Halkbank’tan Satılık Çekme Belgeli Araçlar

İster ticari, ister hususi kullanım olsun isterse çiftçilerin kullandıkları araçların bankalar tarafından sağlanan taşıt kredileri ile alınabildiğini duymayanımız yoktur. Biriktirerek alınamayacak kadar yüksek fiyatlarda bulunan taşıtların alım işlemleri için Halkbank talep halinde taşıt kredisi tahsisi sunmaktadır ve bu kredi karşılığında alınan taşıtlara banka tarafından borcun bitirilmesine kadar ipotek koyulması esastır.

Halkbank Neden Taşıt Satıyor?

Bütün bankalar tahsis ettikleri Taşıt kredilerine istinaden bu işlemi uygularlar ki verdikleri kredilerin geri dönüşleri sağlanabilsin ya ödemeleri yapılabilsin. Bu gibi durumlar için Halkbank tarafından verilen ipotek ettirilen fakat sahibi tarafından ödenemeyen taşıt kredileri ve bunlara ait taşıtlar bulunmaktadır. İşte bu adımda borcu ödenmeyen taşıtların satışı borcun ödenebilmesi adına Halkbank tarafından yapılmaktadır.

Satılık taşıtlara ait ayrıntılı bilgiye https://www.halkbankgayrimenkul.com.tr/araclar.aspx adresinden ulaşabiliyor ve araçlar hakkında ayrıntılı bilgiyi edinebiliyorsunuz. Burada aracın hangi ilde olduğunu, araç hakkındaki bilgileri, satış bedeli ve özellikleri gibi hususlar ile fotoğraflarını görebilmenizde mümkün.

Halkbank’tan Nasıl Araç Alırım?

Banka sattığı ya da satacağı araçlar için bir şartname oluşturmuş durumda ve bu şartları alan kişi kabul etmiş sayılıyor. Öncelikle kişi almak istediği aracı bulunduğu il ve şubeye giderek yerinde tespit ederek, görebiliyor ve inceleyebiliyor. Burada açıklamakta fayda bulduğumuz nokta Halbank Çekme Belgeli Taşıt satışı sırasında meydana gelebilecek muayene ve diğer masraflarının alıcıya ait olacağıdır.

Bankaya imzalayarak vereceğiniz şartnamede belirtildiği gibi araç hakkındaki hukuki ve fiili zararı, masrafları kabul etmiş sayılıyorsunuz ve doğacak bütün sorumlulukları üzerine alıyorsunuz.

Teminat Yatırılmalı

Alacağınız araca belirtilen muammen bedelin % 3 oranında geçici teminat yatırmanız gerekiyor. Bu yatırım işlemi sonrası araca fiyat teklifinde bulunabiliyorsunuz ve yatırılan bedelin hangi plakalı araç olduğu için belirtilmesi gerekli. Vereceğiniz teklif sonrası araç sizde kalmazsa zaten yatırdığınız bu teminatı geri alabiliyorsunuz. Ayrıca belirtilen muammen bedelin altında bir fiyat teklifinde bulunamıyorsunuz.

Teklif Sahibi Hangi Belgeleri Verecek

Halkbank’tan Çekme Belgeli Araç almak istiyorsanız bunun için imzalamış olduğunuz şartname, yatırdığınız teminata ait dekont , kimliğinize ait fotokopi ile şartnamede belirtilen kişilere mail yoluyla gönderilmesi gerekiyor.

KDV Öder miyim?

Türkiye’de faaliyet gösteren bankalar Vergi Usul Kanununa göre fatura mükellefi değildirler. Bunun için banka ve sigorta işlemleri dahilinde yapılan hizmetler KDV’den muaf tutulmuştur ve alacağınız ikinci el araçlar için ayrıca bir KDV ödemek zorunda değilsiniz.

Noter ve Devir Masrafları

Verilen teklif sonrası en yüksek fiyatı veren kişiye ihalenin yapıldığı ve kendisine kaldığına dair tebligatı başvuru belgesindeki adrese yapılıyor ve 7 iş günü içerisinde satışın gerçekleştirilmesi gerekiyor. Aracı alacak kişi taşıt bedelini peşin olarak bankaya yatırmak zorunda. Araç bedelinin yatırılmasının ardından noter ve devir masraflarını alıcı kendisi ödüyor.

Halkbank’tan satılık ikinci el araçların ekspertiz raporunun bulunmaması ve tramer kayıt raporunun olmaması bir eksiklik diyebiliriz. Fakat burada bütün sorumluluk alıcıya ait.

Halkbank’ın Sattığı Araçlardan Bazıları ve Fiyatları

 • 2009 Vito 40 bin lira
 • 2009 Dizel Focus Titanium 34 bin 500 Lira
 • 2006 Transit Connect 15 bin 500 lira
 • 2008 Temsa Otobüs 152 bin 500 lira
 • 2012 Citroen Berlingo 30 bin 660 lira
 • 1986 Steyr traktör 16 bin lira

Etiketler:

Halkbank’tan Satılık Çekme Belgeli Araçlar Konusuna 5 Yorum Yapıldı
 1. DAVUT Yorulmaz dedi ki:

  Slm nasıl ve nerede araç alabilirim antalyadayım

 2. Recep dedi ki:

  Ekspertiz raporunun olmaması sıkıntı rapor olmaliki bu araçta nekadar masraf var şeffaf bi şekilde gorulmeli bu durumda muamma bedeli siz nasıl belirliyorsunuz şartlar sizi kolluyor müşteriye ait cazip bi satış değil

  1. Turan Ay dedi ki:

   Recep bey aracı yerinde görüp inceliyor olmanız avantaj olarak görülebilir. Bankanın mevzuatı bu şekilde işliyor…

 3. Muammer dedi ki:

  Trabzonda varmi nasil bilgi alabilirim

  1. Turan Ay dedi ki:

   Muammer bey İlgili siteyi incelerseniz hangi illerde araç bulunduğuna bakabilirsiniz.

Sayfa başına git