Kredi kullanan fakat nasıl bir hesaplama ile işlemlerinin yapıldığın bilmeyen milyonlarca tüketicilerimizi aydınlatmak üzere bu makalemizde bankalardan kullanmış olduğumuz eşit taksitlerde ödeyeceğimiz kredilerin ne şekilde taksitlendirildiğini, faiz ve ana paranın nasıl hesaplandığını, ödediğimiz toplam miktarın ne olduğunu anlatacağız.

Kredi Geri Ödeme Nasıl Hesaplanır?

Kredi geri ödemesi aylık çekilecek tutar, faiz oranı , vade ve taksit tutarına göre hesaplanır. Taksit tutarınız ne kadar artarsa vadeniz de o oranda azalacağı için geri ödeyeceğiniz toplam tutar azalır. Aynı şekilde vade ne kadar fazla olursa toplam ödeme o oranda artar .

Kredi Hesaplama Yöntemi

Aylık çekilecek tutar                   a             10. 000 TL

Faiz oranı                                     b             1,50

Vade                                               c              24 ay

Taksit tutarı                                 d             249,65 aylık ödeme

İlk dönem

d=a1(1+b)          a1=d/(1+b) burada a1 ilk ve son taksit içindeki ana paradır.

İkinci Dönem

D=a2(1+b)2        a2=d/(1+b)2

Bu formüller ile çektiğiniz tutar ile, kaç ay vadede ne kadar ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

Yani 10.000 TL kredi kullandığımızı düşünürsek,  kullandığımız krediyi 24 taksit ile 1,50  faiz oranında, aylık ödeyeceğimiz taksit tutarının da 249,62 TL olduğunu hesaplarız.

Bankaların Ödeme Tablosu

Bankalardan kullanılan kredilerde imzaladığımız sözleşme karşılığı bizlere banka tarafından ödeme tablosu verilmektedir. Vatandaşlar bu tablolarda ne kadar ana para, ne kadar faiz ödediğini, toplam ne kadar faiz ödeyeceğini görebilmektedir.

Ancak bankaların kredi kullanacakları faiz miktarının söylenmesi ile kişiler ne kadar ödeyeceğini hesaplayamamaktadır. Yani kişiler banka faizinin 1,50 olduğu söylendiğinde ne kadar çekeceklerini bilmelerine rağmen bu faiz oranı ile ne kadar taksit ödeyeceklerinin hesabını yapamamaktadır.

Biz bu makalemizde bankadan kullanmış olduğumuz krediyi, eşit taksitlerde geri ödeyeceğimizi düşünerek hesaplayacağız.. Ancak bankaların kredi kampanyalarında farklı ödeme seçenekleri bulunuyor. Eşit taksitlerde ödeyebildiğiniz gibi, artış gösteren taksitlerle ve ara taksitli ödemelerde mevcut.

Bizler burada eşit taksitte ödeyeceğimiz kredi ödemesinde faizin hesaplanmasından bahsedeceğiz. Öncelikle ödediğimiz taksitin içerisinde kullandığımız kredinin ana parası ve faizi mevcut olduğunu belirtmeliyim.

Bankaların Kredi Geri Ödeme Hesaplamaları

Bankaların üzerine tıklayarak resmi sitelerinde hesaplama robotlarına ulaşabilirsiniz.

Büyük bankaların hesaplama robotlarına bu adreslerden ulaşabilirsiniz. Bankaların her gün faiz oranları değiştiği için bizim size sabit değerlerle bunu sunmamız mümkün değildir. Bu yüzden güncel haline resmi sayfalarından bakabilirsiniz.

Konu ile ilgili sorularınızı aşağıda bulunan yorumlar kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir