardımlar ile ilgili olarak açıklamalar yer aldı. Bu açıklamalar nezdinde üyelere evlenme, doğum, afet ve acil durumlarında yapılacaklar, sağlık desteği ve cenaze yardımı gibi kalemlerin miktarları belirlendi.

Ne Kadar Kesiliyor?

İLKSAN üyelerine özellikle emekli olunduğunda hatırı sayılır bir yardımda bulunurken aylık kesinti miktarları ise çok düşük oranlarda gerçekleşiyor. Şöyle ki bir memurun emekli keseneğinin % 2 si oranında kesinti uygulanıyor. Bu rakam da 30 ile 40 lira arasında değişiklik gösteriyor.

2018’de Öğretmenlerin Sosyal Yardımları

Yapılan yeni düzenleme ile başta öğretmenler olmak üzere üyelerine yapılacak olan yardım miktarlardı ise şöyle;

  • Yeni evlenen üyelere 550 lira (bir defaya mahsus)
  • Afet Yardımı (Üyeden kesilen son aidatın 24 katı)
  • Cenaze Yardımı 1.404,06 Lira
  • Kazaen ölüm yardımı 10.000 lira
  • Şehitlik yardımı 15.000
  • Malulen Emekli olanlara 17.000 lira
  • Ölüm Yardımı 19.000 lira (malulen emekli olmuş gibi ödenecek)
  • 10 yıl yani 120 ay aidat kesintisi yapılan üyeye ise ortalama 28.000 lira ödenecek.

İLKSAN Ne Kadar Ödedi?

Çoğunluğunu öğretmenlerin oluşturduğu İLKSAN bir önceki yıl üyelerine toplam olarak 149 milyon 922 bin 506 lira 30 kuruş sosyal yardımlar adı altında ödeme yaptığı belirtiliyor. Bu rakamın bu yıl 200 milyon lirayı aşacağı belirtilirken özellikle sınıf öğretmenlerinin oluşturduğu sandık ayrıca kampanyalar ile üyelerine uygun fiyatlı araç satışı, belli bölgelerde arsa satışı ve bankalara göre daha uygun faizli ikraz alabiliyorlar.

İLKSAN Sitesinden Giriş Yapılabilir

Ayrıca alışveriş imkanı verilen İLKSAN sandığı kullanmak isteyen üyelerine konut kredisi tahsisi yapılmasında kolaylık sağlıyor. www.ilksan.gov.tr adresinden yapılan girişler ile üyeler kendilerine verilecek şifrelerle giriş yaparak aylık ve yıllık bazında yapılan kesinti miktarlarını görebilirlerken yapılan yardımlar ve alınan ikrazlar hakkında da ayrıntılı bilgiye ulaşabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir