Sekerbank 30 yil vadeli konut kredisi
sekerbank 30 yil vadeli konut kredisi

Yaşamını idame ettirecek gelire sahip iken, ikamet edebilecek evi olmayan insanların yaşamını sürdürebilmeleri için alacakları evin bedelini ödemek için başvuruda bulundukları hemen hemen tek mecra bankalar. Aylık bir geliriniz varsa ve ev sahibi olmak istiyorsanız bunun tek yolu alacağınız konut kredisi ile satın alarak bunun üzerine eklenen faizler ile birlikte taksit ödemek.

Önceki yazılarımızda kirada oturmak yerine kredi ile ev almanın ne kadar avantajlı bir durum olduğunu sizlerle paylaşmıştık. Sizin için uygun olur mu olmaz mı onun muhasebesini elbette kişi kendisi yapmakla yükümlü. İnsan gelirine bağlı olarak taksite girebiliyor ve bankalarda buna paralel olarak gelirlerine göre kredi imkânı verebiliyor. Yani talep edeceğiniz her bir adım beraberinde sizlere yeni şartların oluşması için sebep olmuş oluyor.

Konut kredileri kullanımında bankalar asgari 3 ay ile azami 120 ay vadelere imkan sağlanırken, son dönemde 180 ay vadelerle de tanışmış olduk. Fakat finans kuruluşları arasında en uzun vadeyi Şekerbank 360 ay vadeler ile vermeye başladı ki bu konut kredisi ile ev alımı yapacaklarda soru işaretlerini beraberinde getirmiş oldu.

Kredi kullanmak isteyenler için Krediyi Uzun Vadeli mi? Yoksa Kısa Vadeli mi? Başlıklı yazımızda avantajlarını ve dezavantajlarını ayrıntılı olarak sizlere sunmuştuk. Sunduğumuz bu yazıyı bir kez daha okuyarak geleceğiniz için yapacağınız yatırım için nelerden ödün vereceğinizi gözden geçirebilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi gelirinize göre kredi alabileceğinizden, sahip olmak istediğiniz evin bedeli de sizin için önemli bir husus oluşturuyor. Bu bedeli karşılamak için maalesef uzun soluklu krediler kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Bu uzun dönemli kredilere en önemli örnek ise Şekerbank 30 yıl vadeli konut kredisi olarak karşımıza çıkan önemli bir bankacılık ürünü.

Şekerbank 30 Yıl Vadeli Konut Kredisi

Gerekli şartları taşıyor olmanız halinde banka sizin de talebiniz doğrultusunda 3 ile 360 ay vadeler arasında kredi olanağı sağlıyor. 360 ay süre 30 yıla tekabül ediyor ki bu sürenin oldukça uzun olduğunu kabul etmek gerekiyor. Türkiye’nin en uzun konut kredisinin Şeker Finans’ta olduğu söylemek sanırım çok doğru olacak.

Örnek Konut Kredisi Hesaplamaları

 Sizin için örnek bir hesaplama yapacak olursak; alacağınız 100 bin liralık konut kredisi için faiz oranı % 1,19 ve ödeyeceğiniz toplam masraf bin 210 lira. Yıllık maliyeti % 15,46 olan kredinin geri ödeme taksitleri ise 360 ay boyunca bin 207 lira olarak hesaplanmış durumda. Yani toplamda yapacağınız masraflar haricin de  434 bin 520 lira geri ödeme yapmış oluyorsunuz. Başka bir anlatımla 334 bin 520 lira faiz ödüyorsunuz ki bu rakamda sizin gözünüze fazla görünebilir.

Almış olduğunuz 100 bin lira için 120 ay vade de % 1,12 faiz ile ödeyeceğiniz taksit miktarı bin 519 lira iken toplamda bu rakam 182 bin 280 lira.

240 ay vade de ise faiz oranı % 1,19 ve taksit miktarı bin 264 lira. Yine bununla birlikte hepsinin toplamı 303 bin 360 lira.

Hesaplamalar böyle iken mantıken kişinin daha az vadelerde kredi kullanması her türlü kazancı oluyor. En azından 360 ay yerine 1207 lira ödemektense 240 ay 1264 lira ödenmesi, aradaki 57 lira fark ile 131 bin 160 lira kazanç sağlamış oluyorsunuz.

Burada kişilerin kendi muhasebeleri ile gelir giderlerinin yapmaları en kazançlı vadelerde kredi kullanarak hem ev sahibi olunması, hem kira ücreti ödeme zahmetinden arınılması sağlıklı olmuş olsa da; genel olarak Şekerbank 30 yıl vadeli konut kredisi seçeneklerinin de dikkate alınmasında fayda bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir