Kredi ve Finans Portalı

Kredi Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Kredi kullanan fakat nasıl bir hesaplama ile işlemlerinin yapıldığın bilmeyen milyonlarca tüketicilerimizi aydınlatmak üzere bu makalemizde bankalardan kullanmış olduğumuz eşit taksitlerde ödeyeceğimiz kredilerin ne şekilde taksitlendirildiğini, faiz ve ana paranın nasıl hesaplandığını, ödediğimiz toplam miktarın ne olduğunu anlatacağız.

Bankalardan kullanılan kredilerde imzaladığımız sözleşme karşılığı bizlere banka tarafından ödeme tablosu verilmektedir. Vatandaşlar bu tablolarda ne kadar ana para, ne kadar faiz ödediğini, toplam ne kadar faiz ödeyeceğini görebilmektedir.

Ancak bankaların kredi kullanacakları faiz miktarının söylenmesi ile kişiler ne kadar ödeyeceğini hesaplayamamaktadır. Yani kişiler banka faizinin 1,50 olduğu söylendiğinde ne kadar çekeceklerini bilmelerine rağmen bu faiz oranı ile ne kadar taksit ödeyeceklerinin hesabını yapamamaktadır.

Biz bu makalemizde bankadan kullanmış olduğumuz krediyi, eşit taksitlerde geri ödeyeceğimizi düşünerek hesaplayacağız.. Ancak bankaların kredi kampanyalarında farklı ödeme seçenekleri bulunuyor. Eşit taksitlerde ödeyebildiğiniz gibi, artış gösteren taksitlerle ve ara taksitli ödemelerde mevcut.

Bizler burada eşit taksitte ödeyeceğimiz kredi ödemesinde faizin hesaplanmasından bahsedeceğiz. Öncelikle ödediğimiz taksitin içerisinde kullandığımız kredinin ana parası ve faizi mevcut olduğunu belirtmeliyim.

Kredi Hesaplama Yöntemi

Aylık çekilecek tutar                   a             10. 000 TL

Faiz oranı                                     b             1,50

Vade                                               c              24 ay

Taksit tutarı                                 d             249,65 aylık ödeme

İlk dönem

d=a1(1+b)          a1=d/(1+b) burada a1 ilk ve son taksit içindeki ana paradır.

İkinci Dönem

D=a2(1+b)2        a2=d/(1+b)2

Bu formüller ile çektiğiniz tutar ile, kaç ay vadede ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Yani 10.000 TL kredi kullandığımızı düşünürsek,  kullandığımız krediyi 24 taksit ile 1,50  faiz oranında, aylık ödeyeceğimiz taksit tutarının da 249,62 TL olduğunu hesaplarız.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.