Ziraat bankasından satılık araçlar
ziraat bankasından satılık araçlar

Ziraat Bankası’nın araç satışı yapmasının sebebi, bankadan taşıt kredisi çekenler ve ödeyemeyenlerin araçlarına haciz konulmasıdır. Banka ise alacağını tahsil etmek için haciz konulan aracı satışa çıkartmaktadır. Ziraat Bankası satılık araç nasıl alınır sorusunu, araç alış-satışından kâr güdenler ve uygun fiyata araç satın almak isteyenler merak etmektedir.

Bankalar, ilanlarını çeşitli satış platformlara yayabilir veya satışı ihaleye çevirebilir. Ancak genellikle kendi web sitesi üzerinden araçların ilanını paylaşmaktadır.

Araç ilanlarında açıkça her şeyi görebilirsiniz. Aracın kaporta ekspertiz raporu ilan sayfasının en alt kısmında paylaşılmaktadır. Araçların kilometre ve hasar kaydı sorgulamaları yapılmamaktadır ve bu konularda da taahhüt verilmemektedir. Plakası açık olarak ilana koyulan aracın kilometre ve hasar kaydı sorgusunu plakadan yapabilirsiniz. Motor ve şasi no ile sorgulama yapılması mümkün değildir. Çünkü araçların ruhsatı yayınlanmamaktadır. Ziraat Bankası satılık araç ilanları genellikle Ankara ve İstanbul illerinde bulunan araçlardan oluşmaktadır.

Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar

Ziraat Bankası bünyesinde satılığa çıkarılan onlarca araç içerisinden size uygun olanı alabilmeniz için çok fazla kişinin bilmediği ve ihalelerine girmediği taşıtları seçebilirsiniz. Taşıt ihalesine girebilmeniz için ise en yakın bir Ziraat Şubesine gitmeniz gerekiyor. Banka eksperleri tarafından belirlenen araç muhammen bedelinin %6 oranında teminatı yatırarak gerekli sözleşmeye ıslak imza atmanız ile işlemlere başlayabiliyorsunuz. Buradaki sözleşmede araçlara ait teminatlar ile çeşitleri belirtiliyor.

İhale Nasıl Yapılır?

 • İkinci el taşıt alımı ihalesine girmek isteyen kişilerin öncelikle ziraat güncel araç listesine bakıp uygun gördüğü aracı seçmeli.
 • Aracı seçtikten sonra en yakın şubeye gidip listede yazan fiyatın %6 teminat bedelini yatırıp , dekontunu almak olmalı.
 • Teminat bedelini yatırıp başvurunuzu tamamladığınızda size şifre gelecek bu şifre ile sisteme giriş yapabileceksiniz. Kullanıcı adınız gerçek kişiler için T.C kimlik numarası iken tüzel kişiler için vergi numarasıdır.

Ziraat Bankası İhale Sitesine Nasıl Giriş Yapılır

Şubeye başvurunuzdan sonra kaydınız onaylandığında size sms ve mail olarak geçici şifre gönderilecektir. Daha önceden kaydı olanlar için sadece bilgilendirme gönderilir.

https://e-aracsatis.ziraatbank.com.tr  adresine girip daha sonra GİRİŞ kısmına basıldıktan sonra yukarıda belirttiğimiz şekilde kullanıcı adı ve şifrenizi girmelisiniz.

Ziraat satılık araç
Ziraat Satılık Araç İhalesi Adım 1

Girişi geçici şifre ile giriş yaptığınızı için sizden yeni şifre oluşturmanızı isteyecek . Şifrenizi unutursanız ilk giriş alanında şifremi unuttum kısmından sıfırlayabilirsiniz.

Ziraat satilik araclar
Ziraat Satılık Araç İhalesi Adım 2

Şifre değiştirdikten sonra sizi bilgilerinizin olduğu ekran karşılayacak değiştirmek istediklerinizi değiştirip en alttaki onaylıyorum butonuna basınız.

Ziraat ihale
Ziraat Satılık Araç İhalesi Adım 3

İstediğiniz araç için teminat bedeli yatırdığınız için sadece seçtiğiniz araç karşınıza gelecek İLGİLENDİKLERİM kısmında görebileceksiniz. Araç plakasının yanındaki teklif ver butonuna tıklayınız.

Ziraat arac listesi
Ziraat Satılık Araç İhalesi Adım 4

Teklifinizi yazdıktan sonra teklif ver kısmına tıklayın . Araç için belirlenen en düşük bedelden daha yüksek bir teklif vermelisiniz.

Ziraat ihale teklif verme
Ziraat Satılık Araç İhalesi Adım 5

Eğer siz ilk teklifi verdiyseniz ihale süreci başlar ve 4 gün sürer . Sizden başkası teklif vermesi durumunda size telefonunuza mesaj olarak iletilir.

İhaleye her teklif gelmesinde süre 30dk uzatılır. Sizden başka teklif gelmez veya en yüksek teklifle sizde kalırsa ihaleyi kazanmış olursunuz. Bankadan tarafından da onaylandıktan sonra sizi bilgilendireceklerdir.

Hangi Belgeler İsteniyor?

 • Araç şartnamesi , bunu size banka verip imzalatacaktır.
 • Yatırılan teminat parasının dekontu
 • Gerçek kişiler için nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tüzel kişiler için ise şirketi temsil eden kişileri gösteren belge ve imza sirküleri

Ziraat Bankası Araç İhalesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

 • Listede bulunan fiyatın aşağısında bir teklif veremezsiniz.
 • Aracı aldık sonra ne kadar teklif verdiyseniz o tutarı ödersiniz herhangi bir vergi söz konusu değildir.
 • Satış sonrası banka size fatura kesip verecektir.
 • Devir işlemlerindeki tüm masrafları satın alan kişi ödemek zorundadır.
 • Hangi araca teminat yatırdıysanız sadece ona site üzerinden teklif verebilirsiniz. Diğer araçlara teklif vermek için aynı şekilde teminat yatırılmalıdır.
 • Ödemeler sadece peşin ve nakit olarak yapılır herhangi bir taksit söz konusu değildir.

Alacağım Araç için KDV Öder miyim?

Satış sonrası ihale kalması halinde ihale bedeli üzerinden alış yapabiliyorsunuz ve Ziraat Bankası KDV mükellefi olmadığı için ayrıca bir vergi ödeme zorunluluğunuz da bulunmuyor ve banka bu araç satışları için fatura kesmiyor. Banka tarafından size verilen dekont yeterli durumda. Fakat aracı alan kişi noter masrafları gibi devir işlemleri halinde çıkacak masrafları ödemekle yükümlü.

İhale sonucu taşıtı alamayan girişimciler bankadan teminat olarak yatırdıkları ücretleri geri alırken, ihaleyi kazanmasına rağmen alım işlemlerini gerçekleştirmeyen kişiler bu ücretleri alamıyor.

Ziraat Bankasından satılık ikinci el araç almak isteyen kişiler sistem üzerinden araçla ilgili görevli kişilere ulaşabiliyor ve istenildiğinde edinilen bilgiye göre aracın olduğu yere giderek inceleme fırsatına sahip oluyor. Burada ki önemli konu, sistem üzerinden ihalesi yapılan araçlar ile ilgili bilgiler ve resimler genel bilgi niteliğinde olduğundan banka satılan araçlar için bir taahhütte bulunmuyor ve alacak olan kişiler araştırmalarını kendileri yapıyor.

Yatırılan Teminat Bedeli İade Edilir mi?

Parayı yatırdıktan sonraki 15 gün içerisinde teklif vermezseniz iade alabilirsiniz. İhale size kalmadıysa teminat bedelini aynı şekilde geri alırsınız. Ancak ihaleyi kazanırsanız ve aracı almazsanız teminat bedelini geri alamazsınız.

Diğer Bankaların İkinci El Araç Satışları

71 Comments

  1. Herşey güzelde teminat yatırıp tek araca girmek çok yanlış uygulama tasiste şöyle bir uygulama var mesela 100000 binlik bir aracın 0/10 teminat yatırır ve yuzbinlik araçlar ihaleye bey vere bilirsin araç sayısı yok tek araçlık uygulama yok

  1. Traktör denk geldim. Diğer iş makinaları hakkında bilgim yok. Güncel listeyi takip etmekte fayda var.

  1. Evet ilk önce ihaledeki araçlardan hangisine katılmak istediğinize karar verin . Yazıda belirttiğimiz güncel listeden bakabilirsiniz.

  1. Başvuru adımları yazı da gayet açık . Anlamadığınız kısımı belirtirseniz yardımcı olalım.

  2. Tamam da fiyatlar zaten piyasanin ustunde bana kalirsa uygun degil ki hiç nasil piyasanin altinda satiyorlarmis anlamadim galeriden alsan daha ucuza alirsin

 1. İhaleyi kazandık diyelim bulunduğumüz şehre arabayı kim getiriyor araba nasıl teslim alınıyor

  1. Merhabalar araç listesindeki bilgiler haricinde bilgi alabileceğimiz yer bulunmamaktadır.

    1. Araçlar sürekli güncellenmektedir. Şimdi var desem siz baktığınızda olmayabilirim . O yüzden listeyi kendiniz kontrol ediniz.

 2. Merhaba, %5 teminatı yatırdık diyelim, ihale teklifi verirken teminat olarak verdiğimiz bedel eksi olarak mı veriyoruz? Yada ihale edilecek bedeli istenen oranda verdik diyelim, yatırdığımız teminat bedeli aracın alımında toplam ücretten düşülüyormu?

  1. Evet fazladan bir bedel ödemiş olmuyorsunuz. Kazandığınız da %5 ini ödemiş oluyorsunuz .

 3. selam bana traktör lazım banka şubesindenmi traktür listesine bakıyormuyuz bilgi verirmisiniz teşekürler

  1. Yazıyı detaylı okudunuz mu ? Her şey açık bir şekilde anlatıldı. Anlamadığınız kısmı belirtirseniz düzenleme yaparız .

  1. Yatırdığınız miktarın tamamını geri alırsınız. Kesinti yapılmamaktadır.

 4. Bu araçlar garantilimi araçların arızalı olması durumunda bir garanti varmı muammer bey

  1. Birden fazla araca teklif vermek istiyorsanız ayrı ayrı teminatları yatırmanız gerekmektedir.

 5. Muhammer bey teminati yaptıralım yatirmasina ihaleyidealdik diyelim aracın genel durumu,hasar durumu vs yeteri nce bilgi sahibi olmadınız bir aracı siz almak istermiydiniz

  1. Merhabalar ben banka çalışanı değilim. Biz sadece bilgilendirme için yazımızı yazdık. Alıp almamak size kalmış.

 6. Ziraat bankasından araç satın aldım.. Km oynanmış 20000km oynandığını fark ettik.. Dava açtık.. Allah belalarını versin.. Ziraat dedik sağlam dedik.. Dikkatli olun.. Uğraşıyoruz şimdi.

  1. Yapmanız gerekenleri detaylı şekilde anlattık. Takıldığınız kısmı söylerseniz yardımcı olabiliriz.

  1. Evet açık artırma ziraatin websitesinden açık olarak yapılmaktadır. Geri sayım ve tutarları görebilirsiniz.

  1. Merhabalar , teminatı yatırdınız mı ? Teminat yatırdıktan sonra telefonunuza şifre gelecektir.

 7. Bu tur araclarin vergi veya sogorta borclari gibi trafik cezasi gibi geriye donuk borclari cikarsa kime ait

  1. Geriye dönük borçları oluyor mu bilgimiz yok . Banka satışından sonra çıkacak masraflara karışmıyor.

 8. İhaleyi kazandık diyelim aracın ağır hasar kaydı var ise veya motor aksamında arıza var ise veya bandrol trafikcezaları var ise karşımızda bir muhatap bulabilecek miyiz

  1. Mete bey , ihaleyi kazandıktan sonraki tüm masraflar alıcıya ait. Banka hiçbir masrafa karışmıyor maalesef. Almadan önce iyice araştırıp ona göre teklif vermekte fayda var.

 9. Kisaca burdan araba almayin arabanin ticari ve fiziki gecmisinde birsey goremedikten sonra neden para verip araba alimki

 10. Anladığım kadarıyla herhangi bir ziraat bankası şubesinden arac listesini görebilir istediğimiz bir aracın ön giriş ücretini ödeyip ihalesine girer eger ihaleyi kazanamazsak yatirdigimiz parayı başka bir araçta kullanabilir yada iadesini alabiliriz dogrumu

 11. Araçların fiyatları galari fiyatından daha pahalı bu fiyatlara kimse almaz… sanki sıfır bayiden araç alıyoruz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir