Kredi ve Finans Portalı

Kredi Neden Çıkmaz?

Bu makalemizde finans kuruluşlarına yaptığımız başvuruların neden reddedildiğini, kuruluşların kişilere neden kredi vermediğini açıklayacağız.

Kredi Neden Çıkmaz?

Mevcut olan borçlarımızı kapatmak için, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için nakit ihtiyaçlarımızı Bankalardan, kooperatiflerden ve sandıklar gibi finans kuruluşlarından çekeceğimiz kredi ile karşılamak isteyebilirsiniz.

Ancak finans kuruluşlarına yaptığımız kredi başvuruları her zaman olumlu karşılanmayabilir ve başvurumuz reddedilir.

Kredi Başvurumuz Neden Reddedilir?

Krediye başvurmadan önce kredi kullanmamışsanız, daha önce hiçbir bankanın kredi kartını kullanmamışsanız, bir işimiz yoksa, sgk kayıtlarımız mevcut değilse, kendimize ait düzenlik aylık bir gelire sahip değilsek finans kuruluşlarından kredi kullanmamız çok zor demektir. Çünkü bankalarla hiçbir alışverişiniz olmadığından finans kuruluşları sizleri tanıyamazlar ve verdikleri kredileri riske etmek istemezler.

Finans kuruluşları kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notunu inceler, bazı bankalar findeks notuna bakar. Daha önce kredi kullanıp kullanmadığınızı, kredilerinizi zamanında ödeyip ödemediğiniz finans kuruluşlarının en çok dikkat ettikleri hususlardır.

Bazı bankalar düzenli gelire sahip olsanız bile sizlere bazı şartlar sunabilirler. Kendi banka şubelerinde  hesap açtırmak, hesap üzerinde birkaç tane otomatik fatura talimatı vermek gibi istekleri olabilir. Hatta açılan hesap üzerinde ek hesap açılarak kredi taksidinin ödenmediği durumlarda ek hesaptan tahsilini sağlamak isteyebilirler.  Böylelikle siz kredi taksidinizi 1 gün bile geç ödeseniz banka ek hesaptan taksidi tahsil ederek kendisine bir gelir kapısı daha açmış olacaktır.   Tüketici olarak insanlar kullandıkları kredi geri ödemelerini ne kadar çok zamanında öder, hatta zamanından önce bitirir, temerrüt faizine düşürmezse kendisine o kadar çok kredi yolunu açabilirler.

Kredi notu düşük olanlar, kredi borcu yasal takibe düşenler, kredi riski yüksek olan tüketicilerin kredi kullanmaları hayal olabilir. Tüketiciler yasal takibe düştükten sonra borçlarını ödeseler bile 2 yıl sonra belki kredi kullanabilirsiniz. Böyle durumlarda ipotek karşılığı kredi kullanma seçeneğiniz olabilir.

Bu Konu Dikkatinizi Çekebilir !  Kredi Sicil Affı

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.