Bankalardan satılık ikinci el araçlar
Bankalardan satılık ikinci el araçlar

Bankalar, icra yoluyla el konulan araçları tekrar satışa çıkararak nakit paraya dönüştürmektedir. Bankalardan satılık ikinci el araçları satın almak için bazı prosedürlerin uygulanması ve teminatın yatırılması gerekmektedir.

Bankalar Neden İkinci El Araç Satar?

Türkiye’de hizmet veren bankalar, müşterilerine tahsis ettikleri krediler ile onların finansal ihtiyaçlarını karşılamalarına yardımcı olmaktadır. Bankalar alacaklarını garanti altında tutmak amacıyla müşterilerinden teminat göstermelerini talep ederler. Müşteriler ise daha çok araç ve gayrimenkullerini teminat olarak gösterirler.

Müşteriler çeşitli nedenlerle borçlarını ödemeyi geciktirebilmekte veya tamamen ödeyememektedir. Bu tür durumlarda bankalar yasal süreç ile borçlarının takibini yapmaktadır. Yasal sürecin sonunda kişinin araç ve gayrimenkulüne el konulabilmektedir. Bankalardan satılık ikinci el araçlar, yasal süreç sonucunda el konulan taşıtlardır. Tüm yasal süreç tamamlandığından yeni alıcı aracı gönül rahatlığıyla alabilmektedir.

Bankalardan satılık ikinci el araçlar çok çeşitli olmasa da liste her zaman güncellenmektedir. Piyasa koşullarına göre araçlara daha uygun fiyata sahip olmak isteyenler listeyi takip etmelidir.

İkinci El Araç Satışı Yapan Bankalar Hangileridir?

İkinci el araç satan bankalar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

Bankalardan İkinci El Araçlar Nasıl Alınır?

Bankalar, icra yoluyla alınan araçları e-ihale yöntemiyle satışa çıkarmaktadır. İnternet sayfalarında güncel olarak yürütülen ihaleye gerekli şartları sağlayan her kişi katılabilmektedir. İnternet sitelerini ziyaret eden kişiler burada araçların marka, model, model yılı, bulundukları il, hasar kaydı, kilometresi gibi birçok detaya ulaşabilmektedir.

Bankalardan ikinci el araç almak için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • Hangi bankanın araç ihalesine teklif verilecekse o bankanın şubesine giderek başvuru yapılmalıdır.
  • Muhammen bedelin yüzde 5’i teminat olarak banka hesabına yatırılmalıdır.
  • Ardından tekrar internet sitesine girilerek araca teklif verilmelidir.
  • Listelenen araçlara teklif verildiğinde 3 günlük ihale süresi otomatik olarak başlamaktadır.
  • Bu 3 günlük sürenin sonunda en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanmaktadır. İhale bitiş saatine 30 dakika kala yeni bir teklif verilir ise süre 30 dakika daha uzatılmaktadır.

Bankalardan satılık ikinci el araçlar için KDV ödenir mi?

Bankalar, Vergi Usul Kanunu’na göre ikinci el araç satışında KDV ödememektedir. Bu nedenle ihaleyi kazanan kişilerin ekstra ücret ödemesine gerek yoktur.

Bankalardan satılık ikinci el araçlar hangi şehirde? Yüz yüze görülebilir mi?

Bankalardan satılık ikinci el araçlar farklı il ve ilçelerde bulunabilmektedir. Bankaların internet sitelerinde aracın hangi ilde bulunduğu yazmaktadır. Aracı yüz yüze görmek isteyen kişiler banka yetkilileri ile iletişime geçerek mesai saatleri arasında otoparka gidebilmektedir.

Bankalardan satılık ikinci el araçlar taksitle alınır mı?

Bankalardan icralık ikinci el araçlar sadece peşin ödeme ile alınabilmektedir. Ancak bireyler bankalardan taşıt kredisine başvurabilmektedir. Taşıt kredisi başvurusu kabul edilen kişiler, bankaya taksitler halinde ödeme yapabilmektedir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

22 Comments

    1. Araba listelerinin olduğu sayfada arama kısmı var oradan filtreleme yapıp istediğiniz aracı bulabilirsiniz.

  1. Ziraat bankasindan hesap acilisi yaptim. Fakat internet uzerinden araclari ve ihaleleri goremiyorum. Site ismini teyit alabilirmiyim

  2. Bankanizin icra koyduğu arac ihaleye nezaman cikar veva banka kendi satacak olursa alicilara haber veriyorm Teşekkür ler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir