Kredi kartımdan para çekilmiş
kredi kartımdan para çekilmiş

Kredi kartları , hem sağladığı avantajları hem doğurduğu olumsuz sonuçlarla hayatımızda vazgeçilmez haline gelmiştir. Kredi kartları deyince bir çoğumuzun aklına ödenemeyen ve gittikçe artan borçlar ve  kredi kartı mağdurları gelmektedir.Kredi kartlarının hayatımızda olumsuz etki bırakmasının en büyük nedeni bilinçsiz kullanılması ve amacının tam olarak anlaşılamamasıdır.Kredi kartlarının hayatımızda olumsuz etki bırakmasının bir diğer nedeni de kredi kartı dolandırıcılığı vakalarının artışıdır.

Kredi Kartımdan İzinsiz Para Çekilmiş, Ne Yapmalıyım?

Kredi kartı dolandırıcılığı dolandırıcıların en çok başvurdukları yöntemin başında gelmektedir. Telefonunuza kredi kartından işlem yapıldığına dair mesajlar gelmeye başladı yada hesap ekstrenizi incelediğinizde bilginiz dahilinde olmayan harcama yapıldığını gördük. Bu durumda ne yapmalıyız?
Böyle bir durumla karşı karşıya geldiğimizde öncelikle kart üzerinde bulunan numaradan banka ile iletişime geçmeliyiz. Bilgimiz dahilinde olmayan ürünün veya hizmetin alındığını teyit ettikten sonra kartımızı kapattırmalıyız. Böylece sonrasında gerçekleşebilecek olumsuzluklara karşı önlem almış oluruz.

Hizmet veya ürünün alındığı firma ile iletişime geçilmeli, ürünün teslimi veya hizmetin verilmemesi durumunda işlemin iptalini istemeliyiz.

Sonrasında kredi kartı ile yaptığımız alışverişlerin listesini çıkardıktan sonra bankaya müracaat etmeliyiz. Bankada bizden bir dilekçe doldurmamız istenecektir. Dilekçeyi yaptığımız alışveriş listesi ile birlikte bankanın vereceği numaraya fakslamalıyız.

Alışverişi bizim yapmadığımıza banka tarafından kanaat getirildikten sonra savcılığa başvurmamız gerekecektir. Bu işlemlerden sonra banka gerekli takibi yapacaktır. Bizim yapacağımız  olumlu bir sonuç çıkmasını beklemek olacaktır.

Google Kartımdan Para Çekmiş

Büyük şirketlerin çoğu (amazon, google , facebook) kart işlemlerinde 3D doğrulama (sms) istemediği için kartınızın çalan kişiler o platformlarda harcama yapabilir. Google kartınızdan izinsiz para çektiyse direk müşteri hizmetlerini arayın . Kart-kayıp çalıntı kısmından ulaşınız. Sizin haberiniz olmadan işlem yapıldığını belirtin. Sizden harcama itirazı formunu doldurmanı isteyecekler. Harcama itirazının sonuçlanma süresi bankalara göre değişmektedir. Endişe etmenize gerek yok , o para size iade olacaktır.

Kredi Kartı İzinsiz Kullanımı Dilekçesi Nasıl Doldurulur?

Kredi kartımdan habersiz para çekilmiş ne yapmam gerekir?

Kredi Karşı Dolandırıcılığını Nasıl Önlerim?

Dolandırıcılar kredi kartlarını, alışveriş sırasında manyetik cihazlar yardımıyla kopyalama yoluna gitmekteler. Bu durumun önüne geçebilmek için şüpheli bulunan iş yerinden alışveriş yapmamak gerekir. Ayrıca kullanılan pos cihazına dikkat etmek gerekir. Atm lere yerleştirilen cihazlar ile de kartlar dolandırıcılar tarafından kopyalanmaktadır. Kart girişinde sonradan eklenen parça olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.

Dolandırıcıların başvurduğu diğer bir yöntem ise kullanıcılara  banka adına sahte e mailler göndererek kart bilgilerini istemektedir. Bankalar kullanıcılardan böyle bir bilgi talep etmeyeceğin böyle mailler okunmadan hemen silinmelidir. Mail ve sms ile gönderilen linklerden bankaların internet bankacılığına girilmemelidir.

Alışveriş yapılan sitenin güvenliğinden emin olmadan işlem yapılmamalıdır. Alışveriş esnasında telefona gelen onay kodu kimseyle paylaşılmamalıdır. Kart şifreleri doğum tarihi gibi kolay tahmin edilecek şekilde olmamalı , her kart için farklı şifreler kullanılmalıdır. Atm ve pos cihazlarında şifre girilirken kimsenin görmemesine dikkat edilmelidir.

Kredi kartı ile işlem yapmak isteyip kart bilgilerini vermeye çekiniyorsanız sanal kartlar kullanabilirsiniz. Sanal kartlar hakkında bilgi almak için ”Sanal kart nedir?   konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir