Kredi ve Finans Portalı

Konut Kredisi Ekspertiz Süreci

Maddi olarak kısıtlı bir ekonomi sahibi insanlar konut kredisi  ile ev sahibi olmak zorunda kaldıklarından, maddi durumları itibariyle ekspertiz raporundaki fiyat beklentisi, kullanabilecekleri kredi limiti adına sıkıntılı bir ekspertiz sürecine girmektedirler.

Ekspertiz Süreci Neden Sıkıntılı Geçer?

Konut kredisi kullanmak isteyenler genel olarak maddi imkanı bulunmayan, alacakları krediyi taksit taksit ödeyerek ev sahip olmak isteyen kişilerdir. Çoğu zaman peşinatı dahi bulunmayan kişiler, alacakları ev için yapacakları masrafları da göz önünde bulundurarak bankadan alabilecekleri limiti merakla beklerler.

Konut kredileri alacağınız evin yüzde seksen oranında kullanılmaktadır. Bu süreçte alınacak evin bedeli ne kadar? Evin bedeli nasıl belirleniyor gibi sorular bir çok sorunuzla birlikte gelecektir. Bunu öğrenmek için zamana ihtiyacınız olacaktır. Sırasıyla anlatırsak;

Ekspertiz Aşamaları Nasıl Geçer?

Konut kredisi için ön onayın  ardından Ekspertiz Ücretinin yatırdınız. Başvurduğunuz banka evin tapusu ile birlikte adresi ve telefon numaranızla birlikte banka dışında üçüncü kişilere ekspertiz görevlendirmesi yaparak size telefonla aranacağınız hakkında bilgi verecektir. Eksperler sizi arayarak ne zaman gelecekleri hakkında bilgi verirler. Belirtilen saatte alınacak olan evde buluşulmasından sonra eksper evi inceler, kullanım alanlarını ölçer. Evde kullanılan malzemeler ile kalitelerine bakar. Size alacağınız ev için ne kadar kredi kullanmanız gerektiğini sorsa da bunu bilgi amaçlı yapacaktır.

Ara not olarak belirtmek gerekirse alacağınız ev yeni yapılmış ve apartmanda satılık bir kaç daire varsa ekspere mümkün olduğu kadar doğru eve geldiklerini, tapunun o daireye ait olup olmadığını sormalısınız. Çünkü size müteahhitçe verilecek yanlış tapu fotokopisi ile birlikte apartmanda başka bir daireyi yanlışlıkla alma ihtimalinizi unutmayın.

Eksper evi ölçüp, notlarını aldıktan sonra Belediye İmar Müdürlüğüne ve Tapu Müdürlüklerine giderek ev hakkında bilgi alır, iskanının alınıp alınmadığını, ev üzerinde ipotek bulunmadığını kontrol eder ve etraftaki ev fiyatları ile bilgi toplar. Aldığı bilgilere göre evin metre kare fiyatını çıkartır ve rapor eşliğinde bankaya gönderir. Banka sizi arayarak eksperin eve biçtiği fiyatı ve kullanabileceğiniz kredi limitini size iletir. Bu limit ile sizin bütün sorularınıza cevap bulunacaktır ancak yaklaşık bir hafta geçmiş olacaktır.

Alacağınız kredi limiti size yetmeyecek bir rakamsa bunu bankaya bildirebilirsiniz. Banka bu durumlarda ekspere ikinci bir yazı yazarak fiyatın yükseltilip yükseltilemeyeceğini sorar ve ikinci rapor ile yüzde beş oranında artırma imkanınız olabilir.

Bütün aşamalardan sonra kredi kullanamaz iseniz sadece evi alamamakla kalmazsınız, aynı zamanda ödediğiniz ekspertiz ücretinden de olmuş olacaksınız. Bunun için Ekspertiz Ücreti Geri Alınır mı? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.