Sanal kart nedir
sanal kart nedir

İnternet üzerinden online yapan arkadaşlarımızdan mutlaka sanal kart kelimesini duymuşsunuzdur. Bankanıza ait kredi kartınıza belirlediğiniz limitlerde açacağınız hesabınıza talep ederek alışveriş yapabildiğiniz sisteme sanal kart denilmektedir.

Kredi kartımız varken neden sanal kart talep ederiz?

Hızlı gelişen teknolojiyle ele geçirilen kredi kartlarımızdan yapılacak harcamalarla mağdur edilme olasılığımız vardır. Her ne kadar bankalar kartların güvenliği için bütün imkânlarını seferber etseler de sonuçta bu kartları icat edenler insandır ve teknolojinin bizlere verdiği açıklar nedeniyle ele geçirilmesi de mümkündür. Sonuçta bizler başka birilerine ait bilgisayarları kullanabilir, yanlışlıkla akıllı telefonlarımıza yüklediğimiz programlarla bütün bilgilerimizi çaldırabiliriz.

Ayrıca kredi kartında nasıl bir güvenlik aşamasından geçerek alışveriş yapıyorsak, bu kartta da aynısını kullanarak,  3-D Security özellikli güvenlik aşamalarından geçerek yapabiliyoruz. Yine aynı harcamandan bonus ve chip para kazanmak mümkün ve kartınıza ait miktarlarda taksitlendirme yapmanız size kalmış bir noktadır.

Sanal Kartın Limiti Ne Kadar Olur?

En önemli özelliği sanal kartımın limitini kendimiz koymamız ve istediğimiz zaman değiştirebilmemizdir. Alacağınız ürün 119.00 Lira ise kartınıza 119.00 lira limit belirleyerek alışveriş yapabilirsiniz. Sonuçta sanal kartınızı kaptırsanız bile kaybedeceğiniz ve çaldıracağınız rakam ancak bu kadar olabilir daha fazlası olmaz. Ancak kredi kartınızın limite örneğin 5.000 TL ise bu rakamın hepsini kaptırma ihtimaliniz vardır. Bunun için sanal kart önemli bir hal almaktadır. Zararın neresinden dönülürse, kârdır mantığıyla hareket edilmelidir.

Sanal Kart’a Nasıl Başvurulur?

Sanal kart eğer bankanızın internet şubesini kullanıyorsanız hemen elinizin altındadır. İstediğiniz zaman girebilir, sanal kart talep edebilir, limitini belirleyerek hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Sanal kart aslında fiziksel olarak bulunmayan bir kart olsa da, bazı bankalar talep doğrultusunda kartın kağıttan yapılma versiyonunu gönderebiliyorlar. Burada önemli olan sizin kartınızın numarasını bilmenizdir.

Alacağınız sanal kart ile telefonla alışverişlerde de kullanabilirsiniz. Ayrıca alacağınız sanal kartı istediğiniz zaman iptal ettirebilir ve yine kullanıma açabilirsiniz.

Sonuç olarak; sizde alışverişlerinizi güvence altına almak istiyor, daha rahat ve huzurlu alışverişler yapmak istiyorsanız en uygunu sanal kart talep etmek, limitini belirlemek ve rahat rahat alışveriş yapma imkanı sağlanmış olmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir