Yapı kredi bankası'ndan satılık araçlar
Yapı Kredi Bankası'ndan satılık araçlar

Yapı Kredi Bankası, ihale yoluyla araç satışı gerçekleştirmektedir. Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlara teklif verebilmek için belirtilen adımları uygulamalı ve prosedürleri yerine getirmelisiniz.

Yapı Kredi Bankası Neden Araç Satar?

Yapı Kredi Bankası, müşterilerinin kredi ihtiyaçlarını tahsis ederken geri ödemeyi garanti alabilmek amacıyla teminat istemektedir. Araç ve gayrimenkuller, müşteriler tarafından en sık gösterilen teminatlar arasındadır. Krediyi çeken kişi, borçlarını zamanında ödeyemezse hukuki süreç başlatılmaktadır. Bu sürecin sonunda teminat olarak gösterilen araç ve gayrimenkullere el konulabilmektedir.

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlar, icra yoluyla el konulan taşıtlardan. Araç üzerindeki tüm hukuki süreçler tamamlandığından yeni alıcı için bir problem teşkil etmemektedir. Üstelik bu araçlar muadillerine kıyasla daha uygun olduğundan oldukça ilgi görmektedir.

Yapı Kredi Bankası’ndan icralık araçlar ihale yöntemi ile satışa çıkmaktadır. Gerekli şartları sağlayan ve en yüksek teklifi veren kişi aracın sahibi olmaktadır.

Yapı Kredi Bankası’ndan Satılık Araçlar için İhaleye Nasıl Girilir?

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlara teklif verebilmek için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

 • Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlar bu sitede listelenmektedir. İhaleye girmek isteyen kişiler, kendilerine en yakın Yapı Kredi Bankası şubesine giderek başvuruda bulunmalıdır.
 • Araçların listelendiği sayfada her araç için muhammen bedel belirlenmiştir. Kişiler muhammen bedelin yüzde 5’ini bankaya teminat olarak yatırmalıdır.
 • Teminatın ödenmesinin ardından banka yetkilileri tarafından verilen “Araç Satış Şartnamesi” detaylı şekilde okunmalı ve her sayfası imzalanmalıdır. Bu şartnamede ihaleye katılan kişilerin ve bankanın hem hak hem de sorumlulukları bulunduğundan her detayı önemlidir.
 • Bu sürecin ardından bankanın internet sitesine kendi bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Karşınıza çıkan sayfada ihalesine katılmak istediğiniz araca teklif verebilirsiniz.
 • Listelenen araca teklif verildiğinde 3 günlük ihale süresi otomatik olarak başlar. Sisteme giriş yapan her müşteri, ihale hakkında bilgiye sahip olabilir ve teklif verebilir.
 • İhale bitiş saatine 30 dakika kala yeni bir teklif verilir ise süre otomatik olarak 30 dakika daha uzatılır.
 • Son 30 dakikalık süre içerisinde yeni teklif gelmez ise gerekli şartları sağlayan ve en yüksek teklifi veren kişi ihaleyi kazanır.
Yapı kredi bankası'ndan satılık araçlar
Yapı kredi bankası’ndan satılık araçlar

İhaleye Katılmak için İstenen Belgeler

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlara teklif verebilmek için aşağıdaki belgelerin eksiksiz şekilde bankaya sunulması gerekmektedir:

 • Gerçek kişiler için nüfuz cüzdanının aslı ve fotokopisi.
 • Tüzel kişiler için şartnameyi imzalayan kişinin şirket yetkilisi olduğuna dair imza sirküsü, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin fotokopisi.
 • Araç Satış Şartnamesi (imzalı şekilde) ve teminatın yatırıldığına dair dekont.

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlar taksitle alınır mı?

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlar için peşin ödeme yapılması zorunludur. Ancak alıcı kişi bankanın taşıt kredilerinden yararlanabilmektedir. Bunun için öncelikle şubeye başvuruda bulunması gerekmektedir. Rutin değerlendirmenin ardından uygun görülür ise taşıt kredisi verilmektedir.

Aracı satın aldıktan sonra KDV ödenir mi?

Yapı Kredi Bankası’nın sattığı icralık araçlar için ekstra KDV ödenmemektedir. Vergi Usul Kanunu’na göre Yapı Kredi Bankası bu durumdan muaf tutulmuştur.

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçları yüz yüze görebilir miyim?

Yapı Kredi Bankası’ndan satılık araçlar, internet sitesi üzerinde güncel halde listelenmektedir. Araçların bulundukları il ve ilçe merkezleri değişiklik göstermekle birlikte alıcı kişi banka ile iletişime geçerek mesai saatleri içerisinde aracı görebilmektedir.

İhaleye katılmak için ödenen teminat geri alınır mı?

İcra yoluyla alınan araçların ihalesi için ödenmesi gereken teminat geri alınabilmektedir. Kişi eğer ihaleye hiç teklif vermemişse veya teklif vermesine rağmen ihaleyi kazanamamışsa teminatını geri almak için bankaya başvurabilmektedir.

Diğer Bankaların İkinci El Araç Satışları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir