Denizbank'tan satılık araçlar
Denizbank'tan satılık araçlar

Hemen her banka, kendi bünyesinde dijital ortamlarda yaptığı ihaleler ile gayrimenkul, taşıt ve ekipman satışı yapmaktadır. Müşterilerin borçlarından dolayı icra yoluyla alınan araçlar, ihaleye yoluyla satışa konulmaktadır. Burada satılan taşıtlar, muadillerine kıyasla daha uygun fiyatlı olabilmektedir. Denizbank’tan satılık araçlar hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Denizbank Araç Satışı Nasıl Oluyor?

Denizbank, müşterilerin borçlarından dolayı icra yoluyla el koyduğu araçları ihale yöntemiyle satışa çıkarmaktadır. Satışa çıkarılan araçlar hakkındaki bilgilere bu siteden ulaşabilirsiniz.

Denizbank'tan satılık araçlar
Denizbank’tan satılık araçlar

Denizbank’tan satılık araçların şartnamesi

Denizbank’tan satılık araç almak istiyorsanız öncelikle taşıt şartnamesini incelemeniz önerilmektedir.

Denizbank’tan satılık araçların şartnamesinin bazı detayları aşağıdaki gibidir:

  • Denizbank resmi internet sitesinde yayınlanan ilanların tamamı bilgi verme amaçlıdır. Banka bu bilgiler üzerinde değişiklikler yapma ve satışı iptal etme hakkını saklı tutmaktadır.
  • Denizbank’tan satılık araçlar için teklif veren kişi taşıtın mevcut durumunu kabul ederek beğenmiş sayılmaktadır. Bu süreçte banka tarafından suç kabul edilmediği için müşterinin hasar kaydına, ruhsat bilgilerine, eksik ve eskimişliğine bakması gerekmektedir.
  • Denizbank’tan satılık araçlar ihalesinde taşıtın satışı önce en yüksek teklifi ileten kişiye, bedel eşit ise kapora bedelini ilk yatırın kişiye yapılmaktadır.
  • İhaleyi kazanan kişi aracın devrini en geç 7 iş günü içerisinde tamamlamak zorundadır.
  • Teklif sahibi aracı satın almaktan vazgeçer ise yatırılan kapora bedeli hariç taşıt tutarının bedeli faizsiz olarak geri iade edilmektedir.
  • İhaleyi kazanan kişi belirtilen süre içerisinde ödemeyi gerçekleştirmez ise satış iptal olur ve araç yeniden ihaleye çıkarılır.

Denizbank’tan satılık araçlarda en yüksek fiyatı veren ihaleyi kazanıyor

Denizbank’tan satılık araçlar ihalesinde en yüksek teklifi veren kişi taşıtın sahibi olmaktadır. Aynı fiyat teklif edilmesi durumunda ise teminat ücretini ilk yatıran kişi ihaleyi kazanmaktadır. İhale sonucu banka tarafından kişiye tebliğ edilmektedir. Bu tebliğ sonrası belirtilen süre içerisinde aracı alacak kişi bedeli peşin olarak bankanın vermiş olduğu hesaba yatırmalıdır.

Satış işlemi başladıktan sonra kişi aracın bedelinin %3’ünü kapora olarak yatırabiliyor. Satış sonrası tamamını yatırma imkanı da bulunuyor. Kapora satış bedelinden indirilirken satış gerçekleşmediği takdirde yatırılan kapora bankaya gelir iradı olarak kayıt altına alınıyor.

İhaleye katılacak kişi şartnameyi imzalayarak bütün şartları kabul etmiş oluyor. Her türlü olumsuzlukta ise İstanbul Adli Makamları yetkili kılınmıştır.

Denizbank’tan satılık araç alımları sonucunda bir KDV söz konusu değildir. Bu durumda ayrıca bir vergi ödemesi yapmanıza gerek kalmıyor.

Denizbank’tan satılık araç örneği

2022 yılında Denizbank’tan satışa çıkarılan araç örnekleri aşağıdaki gibidir:

Marka – ModelAraç YılıTeminat TutarıBaşlangıç Fiyatı
AUDI – A4 2.0 TDI (143) MULTITRONİC201269.000 TL345.000 TL
Denizbank’tan satılık araç örneği

Denizbank’tan satılık araçlara nasıl teklif verilir?

Denizbank, satışını yaptığı ikinci el araçlar için teklif alma yöntemini kullanmaktadır. İnternet sitesi üzerinden açılan ilana bireysel olarak teklif sunabilirsiniz. Ayrıca “Taşıt Aracı Alımı Teklif Mektubu” düzenleyerek Denizbank adresine gönderebilirsiniz. Aynı araca birden fazla teklif verilmesi durumunda en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanacaktır.

Denizbank’tan satılık araçlara KDV dahil midir?

Denizbank Vergi Yasaları açısından KDV mükellefi olduğu için ihaleyi kazanan kişilerden KDV tahsil edilmemektedir.

Denizbank’tan satılık araçları yüz yüze görebilir miyim?

Denizbank’tan satılık araçları yüz yüze görebilmeniz mümkündür. Banka yetkilileri ile iletişime geçerek taşıtların bulunduğu otoparka gidebilirsiniz.

Denizbank satılık araç ihalesinde verilen teklifin sonucu nasıl öğrenilir?

Denizbank’tan satılık araçlar için verdiğiniz teklifler, en geç 3 gün içerisinde olumlu veya olumsuz olarak değerlendirilmektedir. 3 gün içerisinde tarafınıza dönüş yapılmaktadır. Bu süre zarfında tarafınıza dönüş yapılmaz ise iletişim numarasından bilgi alabilirsiniz.

Denizbank’tan satılık araç ihalesinde teklif geri çekilebilir mi?

Denizbank’tan satılık araçlara teklif veren kişiler, tekliflerini geri çekemezler. Bu nedenle teklif verecek kişiler araç hakkında gerekli araştırmayı yaparak bilgilere sahip olmalıdır.

Başka kişilerin tekliflerini görmek mümkün mü?

Denizbank’tan satılık araçlar ihalesine giren diğer kişilerin bilgilerine ulaşmak mümkün değildir. Banka bu konuda diğer kişilere bilgi vermemektedir.

Denizbank’tan satılık araç ihalesinde yetkililerle pazarlık yapılabilir mi?

Satışa çıkarılan araçların fiyatları Hazine Müsteşarlığı’ndan onay almış eksperler tarafından yapılan değerlendirmenin sonucunda belirlenmektedir. Normal şartlarda pazarlık yapılmamaktadır. Ancak sonradan oluşan durumlara bağlı olarak (örneğin: kusur) değerlendirme yapılmaktadır.

Vadeli satış yapılması mümkün müdür?

Denizbank’tan satılık araçlar ihalesinde prensip olarak müşterilerden peşin ödeme alınmaktadır. Ancak bazı durumlarda müşteriler Denizbank’ın tüketici kredisini kullanarak aracı satın alabilmektedir.

Aracın devri ne zaman yapılmaktadır?

Denizbank’tan satılık araçlarda ihale bedeli peşin olarak ödendi ise ihale devri hemen yapılmaktadır. Ancak prosedürlerin tamamlanması 7 – 10 gün sürebilmektedir. Aracın vadeli olarak satılması durumunda son taksit ödeninceye kadar satış devri yapılmamaktadır.

Diğer Bankaların İkinci El Araç Satışları

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir