Kredi ve Finans Portalı

İcralık Araba Nasıl Alınır?

Özellikle araba merakı olan herkesin daha ucuza, daha iyi, daha modelli araba alma peşinde icralık araçlar hakkında kulaktan dolma bilgiler edindiğini, kendisine göre yorumlar yaptığı aşikardır. Ancak çeşitli borçlarını ödeyemediğinden dolayı alacaklarına karşılık haciz konulan araçların alım ve satımı yasal düzenlemeler ile sürdürülmektedir.

Kredicim.net olarak sizler için araçların icraya nasıl bağlandığını, icradan alma yollarını ve nasıl alındığı hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İcralık Araç Nasıl Bağlanır?

Öncelikle kişi özellikle taşıt kredisi karşılığı almış olduğu aracının  taksitlerini ödeyemediği durumlarda ya da farklı borçlarından dolayı alacaklı kişilerin icraya vermesi sonucu borçluya tebligat yapılır. Borçlu tebligat sonucunda bu ödemeyi yapmaz ise haciz işlemleri başlatılır. Borçlu aracını her ne kadar kaçırıyor olsa da; plakasına işlenen haciz işlemi ile her hangi bir trafik uygulamasında yakalanıldığında trafik ekiplerince araca el konularak bağlanmaktadır. Ekipler aldığı aracı Emniyet Müdürlüğünce anlaşmalı bir yediemin oto parkına, çekiciler aracılığıyla çekmektedir.

Başlıklar

İcralık Araç Satışı Nasıl Yapılır?

Bağlanan araçlar ihale süreciyle satışa çıkarılmaktadır. Satışa çıkarılacak araçlar için bağlı icra müdürlüğü bir satış bedeli belirlenerek ihale tarihi ile yapılacağı yer hakkında bir ilam yapılır. Bu ilam sonucu ihale yapılır, ilk aşamada araç satılmaz ise ikinci ihaleye geçilir ve bu iki aşama arasında 5 gün olur. İhale öncesi satış bedelleri araçların yaklaşık yüzde 60 oranındaki fiyatlar üzerinden esas alınmaktadır. İhale aşamasında aracın sahibinin de ihaleye katılması mümkündür. Bu katılım ile kişi borcunu ödemek  yerine aracı satın alabilmektedir. İhaleye katılacak kişiler bu işlem için teminat ödemek zorundadır. Bu ödemeyi yapmayanlar ihaleye katılamazlar. Genel olarak düşünüldüğünde aracı icradan almanız durumunda piyasa değerinden yaklaşık yüzde 40 daha uygun fiyatla alınabilmektedir. İhale sonucu aracı alan kişi 10 gün içerisinde aracın bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu ödeme sonrası bütün işlemleri  bitirdikten sonra bulunduğu otopark ücreti ve çekici ücreti de  aracı alan kişi tarafından karşılanmaktadır.  İcralık araç satışı sonrası ticari araçlar için yüzde 18, binek araçlar için yüzde 1 oranında KDV ödenmektedir. Ayrıca damga vergisi tahsili yapılır. Bu ihalelere reşit olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı katılabilmektedir.

Aracın satışı sonrası elde edilen gelir, kişinin borcundan fazla ise arada kalan fark borçlu kişiye ödenmektedir. Ancak piyasadan daha ucuza satışı yapılan araçtan muhtemelen kişiye para kalmayacaktır.

İcralık Araç Satın Alınması Caiz mi?

Her şeye rağmen burada belirtmek  isteriz ki, geleneklerimize göre hacizden dolayı mağdur olan kişinin icralık  mallarının alınması, ahlaki durumların söz konusu edilmesi, darda kalan kişilerin mallarının ucuz fiyatlardan alınması mekruhtur diyebiliriz.  Yasal olarak alım ve satımı serbesttir ancak alıp ve satan kişilerin vicdanına kalmış bir durumdur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.