Kredi başvurusu neden reddedilir
Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

Bu makalemizde finans kuruluşlarına yaptığımız başvuruların neden reddedildiğini, kuruluşların kişilere neden kredi vermediğini açıklayacağız. Kişinin kredi almak için kredi alma kriterlerini karşılaması gerekir. Bazen kredi başvurusunun reddedileceğinin bazen bilerek bazen de bilmeyerek kredi başvurusu yaparız. Ancak beklenmedik şekilde reddedilmesi kaygıya yol açar. Çünkü finansman kaynağının kaybedilmesine yol açan şey mutlaka haber olunmayan haciz vs. kararı olabilir.

Mevcut olan borçlarımızı kapatmak için, ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için nakit ihtiyaçlarımızı Bankalardan, kooperatiflerden ve sandıklar gibi finans kuruluşlarından çekeceğimiz kredi ile karşılamak isteyebilirsiniz. Ancak finans kuruluşlarına yaptığımız kredi başvuruları her zaman olumlu karşılanmayabilir ve başvurumuz reddedilir.

Kredi Başvurumuz Neden Reddedilir?

Krediye başvurmadan önce kredi kullanmamışsanız, daha önce hiçbir bankanın kredi kartını kullanmamışsanız, bir işimiz yoksa, sgk kayıtlarımız mevcut değilse, kendimize ait düzenlik aylık bir gelire sahip değilsek finans kuruluşlarından kredi kullanmamız çok zor demektir. Çünkü bankalarla hiçbir alışverişiniz olmadığından finans kuruluşları sizleri tanıyamazlar ve verdikleri kredileri riske etmek istemezler.

Finans kuruluşları kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi notunu inceler, bazı bankalar findeks notuna bakar. Daha önce kredi kullanıp kullanmadığınızı, kredilerinizi zamanında ödeyip ödemediğiniz finans kuruluşlarının en çok dikkat ettikleri hususlardır.

Bazı bankalar düzenli gelire sahip olsanız bile sizlere bazı şartlar sunabilirler. Kendi banka şubelerinde  hesap açtırmak, hesap üzerinde birkaç tane otomatik fatura talimatı vermek gibi istekleri olabilir. Hatta açılan hesap üzerinde ek hesap açılarak kredi taksitinin ödenmediği durumlarda ek hesaptan tahsilini sağlamak isteyebilirler.  Böylelikle siz kredi taksitinizi bir gün bile geç ödeseniz banka ek hesaptan taksiti tahsil ederek kendisine bir gelir kapısı daha açmış olacaktır.   Tüketici olarak insanlar kullandıkları kredi geri ödemelerini ne kadar çok zamanında öder, hatta zamanından önce bitirir, temerrüt faizine düşürmezse kendisine o kadar çok kredi yolunu açabilirler.

Kredi notu düşük olanlar, kredi borcu yasal takibe düşenler, kredi riski yüksek olan tüketicilerin kredi kullanmaları hayal olabilir. Tüketiciler yasal takibe düştükten sonra borçlarını ödeseler bile iki yıl sonra belki kredi kullanabilirsiniz. Böyle durumlarda ipotek karşılığı kredi kullanma seçeneğiniz olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir