Kredi neden reddedilir
kredi neden reddedilir

Acilen nakite ihtiyaç duyulduğunda, ihtiyacınızı karşılamak üzere başvuruda bulunabileceğimiz, kişinin işi ve şartlarına göre kooperatif ve sandıklar ihtimaller arasında olsa bile  ilk beklenti bankalardır. Ancak büyük bir hevesle başvurduğunuz banka kredi başvurumuzu reddedebilir.

Yaptığımız Kredi Başvurumuz Neden Reddedilir?

Kredi başvurunuzun reddedilmesinin bir çok sebebi olabilir. Kredi kullanımı için yaşınız uygun olmayabilir. 18-65 yaş aralığına kredi veren bankalar, başvuru sahibinden gelir belgesi ve ikamet yerini gösteriri herhangi bir fatura, kefil yada kefillerin bulunması talebinde bulunabilir. Eğer sabit bir işiniz yoksa ve geliriniz bulunmuyorsa, banka kredinizi reddeder. Çünkü verdikleri ihtiyaç kredisinin geri dönüşünü riske etmek istemezler.

Bir geliriniz var ve bunu beyan ediyorsanız, bu iş yerinde 5-6 ay gibi bir süredir çalışıyor olmanız gerekmektedir. Çünkü işinizin süreklilik arz etmesi, geçici bir iş olup olmadığı, mevsimsel işlerde çalışılmadığı kredi kullanmanız açısından önemli bir kriterdir. Düzenli bir geliri olmayan gerçek kişi, kredi taksitlerini hangi geliriyle ödeyebilir? Gibi bir soru karşınıza çıkabilir.

Kredi başvurusunun reddedilme sebeplerinden biri de kredi notunuzun düşük olmasıdır. Daha önce kredi kullanmışsanız ve taksitini ödeyememe gibi durumlara neden olduysanız, kredi kartınız var ve asgari ödeme tutarını ödeme son gününde ödemeler yapmadıysanız bu hususlar sizler için negatif bir eğilim sergileyecektir. Kredi borcu yasal takibe düşenler, sürekli ödemelerinde gecikmelere neden olanlar, findeks notu düşük olanların kredi kullanması hayal olabilir.

Kredi Başvurumuzun Onaylanması İçin Ne Yapmalı?

Kredi başvurularınızın onaylanması için sürekli bir işe sahip olarak, aylık düzenli bir gelire sahip olmanız, kredi notunuza dikkat ederek borçlarınızı zamanında ödemeniz, çalıştığınız banka üzerinde bulunan hesabınıza ya da kredi kartınıza otomatik ödemeler vererek, kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirseniz,  kredi başvurularınızın onaylanma noktasına gelmiş olacaktır.

Kredi kartınız bulunuyorsa; son ödeme tarihinde çok düşük meblağlar dahi olsa ödemesini gününde yapmanız sizin adınıza olumlu bir adım olacaktır. Kredi notunun yükselmesinin en büyük sebeplerinden biri düzenli ödemeler yapılmasıdır. Özellikle bankalar son ödeme gününü geçirmeden,  asgari ödeme tutarını ödeyen müşterilerini daha çok kazandırdıklarından dolayı çok severler.

Konu hakkındaki sorularınızı aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir