3 3
3 3

Konut kredisi, satın alınmak için belirlenen evin teminat alınması sonucunda bankalar tarafından verilen bir kredi türü olmakla birlikte Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı sonrasında ev alma hayali kuran ve yüksek faiz oranlarından dolayı hayallerini ertelenmek zorunda kalan vatandaşlar için beklenilen haber geldi. İlk olarak kamu bankaları olmak üzere daha sonra özel bankalarda konut kredi faiz oranlarını düşürdüklerini açıkladı.

Yeni konut kredisi faiz oranları ile ilgili ilk açıklama Ziraat Bankası tarafından yapılırken, daha sonra Vakıfbank ve son olarak da Halkbank konut kredisi faiz oranlarını %1’in altına düşürdüğünü açıkladı.

Yeni konut kredisi faiz oranları

Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

Konut kredisi faiz oranları 2019 yılı için yeniden belirlenirken, yapılan faiz indirimi sonucunda kamu bankaları başta olmak üzere özel bankalarda konut kredisi faiz oranlarını açıkladı. Buna göre;

Ziraat Bankası tarafından yapılan açıklama sonucunda konut kredisi faiz oranları %1’ in altına indirildi görülürken 500 bin TL’ye kadar olan krediler için 180 ay vadeli konut kredisi faiz oranın %0,99 olarak açıklandı.

Vakıfbank konut kredisi faiz oranlarında indirime giderken, 180 ay vadeli olarak çekilecek olan konut kredisi faiz oranın %0,99 olarak belirtti ve aynı açıklama Halkbank tarafından da yapılarak konut kredisi faiz oranları %0,99 olarak açıklandı.

Özel bankalar arasında yer alan Garanti BBVA Bankası da konut kredisi faiz oranlarında indirime giderek, faiz oranlarını %1,49 olarak açıkladı.

Ziraat Katılım Bankası tarafından konut kredisi faiz oranlarında indirim yapılırken faiz oranları;

  • 250 bin lira ila 500 bin lira arasında kredi limitleri için 180 ay vadeye kadar % 1,19,
  • 500 bin lira ila 1 milyon lira arasında kredi limitleri için 180 ay vadeye kadar % 1,29,
  • 1 milyon lira ve üzeri kredi limitleri için 180 ay vadeye kadar % 1,39 olarak açıklandı.

Konut Kredisi için Gerekli Evraklar

Konut kredisi için gerekli evraklara geçmeden önce almak istenilen evin tümünü kredi ile almanızın mümkün olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bunun için alınılacak eve banka tarafından ekspertiz gönderilerek evin değeri belirlenir ve evin değerinin % 80’ini kadar konut kredisi kullanmanız sağlanır. Yani geri kalan %20’lik tutar ise peşin olarak ödenmesi gereken tutardır. Tabi ki peşinat tutarının fazla olmasının aylık kredi ödemelerini düşüreceği için ödemeler daha kolay olacaktır.

Konut kredisine başvuru için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.  Kredi kullanmak için bankaya kimlik belgesi, ikametgah ve gelir belgesi sunulmak zorundadır.

Gelir durumuna uygun olarak bankaya sunulması gereken belgeler;

  • Özel sektör çalışanları için maaş bordrosu, SGK dökümü, iş yeri imza sirküsü, ikamet belgesi, tapu fotokopisi, eğer mevcut ise ek gelir belgesi
  • Kamu çalışanları için maaş bordrosu, tapu fotokopisi, ikamet belgesi, mevcut ise ek gelir belgesi
  • Emekliler için emekli aylık dökümü, tapu fotokopisi, ikamet belgesi, varsa ek gelir belgesi
  • İş yeri sahipleri için güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, ticaret sicil gazetesi, imza sirküleri, bilanço ve gelir tablosu ve tapu fotokopisi olarak istenmektedir.

Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Konut kredisi alabilmek için öncelikle T.C. vatandaşı ve 18 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir. Ayrıca 65 yaş üstü olanlar ile emekli olanlara bankalar genellikle konut kredisi vermiyor. Bunun dışında banka kredi kullanımı sırasında aylık gelirin belgelendirilmesini ister ve ücretli çalışanlar için bunu temin etmek zor değildir ki yukarıda zaten istenilen belgeler belirtilmiştir. Ek gelir varsa örneğin kira gibi bunu belgelendirmek de konut kredisi alımını kolaylaştıracaktır.

Aylık taksitlerin ödenmesi açısından bankalar tarafından kredi aylık taksit tutarının aylık gelirinizin %60’ını aşmamasına özen gösterilmektedir. Tabi ki kredi konutunuz da konut kredisi alabilmek için önemli bir diğer kriterdir.  Kredi notu düşük olan ya da kara listeye girmiş bir kişiye banka konut kredisi vermemektedir.

Yeni konut kredisi faiz oranları

Konut Kredisi Faiz Oranları Hesaplama

Konut kredisi kullanmak için hesaplama işlemleri kullanılabilir. Bunun için bankaların internet siteleri üzerinde bulunan ‘’ Hesaplama Araçları’’ menüsüne girerek, kredi tutarı ve ödeme vadesi gibi gerekli bilgiler doldurulduktan sonra hesaplama işlemi için ‘’Hesapla’’ butonuna basılması yeterlidir. Böylelikle aylık ödeme tutarından faiz oranına kadar birçok detay rahatlıkla öğrenilebilmektedir. Ayrıca hesaplama için mevcut olan kredi hesaplama sitelerinden yardım alarak, bankalar arasında konut kredisi ödemelerine yönelik farklılıkları da görebilirsiniz.

Konut Kredisi Nasıl Çekilir?

Konut kredisi almak isteyen kişi, belli bir peşinatı olması durumunda istediği bankadan konut kredisi kullanabilir. Banka tarafından istenilen belgeler hazırlandıktan sonra konut kredisi için başvuru gerçekleştirilir ve banka tarafından kişinin kredi notu başta olmak üzere, önceki ödemeleri kontrol edilerek kredi başvurusuna olumlu ya da olumsuz cevap verileceğine karar verilmektedir.  Kredinin onaylanması durumunda eksper tarafından hazırlanan ekspertiz raporu ve kişinin gelir durumu dikkate alınarak verilebilecek konut kredisi miktarı belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir