Teb icralık araba satışları
TEB icralık araba satışları

Taşıt kredisi tahsisi ile araç satın almak isteyenlere maddi desteği veren bankalar alacaklarını teminat altına almak için alınan araca ipotek koyma yoluna gitmektedir. Bu ipotekler sonrası kredi borcu ödenmeyen araçlar banka tarafından satışa çıkarılır ve alacağı olan kredi tutarlarını bu satışla karşılanır. Bu uygulamaya yapan bankalardan biri olan TEB icralık araba satışları ihalesini internet üzerinden yapmaktadır.

TEB’in sayfasından araçları incelerken burada plaka, model, muhammen bedel ve ihaleye katılım için teminat tutarı ya da icra dairesi ve dosya numarasına dair bilgileri edinebilirsiniz. İhale tarihlerinin de yazılı olduğu sitede başlangıç bedelleri üzerinden yatıracağınız teminat tutarı ile TEB icralık araba satışları ihalesine girebilir ve dijital yollardan teklif verebilirsiniz.

TEB Hacizli Araç Satışı İhalesine Nasıl Girerim?

İncelediğiniz ve almak istediğiniz aracın başlangıç bedelinin %20’sini teminat olarak göstermek zorundasınız. Bunun için bankalardan alabileceğiniz kesin ve süresiz teminat mektubunu da kullanabilirsiniz. Aracı gerçek kişi alacaksa kimliği ile, başka birisi üzerine alacaksa kimliği ve noter vekaleti; tüzel kişilik adınaysa kimlik belgesi, yetki belgeleri ve imza sirküleri ile ihale saatinden yarım saat önce ihale adresinde hazır olmaları gerekir.

İnternet üzerinden ihaleye girmek isteyenler https://esatis.uyap.gov.tr/main/index.jsp adresinden ihale tarihinden bir gün önce saat 24:00’e kadar teklif verebilmektedir.

Teb icralık araba satışları
Teb icralık araba satışları

TEB İcralık Araç İhalesine Katılmak İçin Gerekenler

TEB icralık araç ihalesine katılmak için gerekenler aşağıdaki gibidir:

  • TEB icralık araç ihalesine katılacak kişiler, araç için belirlenen değerin %20’sini nakit veya teminat mektubu ile göstermek zorundadır.
  • İhaleye kendi adına katılacak kişi kimlik kartının aslı ve fotokopisini (pasaport, nüfus cüzdanı veya ehliyet de olabilir),
  • İhaleye başka bir gerçek kişi adına katılacak olan kişiler ise noter tarafından düzenlenmiş vekaletnamenin aslı ve fotokopisini,
  • İhaleye bir tüzel kişinin adına katılacaklar ise kimlik kartının yanı sıra imza sirküsü ve yetki belgesini getirmelidir.

İnternet üzerinden katılmak isteyen kişiler ise UYAP’ın resmi sitesi üzerinden ihale tarihinden bir gün önce saat 24.00’e kadar tekliflerini elektronik ortamda iletebilmektedir. İnternet üzerinden teklif vermek isteyen kişilerin belirleyen kıymet takdirinin %20’sini elektronik ortamda yatırmalıdır.

TEB İcra İhalesinde Araçları Nasıl İncelerim ?

TEB hacizli araç satışı bahse konu olan aracı ihale adresinde görebilirsiniz. İhale saatinden 30 dakika önce araç sergilenmektedir. Burada aracı inceleyerek alım yapma hakkınızı kullanabiliyorsunuz.

2022 yılında TEB icra ihalesinde satılan bazı araçlar aşağıdaki gibidir:

İhale TarihiMarka – ModelAraç YılıTeminat TutarıBaşlangıç Fiyatı
21.04.2022Renault – Symbol20198.000 TL21.000 TL
20.04.2022Cıtroen – Berlingo201910.000 TL25.000 TL
14.04.2022Seat – Leon201762.500 TL125.000 TL
08.04.2022Fıat – Ducato201430.000 TL76.000 TL
07.04.2022Renault – Symbel201530.000 TL79.200 TL
2022 TEB hacizli araç satışı

İhale esnasında dijital ortamdan verilen tekliflere yenisi çıkmaz ya da ihaleye katılım olmaz ise aracın satışı iptal edilebilmektedir.

TEB İcra İhalesinde Araç Nasıl Teslim Alınır ?

Satış tarihinden itibaren 7 gün içerisinde aracın tüm bedelini yatırmanız gerekmektedir. Ayrıca satış bedelinden KDV , damga vergisi vermelisiniz.  Bunları da yatırdığınızda tescil yazısı alarak aracı alabilirsiniz . Ruhsat çıkarmak gibi ihale harici tüm masraflar alıcıya aittir.  Aracı satış bölgesinden aldıktan sonra ruhsatını çıkarmanız gerekmektedir. Aracın anahtarı bulunmuyorsa bu işlemi de siz halletmelisiniz .

İhale ödemesi için verilen sürede resmi tatillere denk gelmediği sürece belirtilen gün içerisinde yapılmalıdır. Hafta sonları da bu süreye dahildir.

İhale öncesinde araç ile ilgili herhangi bir detay verilmeyebilir. Tüm detayları ihale günü ve yerinde öğrenebilirsiniz.

Satın alınan araçları otoparktan çıkardıktan sonra ne yapılmalıdır?

İhalesini kazandığınız aracı otoparktan çıkardıktan sonra öncelikle trafik sigortasını, ardından fenni muayenesi yok ise muayenesini yaptırmalısınız. İcra dairesinin adınıza düzenlediği tescil belgesi ile kayıtlı olduğunuz trafik şubesine başvuru yaparak ruhsatı üzerinize alabilirsiniz.

Aracın ruhsatı veya anahtarı yoksa ne yapılmalıdır?

Aracın ruhsatının olmaması sizin için problem teşkil etmemektedir. Trafik tescili sürecini belirli bir ücret karşılığında tamamlayabilirsiniz. Aracın anahtarı yok ise bunu servis yoluyla çözebilirsiniz.

Satılacak icralık araçları daha önceden görebilir miyim?

TEB icralık araba satışlarında taşıtı ihaleden 30 dakika önce görebilir, detaylarını öğrenebilirsiniz.

Diğer Bankaların İkinci El Araç Satışları

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir